Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

V Dennom centre sa stretávajú a športujú aktívni ľudia v zrelom veku. Môžete sa pridať!

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 09.07.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 856
7 min. čítania
V Dennom centre sa stretávajú a športujú aktívni ľudia v zrelom veku. Môžete sa pridať!

Seniori budú reprezentovať handlovské farby v tričkách mesta a na príjemnom stretnutí sa dozvedeli, že „zámoček“ na Ul. SNP sa predávať nebude.

Primátorka mesta Silvia Grúberová navštívila začiatkom júla Denné centrum, v minulosti nazývané tiež Klub dôchodcov. Pre aktívnych ľudí navštevujúcich Denné centrum si mesto pripravilo darček v podobe tričiek s erbom mesta, v ktorých budú naši seniori mesto reprezentovať na výletoch, športových podujatiach a podobne. „Dovolila som si priniesť viac ako 60 tričiek a my budeme veľmi radi, keď budete reprezentovať naše mesto pri  rôznych príležitostiach, napríklad keď navštívite naše družobné mestá Zábřeh alebo Sárisáp“, uviedla primátorka a zároveň uviedla na správnu mieru informácie týkajúce sa budovy: „Počula som, že sa chystáme predať zámoček. Nie je to pravda, ak ste aj počuli takéto úvahy,  nechystáme sa ho predať. V tomto konkrétnom prípade nie som zástanca toho, aby sme v dôsledku nedostatku financií v rozpočte mesta niečo predali a ako sa hovorí prejedli a prišli o niečo hodnotné. Budem rada ak do budúcnosti nájdeme výzvy aby sme budovu mohli zveľadiť.“

Podľa predsedníčky Denného centra Janky Holčekovej tempo v klube nepoľavuje vďaka novým členom: „Je to aj dôsledkom skutočnosti, že v októbri 2022 vznikla v našom meste základná organizácia Jednoty dôchodcov na Slovensku a prevažná časť jej členov sa stala členmi aj Denného centra. Za podpory predstaviteľov mesta a zainteresovaných pracovníkov handlovského mestského úradu sa rozbehli aktivity, ktorých výsledkom bolo výrazné skrášlenie priestorov slúžiacich pre aktivity členov nielen Denného centra a Jednoty dôchodcov Slovenska - Handlová, ale aj ďalších organizácií pôsobiacich v týchto priestoroch“, zhodnotila úspechy.

Ako ďalej pokračuje predsedníčka Denného centra: „Tempo vylepšenia objektu nekleslo ani v prvom polroku tohto roka, keď sa za aktívnej spolupráce členov oboch organizácií a za výraznej podpory vedenia mesta upravili aj pivničné priestory objektu denného centra tak, aby v ešte väčšej miere mohol objekt poskytovať lepšie podmienky pre aktivity dôchodcov. Boli tam osadené dva biliardové stoly, pingpongový stôl, terč pre hody šípkami, ale aj patričný nábytok. Aktivisti z oboch organizácií vždy oceňovali ústretovosť samosprávnych orgánov mesta. Zveľaďovali sa nielen vnútorné, ale aj vonkajšie priestory. Za týmto účelom si z poskytnutých finančných prostriedkov zakúpili viaceré praktické pracovné nástroje ako vyžínačka trávy, fúrik, hrable a podobne, “ postupne vyratúva novinky pani Holčeková. Upravili si tiež vonkajšiu plochu pre petang, skrášlili lavičky.

Primátorka mesta sa zaujímala o aktivity seniorov a na stretnutí s takmer päťdesiatkou týchto vitálnych ľudí prijala pozvanie do upravených športových priestorov v „zámočku“ na Ul. SNP, ako ho volajú seniori, vyskúšala športové náčinie a vypočula si, aké aktivity majú seniori už za sebou a čo ich čaká. V uplynulom období si seniori brigádnicky zveľadili spodné priestory z vlastných zdrojov, prispelo mesto a spoločnosť BONO TRADING, s.r.o. Seniori sa zaujímali o zapožičanie kosačky,  aby si mohli okolie kosiť sami, keďže sú aktívni aj na sociálny sieťach majú záujem aby Denné centrum malo svoje vlastné logo. Aktívne využívajú svoju športovú miestnosť a načrtli, že by radi vyzvali zamestnancov mesta na súťaže.

Podľa slov členov denného centra, JDS a MO SZZP Handlová, pestrý polrok 2024  kultúrno-spoločenských vzdelávacích a športových aktivít uzavreli výletom na Oravský hrad a plavbou loďou na Slanický ostrov umenia, nedávno sa vrátili z pobytu v Grécku a Tunise. Medzi ich ďalšie aktivity patria kreatívna tvorba, návšteva wellness, divadla, nie je im cudzia turistika, zúčastňujú sa podujatí ako sú fašiangy, mesiac knihy, stretnutí s vedením mesta na témy parkovanie, odpadové hospodárstvo. Za sebou majú pobyty v Piešťanoch, ocenili Handlovské športové hry, spolupracujú so Senior Centrom Handlová n. o. na Ul. Krššákovej, s materskými školami, v ktorých seniori čítajú deťom. Ako sami tvrdia, najdôležitejší je sociálny kontakt pre všetkých a zmysluplné trávenie času.

Denné centrum je sociálna služba mesta zriadená podľa zákona o sociálnych službách ambulantnou formou. Za handlovský mestský úrad spoluprácu so seniormi koordinuje Lucia Ácsová, ktorá na stretnutí nechýbala. Mesto Handlová na prevádzku tejto sociálnej služby prispieva finančne, platí prevádzku budovy,  snaží sa seniorov podporovať v ich aktívnom živote a vracia ich späť do komunity.

Denné centrum sídli na Ul. SNP č. 14 v Handlovej, vzniklo v roku 1986, má takmer 70 členov. Medzi ich činnosti patrí organizácia kultúrnych, spoločenských, vzdelávacích a športových podujatí pre členov i verejnosť, organizácia osvetových podujatí, účasť na  spomienkových a pamätných akciách mesta, organizácia zájazdov v rámci Slovenska i do zahraničia, úzka spolupráca s ostatnými organizáciami v meste. Kontakt: 0908 120 760.

Foto a text : Jana Paulínyová

Video