Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4

Podujatia

Vojna a pieseň. K 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojnyVytlačiť
 

PLAGAT_Vojnove_piesne_pozvanka_1.JPG

...besniaci netvor války vyžiadal si milióny nenahraditeľných ľudských životov; zbavil milióny mužov zdravia. Statní, zdraví mužovia vracali sa z frontu čo úbohí žobráci, invalidi. Neúprosná smrť vybrala si svoju krvavú daň...

K-2000, združenie na podporu kultúry hornej Nitry, obec Chrenovec-Brusno, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Dom kultúry Handlová a hlavný partner projektu Fond na podporu umenia pri príležitosti 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny a vzniku Československa pozývajú na slávnostný komponovaný program Vojna a pieseň, stredu 21. novembra 2018 o 16.00 h v Dome kultúry mesta Handlová. V programe spojenom s prezentáciou výsledkov výskumného projektu "Vojenské historické piesne" sa predstaví Folklórna skupina Hájiček z Chrenovca-Brusna a Detský folklórny súbor Malý Hájiček z Chrenovca-Brusna. Vstup voľný!

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


 
 

Dajte LIKE (páčik) premene handlovského kostola. Vyhrať môže handlovská dominanta aj vy!Vytlačiť
 

Ilustračné foto

Klikni na obrázok alebo sem a daj LIKE 

SPP spustil na svojej facebookovej stránke Vaše SPP verejné hlasovanie v súťaži o najkrajšie obnovenú pamiatku. Víťaz hlasovania získa už po piatykrát na slávnostnom vyhlásení súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka sošku LIKE. Verejnosť môže vyberať svojho favorita z desiatich nominovaných pamiatok.

Dajte LIKE našej handlovskej dominante, jeho premena si to zaslúži.

Kliknite sem a dajte LIKE. 

Mesto Handlová ďakuje.

O súťaži

Súťaž na sociálnej sieti vznikla na podporu hlavnej súťaže Ministerstva kultúry SR Fénix - Kultúrna pamiatka roka. Už 13 rokov sú jej hlavnými partnermi SPP a Nadácia SPP. Cieľom súťaže je podporovať zodpovedný prístup vlastníkov národných kultúrnych pamiatok a predstaviteľov samosprávy miest a obcí k ochrane kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Víťazné pamiatky určí odborná komisia. Výtvarným symbolom a cenou pre víťazov je bronzová socha bájneho vtáka Fénixa a finančná odmena vo výške 8300 eur od partnera súťaže, Nadácie SPP. Víťazná pamiatka z facebookového hlasovania bude odmenená na slávnostnom vyhlásení výsledkov súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2017 vo štvrtok 29. novembra 2018 za účasti ministerky kultúry, akademickej obce, vlastníkov nominovaných pamiatok a partnerov. Pamiatka, ktorá získa najviac lajkov od širokej verejnosti bude odmenená soškou LIKE od SPP. V predchádzajúcom ročníku získala sošku Rímskokatolícka cirkev, farnosť Bystré za komplexnú obnovu a reštaurovanie sochárskej výzdoby oltára Korunovania Panny Márie z rímskokatolíckeho kostola sv. Urbana v obci Bystré so ziskom viac ako 2000 lajkov. 

Ceny aj pre hlasujúcich Všetci hlasujúci, ktorí v dňoch 14. novembra – 28. novembra 2018 do polnoci, odovzdajú svoj hlas ktorejkoľvek z nominovaných pamiatok sú automaticky zaradení do žrebovania o dva pobyty pre 2 osoby v Banskej Štiavnici v hodnote 180 eur.


 
 

Katarínsky koncert v Kostole sv. Kataríny Vytlačiť
 

PLAGAT_KOSTOL_25112018.jpg

Rímsko-katolícka farnosť Handlová pozýva na Katarínsky koncert, v rámci Handlovských Katarínskych dní 2018. Koncert Komorného speváckeho zboru Ars Vocalis z Banskej Bystrice sa uskutoční v nedeľu 25.novembra 2018 o 15.00 h vo Farskom kostole sv. Kataríny v Handlovej.

