Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vežička

1_4

Sorela

V rokoch 1952 - 1958 prešlo mesto Handlová zásadnou architektonickou premenou. Výstavbou mestského úradu, následnou úpravou námestia, začala sa výstavba nových bytoviek situovaných južne od námestia – sídlisko JUH, na hlavnom cestnom ťahu v štýle socialistického realizmu nazývanom SORELA.

Architektonické prvky toho štýlu nájdete nielen v Handlovej, ale aj vo svete.

Architektonická štúdia handlovskej Sorely bola vytvorená STAVOPROJEKTom  NITRA, ateliér Partizánske pre Slovenské uhoľné bane, národný podnik v roku 1954.

Bytové domy majú bohato členitú fasádu zdobenú množstvom architektonických prvkov.  Stavby sú viacpodlažné, vymurované z tehál, podpivničené. Sú zdobené dekoratívnymi prvkami charakteristickými pre baníctvo, charakterizujúce Handlovú 20. storočia, ako sú zdobené rímsy, piliere, balustrády, šambrány. Využívaná je ornamentálna a figurálna výzdoba  v ploche omietky s rastlinnými motívmi, päťramennými hviezdami, skríženými kladivami a pod. V snahe vytvoriť novú dominantu mesta, v strede obytného súboru vznikol obytný dom s vežičkou a hodinami.

* * *

Vežička na ulici 29. augusta je po kostole sv. Kataríny druhou najznámejšou dominantou mesta. Bola postavená v architektonickom štýle, ktorý bol špeciálne vytvorený pre nový socialistický život, v tzv. štýle socialistického realizmu (Sorela). Zlučoval najkrajšie prvky z každého architektonického štýlu, pričom nezabúdal na praktické využitie vnútorných priestorov. Spojením týchto dvoch faktorov vznikla architektúra, ktorá sa rozšírila do celej Európy.

SORELA_VEZICKA_R.NEMEC_web2

48.725646, 18.754439

Video

Poloha: