Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Obnovuje sa vodorovné značenie. Cikcak čiary nájdete v rôznych častiach mesta

Dátum: 18.06.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 624
3 min. čítania
Obnovuje sa vodorovné značenie. Cikcak čiary nájdete v rôznych častiach mesta

Značenie má prispieť k regulácii dopravy v meste

Mesto v rámci ukľudňovania dopravy v meste a posilňovania predpisov v zmysle zákona o cestnej premávke obnovuje nátery nielen priechodov pre chodcov.

O obnovovaní náterov na priechodoch pre chodcoch sme vás informovali minulý mesiac.  Článok nájdete po kliknutí na tento odkaz:  Obnova náterov na priechodoch pre chodcov zvyšuje bezpečnosť 

Ďalším vodorovným značením upravujúcim pravidlá cestnej premávky sú čiary vyznačujúce zákaz státia. Žlté čiary postupne nahradili alebo nahrádzajú tie cikcakové biele podľa novej vyhlášky k cestnému zákonu. Obe vodorovné dopravné značenia platia. Cikcak čiary nájdete na Ul. Mostná, Námestie baníkov, Ul. Potočná a za podnikateľským inkubátorom pred vstupom na parkovisko. V rámci obnovy značenia sa v týchto dňoch robia nové nátery cikcak čiar v lokalite sídliska Mostná.  

Vyhláška takzvanú cikcak čiaru definuje ako vodorovné dopravné značenie na označenie úseku, na ktorom je zakázané parkovať. Povolené je krátkodobé zastavenie. Označenie slúži na to,  aby sa sprehľadnila doprava a ostalo voľné miesto v prípade potreby pre záchranné zložky. Na cikcak čiare môžete napríklad krátko zastaviť, aby nastúpili deti, aby ste vyložili batožinu,  ale nemôžete stáť dlhšie, ako na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené nastúpenie alebo na vystúpenie osôb, alebo na urýchlené naloženie alebo zloženie nákladu. Na cikcak čiare je zakázané parkovať a dlhodobo stáť, t.j napríklad ísť na nákup a ponechať auto odstavené na cikcak čiare.

V Handlovej sa s náterom cikcak čiar začalo na sídliskách, kde je najväčší problém s parkovaním. Tejto téme sme sa tiež venovali v našom príspevku, ktorý nájdete na odkaze: Na Morovnianskej ceste pribudli ďalšie čiary

Nástrek vodorovného dopravného značenia zabezpečuje spoločnosť Hater-Handlová spol. s r. o. Podľa Zmluvy o poskytovaní služieb na čistenie a údržbu miestnych komunikácii a jej dodatku, ktorú má so spoločnosťou Hater- Handlová mesto uzatvorenú, nástrek 1 metra vodorovného značenia stojí  9,54 eur. S obnovou sa začalo v máji. 

Text: Eva Poláková

Foto: Jana Paulínyová