Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Sila mladých sa ukázala na školení mládežníckeho parlamentu

Dátum: 15.04.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 466
4 min. čítania
Sila mladých sa ukázala na školení mládežníckeho parlamentu

Marcové trojdňové stretnutie sa konalo v handlovskom dome kultúry

Zástupcovia detských a mládežníckych parlamentov sa stretli, aby si odovzdali kreatívne nápady a diskutovali na spoločné témy.

Projekt Sila mladých je zameraný na podporu činnosti mládežníckych parlamentov, rozvoj aktívnej účasti mládeže na živote v meste nielen na lokálnej, ale aj regionálnej úrovni a spolupráce mládežníckych parlamentov a žiackych školských rád na území Trenčianskeho kraja. Sila mladých je podporená z grantového programu Erasmus +. Marcové školenie (7.-9.3. 2024) bolo realizované v úzkej spolupráci s mestom Handlová a Trenčianskym samosprávnym krajom,  Centrom voľného času Včielka Púchov a Centrom voľného času Prievidza. Koordinátorka práce s mládežou z TSK  Silvia Štefániková, koordinátorka z Púchova Alena Strýčková a koordinátorka z Prievidze Katarína Cifríková spolu s handlovským koordinátorom Lukášom Fialom vyskladali bohatý trojdňový program, plný workshopov  a diskusii a brainstormingu. Mladých prišli podporiť aj zástupcovia mesta Handlová: Radoslav Iždinský – zástupca primátorky, Marcela Šimonová – poslankyňa mesta a Andrea Bacúšan– Školský úrad Handlová.

25 aktívnych mládežníkov malo možnosť prezentovať svoje priority v našom meste ako aj to, čo im chýba. Tvorili stratégiu ako danú situáciu zmeniť k lepšiemu. Zdieľali svoje nápady, pokiaľ ide o aktívnu účasť mládeže a prácu študentských alebo mládežníckych parlamentov. Diskusie mladých so zástupcami mesta sa týkali hlavne práce s mládežou, inklúzie, možností sebarozvoja, či ochrany životného prostredia. Stretnutie dalo mnoho odpovedí na otázky, ktoré mladí ľudia v Trenčianskom kraji riešia, čo je podstatné z ich pohľadu pre rozvoj mesta, či sa cítia vo svojom meste bezpečne, ako trávia voľný čas a čo by odporučili pre turistov vo svojom okolí alebo či majú pocit, že môžu vo svojom meste dostatočne rozvíjať svoj talent. Definovali problémy a poukázali na to, ako ich môžu pomôcť riešiť, s kým nadviazať spoluprácu a aké kroky môžu vyvinúť z vlastnej iniciatívy.  

Školenie pomohlo zorientovať sa v spleti paragrafov, ktoré je potrebné ovládať, aby sa riešenie hľadalo zákonnou cestou. Kreativita mladých a bohatá fantázia priniesla množstvo podnetov na zamyslenie.  Aj tento seminár dokázal, že nám rastie silná generácia.