Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Laureátom súťaže Handlovské gitary 2024 sa stali gitaristi z konzervatória z Prešova

GALÉRIA SÚBOR
Dátum: 14.06.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 520
4 min. čítania
Laureátom súťaže Handlovské gitary 2024 sa stali gitaristi z konzervatória z Prešova

Súťažný deň v komornej hre na gitaru spojil žiakov z celého Slovenska

Deviaty ročník súťaže v komornej hre na gitaru Handlovské gitary včera otvoril koncert v Základnej umeleckej škole (ZUŠ) v Handlovej. Dnes do Handlovej na deviaty ročník prišlo ukázať hru na gitare do 30 hudobníkov a odborná porota hodnotila ich výkony v piatich kategóriách.

Piatok 14.6.2024 patril od rána vystúpeniam žiakov ZUŠ a konzervatória, ktoré hodnotila odborná porada v zložení doc. Adam Marec, ArtD, Mgr. art. Eva Soviarová, ArtD. a Mgr. art. Denisa Benčová. Riaditeľ ZUŠ Handlová Ján Králik, zástupca primátorky mesta Radoslav Iždinský spolu s porotcom Adamom Marcom odovzdali popoludní diplomy týmto úspešným gitaristom:

  • Ivana Škripcová a Adela Balážová – duo zo ZUŠ Púchov (1. kategória do 9 rokov)
  • Zuzana Bocková a Viktória Vojtásová – duo zo SZUŠ Michaelliho 6 z Martina (2. kategória do 12 rokov)
  • Trevor Poór a Ján Pobeha - duo zo ZUŠ M. Hemerkovej z Košíc (3. kategória do 15 rokov) 1. miesto
  • Monika Smoreková a Šimon Majdán duo zo ZUŠ Handlová (3. kategória do 15 rokov) 2. miesto
  • Erik Masaryk, Šimon Valach, Boris Ondrejovič, Samuel Liška – kvarteto zo ZUŠ Handlová (3. kategória do 15 rokov) 3. miesto
  • Matúš Kupka a Adam Smaho – duo zo ZUŠ Ladislava Stančeka z Prievidze (4. kategória do 19 rokov)
  • Adam Bendík, Andrea Miženková, Branislav Bučko - trio zo Súkromného konzervatória z Prešova (2. kategória pre stredné školy). Trio sa stalo Laureátom 9. ročníka Handlovských gitár.
  • Ocenený bol tiež sedemčlenný gitarový súbor zo SZUŠ Michaelliho 6 z Martina v zložení Ema Berešíková, Hugo Majdiš, Zuzana Bocková, Viktória Vojtášová, Lukáš Vojtas, Richard Tkáč, Martin Bouda.

Repertoár súťažiacich bol rozmanitý a odborná porota si na súťaži vypočula v gitarovom prevedení skladby od známych klasikov ako sú Johann Sebastian Bach a Wolfgang Amadeus Mozart, ale i od Freddyho Mercuryho. 

V koncertnej sále ZUŠ Handlová ste si mohli vypočuť v predvečer súťaže na otváracom koncerte 9. ročníka celoslovenskej súťaže Handlovské gitary zvučný spev a hru na gitary. Hodinový koncert svojím príhovorom otvorili riaditeľ Základnej umeleckej školy Handlová Ján Králik a zástupca primátorky mesta Radoslav Iždinský. Svoje spevácke umenie predstavil Komorný miešaný spevácky zbor Artanno pod vedením umeleckej vedúcej Anežky Balušinskej a gitarové Trio autentico v zložení Ján Králik, Jaroslav Hell a Eva Soviarová - Kavuljaková. Program koncertu a informácie o hudobníkoch nájdete v súbore na stiahnutie nižšie.

Súťaž Handlovské gitary sa vrátila do na našej umeleckej školy po niekoľkoročnej prestávke. Handlovské gitary sa spravidla konali každé dva roky, naposledy v roku 2018. „Pokovidovú" prestávku sa rozhodlo súčasné vedenie ZUŠ ukončiť a navrátiť túto celoslovenskú súťaž späť. Cieľom súťaže je podpora a rozvoj mladých gitaristov ako aj propagácia komornej hudby. Zúčastňujú sa jej žiaci základných umeleckých škôl a konzervatórií. Súťaž sa konala pod záštitou primátorky mesta Handlová, Silvie Grúberovej, a na ďalší okrúhly 10. ročník sa môžu gitaristi tešiť v roku 2026.

Foto a text: Jana Paulínyová

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
PROGRAM KONCERTU HANDLOVSKE GITARY 2024_O TRIU AUTENTICO A ARTANNO Veľkosť: 238.4 kB Formát: pdf Dátum: 14.6.2024