Spoluúčinkujú:

Michaela Tonková - spev

Monika Kytková - viola

Martin Kelemen - organ

Vstupné dobrovoľné! Po skončení farnosť pozýva na hodový koláč!


 
 

Exkluzívne cestovateľské fotografie Ekvádor a Galapágy nájdete na výstave v Handlovej! Vernisáž 22.11.2018.Vytlačiť
 

Plagát výstava Ekvádor a Galapágy

Handlovčan, Michal Hertlík, ml. cestovateľ a fotograf pozýva na vernisáž výstavy exkluzívnych cestovateľských fotografií „Ekvádor a Galapágy“, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 22.11 2018 o 16.00 h v Podnikateľskom inkubátore Handlová. Výstava potrvá do konca januára/februára 2019. Vstup voľný.

Michal Hertlík, ml. je cestovateľ, fotograf a dobrodruh. Cestuje hlavne do Latinskej Ameriky. Toto leto strávil 3 celé mesiace v Ekvádore, kde prešiel úplne celú krajinu, vrátane Galapág. Z jeho dobrodružnej cesty bude na výstave približne 50 unikátnych fotografií.

Výstavu spoluorganizuje Podnikateľský inkubátor Handlová a mediálne podporuje mesto Handlová.


 
 

Memoriál Karola Matiaška je výborným prvým výkopom pre mladé futbalové talenty. Piaty ročník sa konal v sobotu 10.11.2018 Vytlačiť
 

ilustračný obrázokNa počesť legendy handlovského futbalu, vynikajúceho hráča, trénera a držiteľa klubového rekordu v počte strelených gólov sa konal okrúhly V. ročník turnaja v halovom futbale „Memoriál Karola Matiaška“. Moderátorská dvojka Pavol Procner a Igor Suchý otvorili okrúhly piaty ročník. Po odznení štátnych hymien Maďarskej a Slovenskej republiky a prvým výkopom Karola Matiaška, ml. bol v sobotu 10.11.2018 slávnostne otvorený celodenný maratón futbalových zápasov v handlovskej športovej hale. Fotogalériu a výsledky nájdete po kliknutí sem.


 
 

ŠBK pozýva na zápas v sobotu 17.11.2018: Budeme vás potrebovať!Vytlačiť
 

Plagát ŠBK Handlová pozýva

PRICHÁDZA TOP ZÁPAS NOVEMBRA ! 👈😏🏀 

Dievčatá majú prednosť:-) Príďte ich povzbudiť! Ešte pred zápasom mesiaca odohrajú skvelý zapas dievčatá U14 proti Piešťanským Čajkám o 9:00 h! 

V sobotu 17.11. o 12:00 h čaká chlapcov U14 veľmi dôležitý zápas proti Banskej Bystrici. Basketblisti budú potrebovať silnú podporu hľadiska a pevne veríme, že nám vytvorí divácka verejnosť opäť nezabudnuteľnú atmosféru a aj s takouto pomocou to dotiahnu chlapci do víťazného konca! ✊😉🏀

Ako poďakovanie od ŠBK Handlová bude pre divákov pripravený opäť bohatý program. Vystúpenie tanečnej školy VOLCANO, skvelý DJ a komentátor zápasu, súťaže počas prestávok a pre každého diváka malý darček ! 

ĎAKUJEME ZA PODPORU HANDLOVSKEJ MLÁDEŽE A TEŠÍME SA NA VÁS v telocvični ZŠ, MIEROVÉ NÁMESTIE Handlová...


 
 

Týždeň vzdelávania 2018 v Handlovej so zaujímavým programomVytlačiť
 

Týždeň vzdelávania 2018.jpg

Už po 15. krát sa bude v Handlovej organizovať Týždeň vzdelávania. Program zameraný nielen pre žiakov a študentov a opäť aj so zaujímavou novinkou.

