Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

František Dolník lyžuje v kategórii veteránov už vyše polstoročia, od roku 1968

Dátum: 26.12.2022
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1779
František Dolník lyžuje v kategórii veteránov už vyše polstoročia, od roku 1968

V júni oslávi 90 rokov. Tri malé kryštálové glóbusy chce v aktuálnej sezóne doplniť o najvyššiu métu pre lyžiara - veľký glóbus.

Handlovčan František Dolník si v marci vo Svätom Moritzi prevzal v kategórii veteránov malý kryštálový glóbus za sezónu 2021/22. Kategória veteránov, masters, začína od 30 rokov. František Dolník patrí do kategórie masters B, teda starších ako 55 rokov. Táto kategória sa ďalej delí po piatich rokoch. Sezónu 2021/22 odjazdil v kategórii do 90 rokov, v novej sezóne už bude nastupovať v kategórii nad 90 rokov. Takmer vo všetkých pretekoch minulej sezóny získal pódiovú umiestnenie. „Kryštálový glóbus je pre lyžiara to najvyššie ocenenie. Toto je môj tretí malý glóbus, preto dúfam, že v novej sezóne vyhrám veľký.“

Osudová Remata

František Dolník sa narodil 24. júna 1933. Jeho otec bol lesník, preto sa v detstve viackrát sťahovali a malý Ferko spoznal horárne v Hájoch, Kľačne a v Remate. „V Kľačne mal otec lyže, v zime ich potreboval pre pohyb v lese. Keď boli lyže doma, boli sme 4 deti, kto bol prvý, pošúchal sa po snehu. To som mohol mať tak 5 rokov,“ zaspomínal pán Dolník. Skutočné lyžiars­ke začiatky sú však späté s Rematou. „Potom sme sa presťahovali do starej horárne na Remate. Po vojne, v roku 1946, sme patrili pod Nitriansky kraj. Kraj chcel vybudovať zimné športové stredisko a zvolil Rematu. Postavili skokanský mostík a prvý osvetlený lyžiarsky svah na Slovensku. Zásluhou baní a z ich strojného vybavenia vybudovali vlek Turdus. Bolo to ohromné! Mali sme osvetlenie a mali sme vlek! Vlakom k nám dochádzali ľudia zo širokého okolia. Práve tam trénoval prvý majster republiky z hornej Nitry a päťnásobný majster Slovenska v zjazde, Stanislav Blaho.“
V roku 1954 nastúpil na banícku priemyslovku v Spišskej Novej Vsi. Výhodou bola blízkosť veľhôr. „V Tatrách som sa spriatelil s bratmi Krajniakovcami, Krasulovcami a Šoltýsovcami. Prijali ma medzi seba a mohol som s nimi trénovať. Na školskom lyžiars­kom výcviku na Sitne si ma všimol môj telocvikár a začal som súťažiť za klub Baník Spišská Nová Ves. Tam som vyhral svoj prvý putovný pohár Spišs­kých železorudných baní.“ Dodnes si pamätá sľub, ktorý pred súťažením zložil: „Ja sľubujem za všetkých pretekárov, že budeme závodiť čestne, svedomite, tak ako sa patrí na uvedomelých športovcov.“

Po maturite nastúpil do národného podniku Uhoľný prieskum v Turčians­kych Tepliciach, v roku 1960 sa pres­ťahoval do Handlovej a do penzie pracoval ako geológ v Handlovských uhoľných baniach. Absolvoval tréners­ký kurz a v rokoch 1976,77 bol trénerom slovenského žiackeho reprezentačného družstva. „Vychovali sme chlapcov aj dievčatá, ktoré dosiahli republikové výsledky v doraste, dokonca aj olympionikov.“

