Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Na poludnie bude vykonaná hlasitá skúška sirén na Slovensku

Dátum: 14.06.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 231
3 min. čítania
Na poludnie bude vykonaná hlasitá skúška sirén na Slovensku

Varovná sieť sirén na území Slovenskej republiky bude preskúšaná dvojminútovým stálym tónom.

V piatok 14. 6. o 12:00 h bude vykonané pravidelné preskúšanie varovnej siete sirén na území Slovenskej republiky dvojminútovým stálym tónom.
 
Skúška sirén sa na Slovensku uskutočňuje od roku 1996 na základe príslušnej vyhlášky. Preskúšanie sirén sa vykonáva pravidelne každý druhý piatok v mesiaci hlasitou alebo tichou skúškou. Elektronické sirény, ktorých je veľká väčšina, sa hlasito skúšajú dvakrát za rok (v júni a decembri). Zvyšné mesiace sa uskutočňuje len tichá skúška. Starší typ sirén – elektromotorické sirény – sa preskúšavajú hlasito každý mesiac.
 
Prinášame vám prehľad varovných signálov sirén:
VŠEOBECNÉ OHROZENIE
dvojminútový kolísavý tón sirén pri ohrození alebo pri vzniku mimoriadnej udalosti, ako aj pri možnosti rozšírenia následkov mimoriadnej udalosti. Následne sa dopĺňa 3-krát hovorenou informáciou.
Patrí sem napríklad aj varovanie pred vzdušným poplachom/radiačným ohrozením či požiarom, ktoré je doplnené 3x o informáciu POZOR, VZDUŠNÝ POPLACH, POZOR, RADIAČNÉ OHROZENIE alebo POZOR, OHROZENIE POŽIAROM.
 
OHROZENIE VODOU
šesťminútový stály tón sirén pri ohrození ničivými účinkami vody. Následne sa dopĺňa 3-krát hovorenou informáciou POZOR,  OHROZENIE VODOU.
KONIEC OHROZENIA dvojminútový stály tón sirén. Následne sa dopĺňa 3-krát hovorenou informáciou POZOR, KONIEC OHROZENIA
 
SKÚŠKA SIRÉN
Na začiatku 3-krát hovorená informácia POZOR, SKÚŠKA SIRÉN. Nasleduje dvojminútový stály tón sirén. Na konci 3-krát hovorená informácia KONIEC SKÚŠKY SIRÉN.
Na obrázku môže byť text