Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Regionálne oslavy Dňa baníkov boli pestrým a slnečným ukončením leta

GALÉRIA
Dátum: 06.09.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 1803
6 min. čítania
Regionálne oslavy Dňa baníkov boli pestrým a slnečným ukončením leta

Prinášame fotoreport z Regionálnych osláv aj Baníckeho jarmoku 2024 

Skoré piatkové popoludnie sa nies­lo v duchu spomienok, predstavili sme banskú lokomotívu a vagóniky na námestí ako aj výstavu Farebné baníctvo v Handlovej. Za baníkov bola odslúžená omša, potešil nás bohatý hudobný program, viac ako 120 predajcov na Baníckom jarmo­ku, ktorý poznáme od roku 1958. Deti si užili kolotoče ako aj roz­právku na námestí. Sobotná malá turistika po Turisticko-náučnom banskom chodníku bola s malou účasťou, možno i pre horúce poča­sie, ktoré oslavy sprevádzalo.

V piatok 30. augusta 2024 o 13.00 h si pietnou spomienkou a kladením vencov k Pamätníku banských ne­šťastí na cintoríne uctili vzácne dele­gácie pamiatku 476 baníkov, ktorí sa z baní na Hornej Nitre nikdy nevrátili. Handlovú navštívil okrem iných hostí, minister Pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč, hostia z dru­žobného mesta Zábřeh pod vedením místostarostu Josefa Klimeka a dele­gácie tvorili zástupcovia miestnej a regionálnej samosprávy, baníckych spolkov a cechov Slovenska, miest­nych organizácií a politických strán. Primátorka mesta Silvia Grúberová vo svojom príhovore okrem iného uviedla, že mesto našlo partnera vo viacerých oblastiach: „Rozbehnutý transformačný proces, o ktorom roz­právame už niekoľko rokov, má ko­nečne spoľahlivého partera na strane tých, ktorí z pozície vlády vedia zásadne pomôcť. Národný projekt Štátny park Handlová je pred začiatkom realizá­cie a našim cieľom je, aby ožil prácou v oblasti zelenších odvetví. Z pohľadu uchovania banského dedičstva je na­ším zámerom prebudovať časť areálu Bane Handlová na Banský skanzen, v spolupráci s Hornonitrianskymi Baňa­mi Prievidza a.s. a Handlovským banským spolkom. Poviem úprimne, javí sa to ako pomerne náročný, no v kontexte našej histórie, mimoriadne významný projekt,“ uzavrela primátorka mesta.

V piatok boli slávnostne stiahnuté banícke zástavy z lokomotívy a ban­ských vagónikov pochádzajúcich z handlovskej bane. Banské zariadenia zakúpilo mesto Handlová a cieľom je udržať banícke historické dedičstvo pre nasledujúce generácie. Členo­via Handlovského baníckeho spolku očistili lokomotívu od nánosov pra­chu a mastných škvŕn a natreli ich, pričom na časti lokomotívy ostal pô­vodný náter. Ten má zviditeľniť tvrdú banícku prácu. Ľudia si môžu mašinky a vagóniky pozrieť zblízka odfotiť sa s nimi a dotknúť sa pomyselne 112 roč­nej histórie ťažby uhlia. Dočasne bol pri pošte vystavený banský vagón, ktorý reprezentoval ukončenie ťažby uhlia v Handlovej. Slúžil ako fotobod s pozadím Kostola sv. Kataríny.

Farebné baníctvo v Handlovej je vý­berom 21 fotografií zo života ľudí z Bane Handlová a návštevníkov, či už z podzemia alebo na povrchu. Výstava si kladie za cieľ ukázať, že i keď baňu všetci vidia ako čiernu, banícky život bol pestrý. Výber fotografií je zostavený z archívu Milana Grossa a za finančnú podporu mesto Handlová ďakuje Oblastnej organizácii cestov­ného ruchu Horná Nitra – Bojnice. Výstava je realizovaná v rámci projek­tu OOCR - Banícka fotografická výsta­va (3. ročník). Výstava potrvá do kon­ca septembra 2024 a je umiestnená na prednej stene Dome kultúry mesta Handlová, kde bol kedysi v minulosti na stene veľkorozmerný banícky ka­hanec. Večer je výstava nasvietená projektorom a projekciu baníckych kladiviek ako svetelnej výzdoby ste mohli vidieť na mestskom úrade.

Počas osláv prebiehal Deň otvorených dverí v uhoľnej expozícii Slovenského banského múzea v Handlovej, na ktorom ste sa mohli dozvedieť viac o banských zariadeniach, ktoré boli odhalené na Námestí baníkov.

Od 2.9.2024 bolo na mestskom úra­de dostupných označených 50 častí zbúraného komína z areálu baní, ako zberateľský kúsok pre záujemcov zdarma. Kamene si zberatelia prevzali v priebehu dvoch dní. 

 

Autor: Jana Paulínyová

Foto: Jana Paulínyová / Stanislav Stehlík