Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Aj vy si môžete vypestovať bylinky, zeleninu či kvietky

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 20.06.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 774
5 min. čítania
Aj vy si môžete vypestovať bylinky, zeleninu či kvietky

V Handlovej vyrastie nová komunitná záhrada.

O Handlovčanke Kristíne Chovancovej ste mohli počuť v súvislosti s jej ekologickými aktivitami už dávnejšie. Cez sociálne siete spájala rovnako zmýšľajúcich eko-dobrovoľníkov a na brigádach sa im spoločne podarilo vyčistiť od odpadu viaceré lokality v našom meste. 

Naposledy sa dobrovoľníci zišli 8. júna na prvej zo série brigád, ktorými chce občianske združenie Earth Angel založiť v lokalite nad bývalou pekárňou novú komunitnú záhradu.

Vybudovanie komunitnej záhrady prispeje k zveľadeniu plochy mesta, ktorá nebola roky využívaná. Zarastená plocha pripomínala miestami čiernu skládku, obrastenú náletovými drevinami  a odpadom. Aktivisti z občianskeho združenia Earth Angel sa zamerali na túto lokalitu, postupne ju vyčistili od odpadu a zamedzujú vstupu neprispôsobivým osobám, aby sa predišlo jej opätovnej devastácii. V roku 2023 sa s mestom Handlová dohodli na jej bezodplatnom nájme, zatiaľ na dobu dvoch rokov. Pozemok sa nachádza v kritickej zóne, je veľmi citlivý na antropogénnu činnosť a nevhodný na stavebné zásahy a terénne úpravy, preto je potrebné ho zachovať v podobe parkovej a sadovej úpravy, aby bol zabezpečený neobmedzený prístup k jeho ošetreniu, resp. revitalizácii sanačných prvkov. Nájom má preto prísne podmienky  s výhradou zamedzenia možných rizík vyplývajúcich z geologického posudku.

Kristína Chovancová založila občianske združenie Earth Angel v roku 2022, so zámerom zveľaďovania životného prostredia a verejných priestorov v meste Handlová. Už tisícky vriec odpadu zanietení dobrovoľníci odstránili a so svojim nadšením pre dobrú vec ani zďaleka nekončia. Úspešne sa zapájajú do grantových výziev, keďže všetky náklady okolo likvidácie a zberu odpadu sú finančne náročné.

Ako uviedla Kristína Chovancová, zakladateľka združenia: „Získané prostriedky sa neskôr použijú na dobudovanie komunitnej záhrady, konkrétne na vysadenie živého plota - s jeho výsadbou sa plánuje na začiatok jesene, na nákup kompostéra a iných drobných záhradných pomôcok. Kupovať budeme aj štrk a drevo na vytvorenie lavičiek, ktoré budú na betónových základoch, ktoré sa už na pozemku nachádzajú.“

Príprava pozemku so zámerom vybudovania komunitnej záhrady bola prvým krokom občianskeho združenia. Nasleduje séria brigád, ktorými zabezpečenia kosbu, vyčistenie pozemku, odstránenie starých roxorov. Brigádou spojili príjemné s užitočným, stretli sa v priateľskej atmosfére ľudia so spoločným cieľom. Budúci záhradkári sa vedia zapojiť znovu v sobotu, 22. júna, kedy dočistia pozemok, zviditeľnia chodníček, osadia vyvýšené záhony. Zavŕšením akcie bude príjemná spoločná opekačka.

Cieľom občianskeho združenia je vytvoriť miesto pre všetky vekové kategórie a vrstvy obyvateľov Handlovej a umožniť prístup aj znevýhodneným spoluobčanom. Okrem socializačného cieľa chcú pomôcť aj ekologickej myšlienke a používať prevažne dažďovú vodu, nepoužívať pesticídy, vysadiť poľné rastliny a kvety bohaté na nektár pre včelstvo. Koho táto myšlienka zaujala, môže pomôcť pridaním ruky k dielu na brigáde alebo finančnou podporou cez platformu donio. Kto má chuť dopestovať si vlastné bylinky či zeleninu a stať sa záhradkárom, stačí vyplniť prihlášku na stránke občianskeho združenia Earth Angel.  

„Predpokladaný začiatok sa posunul, záhrada sa pre verejnosť otvorí v priebehu júla a od budúceho roka by mohla už fungovať na 100% vybavená a plne funkčná,“ vyjadrila nádej Kristína Chovancová.

Text: Eva Poláková

Zdroj foto FB Earth Angel

 

Video