Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Čo sa deje s vytriedeným olejom?

Dátum: 14.04.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 383
4 min. čítania
Čo sa deje s vytriedeným olejom?

Finálny produkt po zbere, roztriedení a očistení sa dodáva do rafinérii.

Tiež vám napadlo, čo sa deje ďalej so všetkým tým použitým olejom, ktorý doma zlejete a odnesiete do olejového kontajnera? Nie ste sami. Poďme sa teda pozrieť, ako sa to robí v Triedimolej.sk. Čo všetko sa s vytriedeným kuchynským olejom musí stať, aby mohol znovu poslúžiť ľuďom ako recyklované palivo pre lietadlá a autá. A tiež, že triedenie má naozaj zmysel.

Obsah olejových kontajnerov pravidelne vyvážame 

Všetok použitý olej, ktorý zozbierate a vhodíte do niektorej z našich nádob, pravidelne zvážame do našej továrne. Tu sa obsah zvozových vozov vysype na pás spracovateľskej linky a roztriedi. Naplnené plastové fľaše linky najskôr rozdrvia, aby z nich mohli oleje a tuky vytiecť a pripraviť sa na ďalšie fázy spracovania. Nadrvené a umyté plasty odovzdávame na recykláciu ďalším spracovateľom, takže sa znovu vracajú do obehu.

Použitý olej mechanicky spracovávame 

Špinavý použitý olej musí následne prejsť mnohými fázami čistenia, aby sa zbavil zvyšných jemných kúskov plastov, pevných zvyškov jedál, ako je strúhanka, stopy mäsa, zeleniny a podobne, a tiež obsahu vody. Zvyškový biologicky rozložiteľný odpad z oleja dodávame do bioplynovej stanice, kde nachádza ďalšie využitie na výrobu energie. Celý proces spracovania použitých jedlých olejov a tukov pritom prebieha čisto mechanickou cestou, takže nie je potrebné využívať žiadne chemikálie. Práve vďaka tomu, že je recyklácia olejov relatívne jednoduchá a nemá žiadne vedľajšie negatívne dopady na životné prostredie, je veľmi efektívna. O maximálne udržateľné procesy a nakladanie so zdrojmi sa samozrejme v Triedimolej.sk snažíme na všetkých úrovniach spracovávania olejov a tukov. 

Vyčistenú surovinu dodávame do rafinérie 

Na konci procesu prebiehajúceho v našej továrni získame vyčistený a spracovaný odpadový olej, ktorý dodávame rafinérii. Tá ho vie využiť najefektívnejšie - vyrobí z neho prísadu do bionafty druhej generácie alebo plne recyklované letecké palivo. Vďaka tomu nemusia autá a lietadlá jazdiť a lietať na fosílne palivá ani na špeciálne pestované potraviny, ale využívajú naopak odpad, ktorý by bol inak neužitočný, alebo dokonca škodlivý. 

Spoločne tak znižujeme uhlíkovú stopu 

Vzhľadom na to, že letecká a cestná doprava je jedným z najväčších svetových producentov oxidu uhličitého, ale vzdať sa ich zatiaľ nevieme, je recyklácia olejov dobrá cesta, ako aspoň znižovať svoju uhlíkovú stopu. Na každý „zachránený“ a recyklovaný liter odpadového oleja totiž prejdú osobné dieselové autá štrnásť až dvadsať kilometrov úplne bez emisií. Alebo ak jazdiť nechcete, dá sa to vyčísliť aj inak: každé štyri vytriedené litre použitého oleja pomôžu rovnako, ako by ste vysadili strom. 

Vidíte, aké jednoduché to je? Každý môžeme planéte niečím pomôcť. Ďakujeme, že ste v tom s nami.