V stredu 14. novembra 2018 o 10.00 h pozývame na Akadémiu škôl do kinosály Domu kultúry mesta Handlová. V programe sa predstavia handlovské základné školy a odovzdáme ocenenie "Dobrý nápad".

V stredu 14. novembra 2018 o 18.00 h pozývame do kina. Príďte si pozrieť krátke filmy venované Handlovej vo filme. Vďaka desiatkam filmových šotov a krátkych filmov zo Slovenského filmového ústavu Bratislava a Národního filmového ústavu v Prahe sa dozviete ako sa žilo v Handlovej pred 2. svetovou vojnou? Ako žili naši starí rodičia? Aká bola Handlová po skončení 2. svetovej vojny, ako sa modernizovala, stavali sídliská a menila sa na moderné mesto? V predstávke premietana je pripravená beseda.

Program Týždňa vzdelávania je zaujímavý každý deň, nájdete nižšie.

 

Harmonogram Tyzden vzdelavania 2018 HARMONOGRAMtyzden_vzdelavania_2018.pdf HARMONOGRAMtyzden_vzdelavania_2018.pdf (121.2 kB)

 
 

Pozývame a informujeme v mesiaci november 2018Vytlačiť
 

Erb Handlova_web.png

Mesto Handlová a spoločnosť HATER – HANDLOVÁ oznamujú, že v mesiaci november sa bude konať zvoz veľkoobjemného odpadu, a to v dňoch:

 • 5. november 2018 – obytné domy (KBV)
 • 6. november 2018 – rodinné domy (IBV)
 • 7. november 2018 – Horný koniec, Nová Lehota, Morovno

Čo patrí a čo nepatrí do veľkoobjemného odpadu sa dozviete na stránke www.handlova.sk

V mesiaci október bude zber triedeného odpadu prebiehať nasledovne:

Mesto Handlová, Horný koniec, prímestská časť Nová Lehota:

 • Plasty – 14. a 28. november 2018
 • Papier – 7. 21. november 2018

Dolný koniec, prímestská časť Morovno:

 • Kovy – 2. november 2018
 • Plasty – 16. november 2018
 • Papier – 9. a 30. november 2018
 • Sklo – 23. november 2018

V novembri zbierame veľkoobjemný odpad

IBA v dňoch plánovaného zvozu MÔŽETE veľkoobjemný odpad  VYLOŽIŤ VEDĽA kontajnera vo VAŠEJ lokalite! Deň pred zvozom alebo do 6.00 h v deň zvozu! 

Nestihli ste plánovaný zvoz?

Veľkoobjemný odpad môžete doniesť KEDYKOĽVEK do areálu Skládky odpadov Handlová (Na Scheiblingu) na vlastné náklady alebo si objednať odvoz. Objednajte si odvoz v spoločnosti Hater Handlová spol. s.r.o. (zvoz je spoplatnený) Volajte:  046- 5477 004, email: hater@nextra.sk

Spoločnosť HATER - HANDLOVÁ spol. s.r.o.  bude zvážať veľkoobjemný odpad v Handlovej po štvrtýkrát v roku 2018 v nasledovnom termíne: 5.11.2018 - obytné domy (KBV), 6.11.2018 - rodinné domy (IBV), 7.11.2018 - Horný koniec, Nová Lehota, Morovno

 • Mesto Handlová a Stredoslovenská distribučná, a.s. oznamuje obyvateľom mesta Handlová, že z dôvodu vykonávania plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy bude  prerušená dodávka elektrickej energie v meste Handlová:
 • 9. november 2018 v čase od 7.30 h do 11.00 h v časti Remata
 • 14. november 2018 v čase od 8.30 h do 13.30 h v časti Remata
 • 20. november 2018 v čase od 7.15 h do 10.45 h a od 12.45 h do16.00 h na Ul. Okružná
 • 23. november 2018 v čase od 8.00 h do 13.00 h na uliciach Sadová, Gagarinova, Hurbanova, Jilemnického, Kremnická, Kunešovská, Mládežnícka, Pionierov

