Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

V Handlovej sa bude konať futbalový turnaj žiakov a zdolávať slovenský rekord v pískaní na píšťalkách

Dátum: 22.06.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 807
7 min. čítania
V Handlovej sa bude konať  futbalový turnaj žiakov a zdolávať slovenský rekord v pískaní na píšťalkách

Mesto Handlová pozýva divácku verejnosť na 10. ročník Memoriálu Karola Matiaška

Futbalový turnaj žiakov 1. stupňa základných škôl, Memoriál Karola Matiaška, vstupuje tento rok do svojho okrúhleho 10. ročníka v utorok 25. júna 2024 na futbalovom štadióne v Handlovej s medzinárodnou účasťou. Odštartovaný bude pokusom o zápis do Knihy slovenských rekordov.

Vďaka intenzívnej spolupráci mesta Handlová a družobných miest sa futbalové duely žiakov 1. stupňa základných škôl budú konať za účasti delegácií z maďarského Sárisápu, českého Zábřehu, z poľského Konopiska a malí futbalisti prídu tiež z handlovskej doliny zo ZŠ Chrenovec – Brusno, ZŚ z Ráztočna a troch základných škôl v Handlovej. Toto športové podujatie je venované pamiatke Karola Matiaška, futbalovej legendy a vzoru.

V utorok sa v Handlovej pokúsime zdolať rekord

Podujatie odštartuje tento rok netradične pokusom o vytvorenie nového slovenského rekordu v pískaní na bazové píšťalky v jednom čase s čo najväčším počtom účastníkov. Píšťalky zhotovil  čestný občan mesta Handlová, Ján Procner, v počte 1000 kusov. Za samotné zhotovenie píšťaliek mu bol udelený Certifikát za najviac vlastnoručne zhotovených drevených píšťaliek, ako ustanovujúci slovenský rekord zaregistrovaný 20.11.2023 v Knihe slovenských rekordov. Vďaka účasti malých futbalistov a žiakov z handlovských základných škôl sa pokúsia v Handlovej takýto rekord zdolať. Rekord bude overovať komisár Igor Svítok, riaditeľ Knihy slovenských rekordov aj za prítomnosti Jána Procnera. Futbalový štadión v Handlovej by sa mal rozpískať o 10.15 h. Rekord sa pokúsia zdolať žiaci škôl.

Podujatia sa zúčastnia tiež štatutári miest a obcí, z ktorých prídu malí futbalisti a syn futbalovej legendy Karola Matiaška, Peter Matiaško, známy paralympijský lyžiar a tréner. Tradične turnaj navštevoval tiež jeho brat, Karol Matiaško, ktorý bol podporovateľom športu v Handlovej a navždy nás opustil v máji 2023.

Pravidlá turnaja

Hrať budú futbalisti  prvého stupňa základných škôl na dvoch ihriskách, v dvoch kategóriách, 1-2 ročník a 3-4 ročník.  Počet hráčov v mužstve je brankár a 5 hráčov v poli, hrací čas je v propozíciách turnaja nastavený na 1 x 10 minút bez zmeny strán. Rozhodcovia sú z radov aktívnych hráčov MFK Baník Handlová. Ocenené budú družstvá na 1. – 3. mieste v oboch kategóriách, ktoré obdržia poháre, tak isto ako najlepší hráč, strelec a brankár z každej kategórie. Každý účastník obdrží tak ako v minulosti, pamätnú medailu. Tradične sa ich rozdá na turnaji približne 200. Najúspešnejší futbalový tím sa stane na rok držiteľom Putovného pohára. Ten si vlani odniesli futbalisti z českého Zábřehu.

Program memoriálu Karola Matiaška, 10. ročník, 25.6.2024, futbalový štadión Handlová:

09:30 h  Príchod účastníkov turnaja  na štadión

10:00 h  Slávnostné otvorenie turnaja

10:15 h  Rekord - píšťalky

10:30 h  Začiatok turnaja

12:00 h  Obed

15:00 h  Predpokladaný čas vyhodnotenia a ukončenie turnaja

Technicky turnaj zabezpečuje Centrum voľného času Handlová v spolupráci s Mestským futbalovým klubom Baník Handlová a tromi základnými školami v meste, s finančnou podporou mesta Handlová.

Kto bol Karol Matiaško: Karol Matiaško je handlovský futbalista storočia. Narodil sa 8.8.1925 v Handlovej a je najúspešnejším futbalistom v histórii handlovského futbalu. Celý život pracoval v Bani Handlová ako technik – telefonista. Za mužstvo seniorov začal hrávať ako 18 ročný v roku 1943. Vypracoval sa na vynikajúceho hráča a napriek lákavým ponukám z ligových klubov, zostal verný domácemu Baníku Handlová. Ako vojak pôsobil vo vojenskej jedenástke v Bratislave. Za zeleno-čierne klubové farby odohral počas svojej kariéry viac ako tisícku zápasov. Desať rokov bol kapitánom mužstva, ktoré dosiahlo významné úspechy. V roku 1952 zvíťazilo v celoštátnej revírnej súťaži. V tejto sezóne nastrieľal 72 gólov, čo je rekord v klubovej histórii. V ročníku 1967-68 ako asistent trénera Eduarda Holuba, priviedol mužstvo Baníka do II. celoštátnej ligy. Ako hráč reprezentoval kraj Nitra. Bol ocenený kryštálovým pohárom od klubu Baník Handlová za 20 ročnú hráčsku činnosť. V roku 625. výročia prvej písomnej zmienky o meste Handlová mu bola udelená medaila za reprezentáciu a rozvoj futbalu v Handlovej a v roku 2012 bol in memoriam vyhlásený Slovenským futbalovým zväzom za slovenského futbalistu storočia. Je nositeľom ceny fair play od regionálneho Slovenského olympijského výboru, držiteľom bronzovej medaily Slovenského futbalového zväzu. Futbalový svet, rodinu a priateľov navždy opustil Karol Matiaško vo veku 87 rokov 9. augusta 2012.

Ilustračné foto je z roku 2023 z archívu MsÚ Handlová. Turnaj sa hrával v minulosti v areáli ZŠ Školská. Text: Jana Paulínyová. Prečítajte si našu aktualitu z minulého ročníka po kliknutí na tento odkaz

plagat_memorial_karola_matiaska
Plagát  Memoriál Karola Matiaška , 10. ročník, 25.6.2024, Handlová