Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Príďte zrelaxovať a posedieť si do centra mesta!

GALÉRIA
Dátum: 19.06.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 1023
4 min. čítania
Príďte zrelaxovať a posedieť si do centra mesta!

Handlovské námestie je v letnom režime so spustenými vodnými prvkami. 

Horúce dni sú už tu! Centrum Handlovej už funguje v letnom režime. Počasie počas teplých letných dní priam volá tráviť čas vonku, či už na záhradke, v okolí, kde je turistických možností hneď niekoľko alebo aj ľahkou prechádzkou mestom. A aby si takéto chvíľky obyvatelia aj návštevníci Handlovej užili, spríjemnením v centrálnej zóne počas leta sú vodné prvky, ktoré plnia funkciu nielen estetickú, ale aj zvlhčenia vzduchu a zmiernenia horúčav.

Odvčera je nepretržite k dispozícii kužeľ s pitnou vodou, spustené sú stojany s vodnou hmlou aj fontána.

Vodná hmla funguje v prípade vysokých teplôt doobeda v čase 10.00 – 12.00 h a poobede od 14.00 do 16.00 hodiny. Z dôvodu efektívnosti fungovania fontány je prevádzková doba nastavená počas leta od 9.00 h ráno do 20.30 h večer, pričom pri daždivom počasí bude fontána vypnutá z dôvodu, aby nebolo nutné vodu upravovať zvýšenými dávkami chlóru. V uzavretom systéme fontány koluje 8 kubíkov vody. Tá je upravovaná automatickým dávkovacím systémom pre úpravu vody, t.j. udržuje vodu v takej kvalite, aby sa v nej nevytvárali riasy. Pred sezónou, ktorá zvyčajne trvá od júna do septembra, prešla fontána údržbou.  

V okolí fontány a pešej zóny pri námestí je udržiavaný trávnik vďaka záhradníkom spoločnosti HATER-HANDLOVÁ s.r.o. Nielen návštevníci, ale aj domáci si tu môžu posedieť a oddýchnuť, či už priamo na trávniku alebo na lavičkách a pritom stále mať na očiach svoje ratolesti. Tie sa zahrajú na detskom ihrisku s preliezkami. Počas letných dní sú pred silným slnkom v bezpečí vďaka ochranným krycím plachtám, ktoré boli osadené v týchto dňoch. Prekrytie ihriska sa každoročne na zimu skladá.

Fontána má prevádzkový poriadok uvedený v prevádzkovom poriadku centrálnej mestskej zóny: Kúpanie a umývanie sa ľudí a zvierat vo fontáne a vodotoku, pranie a čistenie vecí, znečisťovanie fontány a vodotoku vhadzovanie odpadkov a akýchkoľvek iných predmetov okrem mincí, vylievanie odpadovej vody a nápojov, poškodzovanie a vstupovanie do zariadení fontány, prevádzkový poriadok zakazuje.   

Mesto Handlová žiada o dodržiavanie prevádzkového poriadku a vopred ďakuje, že pitnú vodu z kužeľa budú používať obyvatelia a návštevníci primeraným spôsobom. Technicky je prúd vody nastavený na efektívnu prevádzku. 

Vodné prvky sú pravidelne kontrolované zamestnancami mesta. 

 

Text: Eva Poláková

Foto: Jana Paulínyová+ archív MsÚ Handlová