Aktuálne informácie o prerušení dodávky elektrickej energie nájdete na www.handlova.sk

digi_helloween_A1 2018 (002).jpg

 

 • Mesto Handlová a spoločnosť DIGI Slovakia pozývajú deti, rodičov aj starých rodičov vyrobiť si najkrajšiu a najstrašidelnejšiu vyrezávanú tekvičku pod názvom Tvoja tekvička. Stretneme sa 6. novembra 2018 o 16.00 h v areáli ZŠ Morovnianska cesta.
 • SBM – expozitúra Handlová pozýva návštevníkov do svojich priestorov na Týždeň vedy a techniky v dňoch 5. až 9. novembra 2018  v čase od 8.00 h do 16.00 h. Tentokrát pod názvom Uhlie to celá veda, naučme sa o ňom teda!, kde sa hravou formou prednášky dozviete o uhoľnom baníctve. Svoju návštevu ohláste na sbm.handlov@muzeumbs.sk

Foto salón.jpg

 

 • Centrum voľného času Handlová ZO SZOPK A. Kmeťa pozývajú na Foto salón 2018 v dňoch 6. – 8. novembra 2018 od 8.00 h do 16.00 h v priestoroch DK mesta Handlová.

smejko_tanculienka.jpg

 

 • Dom kultúry pozýva verejnosť na detské divadelné predstavenie Smejko a Tanculienka v stredu 7.novembra 2018 o 17.00 h. Vstupné 9 Eur. Lístky sú v predaji.

Študentská kvapka krvi 2018.jpg

 

 • Stredná odborná škola Handlová organizuje v budove C 8. novembra 2018 od 8.00 h Študentskú kvapku krvi.  Pre niekoho kvapka krvi, pre iného život!
 • Voľby do samosprávy sa konajú v sobotu 10. novembra 2018 v čase od 7.00 h do 22.00 h. Viac informácií na www.handlova.sk

PLAGat_memorial_matiasko_2018.jpg

 • Mesto Handlová a organizátori pozývajú na V. ročník Memoriálu Karola Matiaška, futbalový turnaj žiakov 1. stupňa ZŠ., v sobotu 10. novembra 2018 od 9.00 h do Mestskej športovej haly. Vstup voľný!
 • Mesto Handlová a organizátori pozývajú na Týždeň vzdelávania 2018 od pondelka 12. do piatka 16. novembra v poradí 15. ročník určení nielen pedagógom, žiakom, študentom, ale aj širokej verejnosti. V utorok 13. novembra sa uskutoční tradičné oceňovanie najlepších žiakov a v stredu od 10.00 h v DKMH Akadémia škôl. Program bohatého týždňa na rôzne zaujímavé aktivity nájdete na www.handlova.sk

HANDLOVA_VO_FILME_2018_PLAGAT.jpg

 • Mesto Handlová a Dom kultúry pozývajú v stredu 14. novembra 2018 o 18.00 h na zaujímavé archívne filmy o Handlovej pod názvom Handlová vo filme. Vstupné 1 €.  Po skončení  pozývame na zaujímavú besedu o Handlovej.

Erb Handlova_web.png

Mesto Handlová pozýva na Handlovské Katarínske dni 2018, v piatok 23. a v sobotu 24. novembra 2018. Na námestí baníkov sa bude konať tradičný jarmok. V piatok 23. novembra pozývame o 15.30 na slávnostné mestské zastupiteľstvo, kde budú odovzdané ocenenia mesta, o 17.30 sa bude konať vo Farskom kostole sv. Kataríny svätá omša. Na námestí vystúpi Bazalička, Grupa Furmana z Poľska, Team Revival a Peter Bič Projekt.