Množstvo športových úspechov

Celý čas sa zúčastňoval súťaží. Najradšej spomína na súťaž, v ktorej vyhral Goralský klobúčik, ktorá sa konala na Roháčoch 9. mája 1962. „Na Orave to robili fantasticky, všetci strážcovia brán boli oblečení v krojoch, do toho fujara, husličky, žinčica, syr. Neskutočné! Vyhral som obrovský slalom a na druhý deň sa mi narodila dcéra. To bola veľká radosť!“ Naopak, skľučujúce pocity mal z pretekov na počesť obetí fašistického teroru v Kľaku a Ostrom Grúni. „V roku 1961 žilo ešte veľa pamätníkov, mnohí pri nástupe športovcov plakali. Preteky usporiadali pán farár, riaditeľ školy a nadšenci lyžovania. Trikrát som tieto preteky vyhral, no uvažujem nad tým, že trofej vrátim obci, aby mali na tieto lyžiarske súťaže pamiatku. Už som kontaktoval starostu,“ prezradil Fratnišek Dolník. Zbierka športových trofejí a medailí pána Dolníka darovaním jednej pamiatky neutrpí. Zaberajú mnoho priestoru na poličkách v obývačke. „Väčšinou sa putovné trofeje odovzdávajú na trvalo po troch víťazstvách po sebe alebo po piatich víťazstvách rozhádzane. Takýchto putovných trofejí nastálo mám 6. Z banícko-geologických súťaží mám 17 pódiových umiestnení. V reprezentácii Slovenska som vyše 25 rokov, mám vyše 30 titulov majstra Slovenska.“ V kategórii veteránov prvýkrát súťažil v roku 1968. „Nemecké Pravno malo družbu s mestom Zell am See pod ľadovcom Kaprun. Tam som absolvoval svoje prvé preteky v kategórii masters. Vtedy nás bolo vo všetkých veteránskych kategóriách 250, teraz nás je 60 – 70.“

Zlyžoval Mont Blanc

Keď v 90. rokoch zanikol lyžiarsky klub Baník Handlová, vznikol klub Pegas Remata, ktorý sa venoval najmä telesne znevýhodneným lyžiarom. Hlavne vďaka Petrovi Matiaškovi, ale aj Františkovi Dolníkovi z neho vzišli viacerí úspešní športovci: Juraj Medera, Jakub Krako, Martin France, Petra Smaržová alebo Gitka Prokeinová, ktorá najväčšie úspechy neskôr dosiahla v plávaní.

V roku 2006, vo svojich 73 rokoch František Dolník na divoko, štafetovým spôsobom, zlyžoval Mont Blanc. „Lyžovali sme z 3 300 metrov do 2 000 metrov. Máme na to certifikát, je to slovenský rekord. Svetový rekord nám neuznali, lebo náš pokus nebol nahlásený dopredu.“

Konkurenciu má iba na Západe

Lyžiarska sezóna 2022/23 sa už začala, prvé preteky však boli v Austrálii a v halovej zjazdovke v Dubaji. „To je pre mňa príliš ďaleko. Ja súťažím len bližšie, v Európe.“ Na svoje prvé preteky sezóny sa chystá do Poľska. Vo svojej kategórii už nemá na Slovensku ani v Čechách konkurenciu, iba v západnej Európe je okolo desať pretekárov. Sú medzi nimi legendy lyžovania, bývalí účastníci olympiád, majstri sveta, ale aj amatéri, ktorí sa lyžovaniu venovali amatérsky a súťažiť začali až na dôchodku. Trať je pre všetkých pretekárov v kategórii rovnaká, najstarší majú iba tú výhodu, že na trať idú ako prví, keď je ešte mäkká, nerozjazdená. Najobľúbenejšia disciplína Františka Dolníka je slalom, lebo na jeho tréning sú u nás najlepšie podmienky. „Ideálne by bolo, keby som mohol chodiť trénovať na ľadovce a získať lyžiarsku kondíciu. Na sucho môžete byť pripravený, ale bez lyžiarskej kondície sa vyhrávať nedá. Či bránu podbehnete 20 centimetrov alebo meter, vytvára veľký rozdiel.“

František Dolník sa v kondícii udržiava pravidelným cvičením. Denne robí drepy a posilňuje končatiny, minimálne dvakrát do týždňa hodinu venuje špeciálnemu cvičeniu na posilnenie svalových úponov, ktoré vypracovali na fakulte telesnej výchovy a športu. V minulosti veľa behával a bicykloval. Bežecké lyžovanie ho však nikdy nebavilo. Ako vraví, lepšie mu to ide dole kopcom. Najviac ho však vzpruží, keď si na stupienkoch víťazov vypočuje slovenskú hymnu.

Trofeje a medialy a malý glóbus, ktoré František Dolník vyhral  v sezóne 2021/22.
Trofeje, medaily a malý glóbus, ktoré František Dolník vyhral v sezóne 2021/22.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.