Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Film Ako som sa stala partizánkou odvysiela RTVS

Dátum: 28.08.2022
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1119
Film Ako som sa stala partizánkou odvysiela RTVS

RTVS - Dvojka - 20.10h 

Film Ako som sa stala partizánkou režisérky Very Lackovej odvysiela RTVS pri príležitosti 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Dokument prichádza na televízne obrazovky po uvedení v kinách a na festivaloch nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Nemecku, Poľsku či Holandsku.

Film divákom pripomenie, že do SNP sa zapojili aj Rómovia. Roky bola akákoľvek téma o nacistických krivdách spôsobených rómskej menšine tabu. Koncentračné tábory, vypaľovanie domov, vraždenie rodín... Komunisti nechceli mať rómskych hrdinov, či obete nacizmu. História na nich zabudla. „Akoby sa s nami Rómami nerátalo. Pritom rómska kultúra vplýva a obohacuje kultúry krajín, kde Rómovia žijú. Pekným príkladom je Španielsko a tanec flamenco. Sotvakto vie, že pochádza od Rómov,” dodáva autorka filmu, Handlovčanka Vera Lacková.

Po osudoch rómskych partizánov pátrala vo viacerých slovenských a českých obciach. Pri svojom hľadaní narážala na predsudky, ľahostajnosť a nenávisť voči rómskej komunite. K bádaniu a natočeniu filmu ju inšpiroval osud jej pradeda. Bol partizánom, zapojil sa do SNP, vyvraždili mu rodinu a bol väznený v pracovnom tábore v Dubnici nad Váhom, ktorý sa neskôr stal koncentračným táborom. „Je to veľmi osobný až intímny film, vďaka ktorému som objavila príbehy ďalších rómskych partizánov,” vysvetľuje Lacková. „Rómov, ktorí sa zapojili do odboja, bolo omnoho viac, než sa spomína v mojom filme. A nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Maďarsku, Francúzsku, jednoducho všade, kde prebiehal protifašistický odboj,” dodáva režisérka, ktorá považuje za dôležité, aby si ľudia uvedomili, že skutky Rómov sú nad rámec histórie menšinového etnika. „A zaslúžene sú súčasťou európskych dejín,” podčiarkla.

Film Ako som sa stala partizánkou odvysiela RTVS 29. augusta o 20.10 h na Dvojke.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.