 

 • Základná umelecká škola pozýva na Katarínsky koncert, v utorok 27. novembra 2018 o 17.00 h do koncertnej sály ZUŠ.
 • Primátor mesta Handlová Rudolf Podoba zvoláva zasadnutie poslancov Mestského zastupiteľstva do veľkej zasadacej miestnosti MsÚ vo štvrtok 29. novembra 2018 o 14.00 h. Rokovania poslaneckého zboru sú verejné. Program a materiály k rokovaniu nájdete na www.handlova.sk
 • Mestská knižnica oznamuje čitateľom, že v mesiaci november bude prebiehať Burza vyradených kníh. Za symbolických 0,20 € si môžete odniesť zaujímavú knihu. Pozývame 28. novembra 2018 o 11.00 h na celomestskú súťaž Kráľ čitateľov.
 • DK Handlová pozýva v piatok 30. novembra 2018 o 18.00 h na hudobno-zábavný program, koncert skupiny Heligonica a imitátora a zabávača Martina Kopora z Hriňovej. Lístky v predaji. Vstupné 7 €.
 • Mesto Handlová a organizátori pozývajú na Námestie baníkov 6. decembra 2018 o 17.00 h, kde spoločne s Mikulášom rozsvietime vianočný stromček na námestí.

kapusta_2018 (002).jpg

 • Mesto Handlová a organizátori pozývajú v sobotu 8. decembra 2018 na 14. ročník benefičného podujatia Handlovská kapustnica a 3. ročník Behu handlovská kapustnica. Okrem tradičnej kapustnice vystúpi folklórna skupina Hájiček z Chrenovca – Brusna a ľudová hudba Bazalička z Ráztočna. Viac informácií na www.handlova.sk

 


 
 

Handlovskí stredoškoláci vo svete v rámci ERAZMUS+Vytlačiť
 

Študenti SOŠ v Handlovej absolvovali vďaka programu Erasmus + odborné stáže v partnerských krajinách

Študenti handlovskej SOŠky vycestovali  do sveta v rámci dvoch projektov: Zvyšovanie kvality odborného vzdelávania a Svet pred objektívom fotoaparátu – fantastický, emotívny, nádherný, sprostredkovaný Národnou agentúrou Erasmus plus.

Sokolice

V dňoch od 1.10.2018 – 12.10.2018 sa 6 žiakov študijného odboru mechanik počítačových sietí spolu s 2 pedagogickými pracovníkmi zúčastnili odbornej stáže v Strednej škole elektrotechnickej a energetickej v Sokolniciach. Študenti si zvyšovali svoje odborné i praktické zručnosti zamerané na PC siete vo firme ESB Brno a znalosti z obnoviteľných zdrojov v kvalitne zariadenom Energy centre v škole. Počas dvoch týždňov si zlepšili svoje praktické zručnosti v programovaní, v programe Arduino, preverili svoje komunikačné schopnosti pri spoločnej práci na zadaných úlohách so zahraničnými študentmi. Okrem vzdelávania absolvovali počas stáže návštevu Technického múzea, zážitkového vida centra a podnetnou bola aj návšteva medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne.

SOŠ Handlová v HolandskuV dňoch 6.10. - 13.10.2018 sa žiaci odboru grafik digitálnych médií spolu s dvomi vyučujúcimi presťahovali na týždeň do mesta Arnhem v Holandsku. Témou odbornej stáže bolo fotografovanie. Realizáciou projektu mali študenti možnosť vidieť modernú školu s kvalitným vybavením, aké u nás vídať iba u profesionálnych fotografov. Počas workshopu dostali príležitosť si toto vybavenie aj vyskúšať. Sami medzi sebou sa stylovali, fotili. Témou fotenia bolo „high society“. Taktiež si vyskúšali svoje zručnosti v kreslení a samozrejme nechýbalo ani fotografovanie v meste. Najprv zachytávali život v meste Arnhem, kde sa projekt realizoval a následne fotili architektúru a životný štýl v hlavnom meste Holandska, v Amsterdame.

Počas stáže navštívili aj najväčšiu multimediálnu spoločnosť v Európe, firmu Lukkien, kde videli profesionálne filmové štúdia a ateliéry. Natáčajú a fotia sa v nej reklamy známych značiek ako je Phillips, Ford, a pod. Nechýbal workshop so skúseným fotografom, či návšteva múzea fotografie v Amsterdame.

V závere stáže žiaci prezentovali svoju prácu formou výstavy, ktorú si sami pripravili a navrhli. Ich diela ohodnotila aj odborná porota a víťazom rozdala zaujímavé ceny. Zo šiestich cien sme získali dve a video, ktoré žiaci počas stáže vytvorili získalo cenu za vynikajúci príbeh.

V rámci oboch odborných stáží boli naplánované aj voľnočasové a poznávacie aktivity, ktoré prispeli k rozšíreniu ich kultúrnych a historických poznatkov o partnerských krajinách. Projekty sú spolufinancované z prostriedkov Európskej únie.

Logo Erazmus +


 
 

Monogfafia mesta Handlová 1 získala hlavnú cenu v súťaži Slovenská kronika 2018Vytlačiť
 

Ilustračné fotoV Slovenskej národnej knižnici v Martine sa konalo v piatok 19. októbra 2018 slávnostné vyhodnotenie 10. ročníka celoštátnej súťaže Slovenská kronika 2018. Prvá, a zatiaľ jediná monografia mesta Handlová, ktorá vyšla koncom roka 2017, získala hlavnú cenu v kategórii monografia. Súťaž je zameraná na tvorbu kroník, monografií obcí a miest v Slovenskej republike.

Monografia mesta Handlová získala hlavnú cenu

diplomMonografia mesta Handlová 1

 

Do súťaže bolo spolu zaslaných 59 monografií, hlavnú cenu získalo 5 monografií v rôznych kategóriách. Handlovská monografia získala hlavnú cenu v kategórii monografia mesta alebo mestskej časti, v podkategórii popularizačná a textovo obrazová alebo obrazovo-textová monografia.

Myšlienka na vydanie publikácie vznikla pred ôsmimi rokmi. V roku 2014 sa začalo so samotnou tvorbou publikácie, na ktorej sa podieľali renomovaní autori i obyvatelia mesta, ktorí otvorili svoje šuplíky so spomienkam a miestni zberatelia, ktorí poskytli zberateľské skvosty. Hlavný text má približne 1,5 milióna znakov a nájdete v nej takmer 700 obrazových príloh na 270 stranách. Autori trpezlivo bádali v archívoch doma i v zahraničí. Obsahom knihy sú state venované prírodným pomerom, praveku, stredoveku, novoveku a súčasnosti Handlovej. Monografia popisuje históriu mesta v kontexte spoločenských zmien. Vzhľadom na množstvo spracovaného materiálu z ďalších oblastí života mesta ako je šport, kultúra, architektúra, ktoré z dôvodu stanoveného rozsahu nebolo možné vložiť do Monografie mesta 1, mesto v súčasnej dobe pripravuje jej pokračovanie s plánovaným vydaním v novembri 2018.

Publikáciu pre mesto Handlová vydalo Štúdio Harmony s.r.o., Banská Bystrica v edícií GENIUS LOCI, ktoré má veľký podiel na zostavení celej monografie, od výberu fotografi až po revíziu textov v spolupráci s autormi. Štúdio pod vedením Ľubice Škrinárovej, autorky koncepcie a edície vložilo knihe srdce. Vydavateľ strávil stovky hodín skenovaním a spracovaním tisícky vzácnych fotografií, pohľadníc, listín, dobových vyznamenaní a ďalších artefaktov popisujúcich históriu mesta, ktorým vložil nový život.

Zostavovateľmi publikácie sú doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc. a Ing. Igor Reiff. Ivan Mrva oceňuje tvorivý kolektív slovami: „Som rád, že som sa mohol podieľať na  vytvorení pekného a oceneného diela. Musím zdôrazniť, že  podrobnejšie skúmanie dejín Handlovej  ma mimoriadne obohatilo po odbornej aj ľudskej stránke. Pracoval som s výborným kolektívom a pri práci som bližšie spoznal vynikajúcich ľudí, skutočné osobnosti,  s nevšednými povahovými vlastnosťami a bohatými skúsenosťami. Srdečná vďaka každému.“ 

Spracovanie baníckej histórie, ktorá Handlovú významne ovplyvnila bolo v rukách Igora Reiffa: „Žijem v Handlovej šesťdesiat rokov, stala sa mojím bydliskom a som veľmi rád, že som mohol pracovať v tomto kolektíve. Pre svoje príspevky som rád prelistoval množstvo materiálu v archíve Bane Handlová, aby som mohol prispieť informáciami o dejinách ťažby hnedého uhlia a rastu obce na mesto. Som rád, že naša spoločná práca bola tak vysoko ocenená a predpokladám, že druhý diel nebude o nič horší.“

Ocenenie z rúk vyhlasovateľa a spoluorganizátorov prebral za mesto zástupca primátora mesta Dušan Klas. Po oceňovaní vyjadril poďakovanie všetkým, ktorí sa podieľali na vydaní víťaznej monografie: „Je potrebné uviesť, že za príbehom tvorby Monografie mesta Handlová 1, stojí prvotná myšlienka primátora mesta Rudolfa Podobu spred niekoľkých rokov. Samotná tvorba je výsledkom práce externých autorov ale i zamestnancov mesta a mne prináleží všetkým v mene mesta vyjadriť poďakovanie za ich prácu, ktorá je korunovaná takýmto úspechom“.

Monografia Handlovej je pekným darčekom

Monografiu mesta Handlová 1 je možné zakúpiť od decembra 2017 za cenu 25 Eur v Handlovej v Turisticko-informačnej kancelárii – ZOHD na Ul. SNP, Mestskej knižnici na Námestí baníkov a v predajni Eltop na Námestí Baníkov. Bohato ilustrovaná publikácia odhaľuje históriu mesta prostredníctvom archívneho materiálu, stoviek fotografií zo zbierok handlovských zberateľov a príspevkov Handlovčanov, ktoré ešte neboli nikdy publikované.  Na predaj je vyčlenených 1500 výtlačkov, pričom od decembra 2017 sa predalo takmer 500 výtlačkov.

Monografia mesta Handlová 1 s podtitulom Handlová od praveku po súčasnosť je dielom autorského kolektívu, zostavovateľmi sú doc. PhDr. Ivan Mrva, CSc., Ing. Igor Reiff, má 7 spoluautorov, 270 strán a vyšla v náklade 2000 ks. Pre mesto Handlová vydalo Štúdio Harmony s.r.o., Banská Bystrica v edícií GENIUS LOCI, ISBN 978-80-89151-46-2, tlač: NEOGRAFIA, a.s., Martin-Priekopa. Publikácia má nemecké resumé.

Ilustračné foto

O súťaži Slovenská kronika 2018

Slovenská kronika je celoštátna súťaž kroník a monografií miest a obcí Slovenska, samosprávy, organizácií tretieho sektora a súkromných osôb s dvojročnou periodicitou. Cieľom súťaže je podnietiť a motivovať záujem o dôslednejšie uchovávanie a záchranu kultúrno-spoločenského dedičstva formou tvorby kroník, monografií obcí a miest a ich využívania ako prostriedku na hlbšie spoznávanie slovenskej miestnej a regionálnej histórie a kultúry, spoločenských a kultúrnych tradícií našich obcí, miest a regiónov, a tým prehĺbiť pozitívny vzťah k Slovenskej republike ako spoločnej vlasti všetkých jej občanov. Vyhlasovateľom je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR, ktoré je aj odborným garantom a realizátorom. Spoluorganizátormi sú Slovenské národné múzeum, Združenie miest a obcí Slovenska a Slovenská národná knižnica. Propozície súťaže sú dostupné v súbore na stiahnutie nižšie.

Propozície 10. ročníka Slovenská kronika 2018 Slovenska_kronika_propozicie_10.rocnika_sutaze.pdf Slovenska_kronika_propozicie_10.rocnika_sutaze.pdf (148.5 kB)

 
 
Položky 1-10 z 32

dnes je: 16.11.2018

meniny má: Agnesa

webygroup

English version
Úvodná stránka