Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlovský klub abstinentov Fénix má nového predsedu

Dátum: 13.06.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 876
5 min. čítania
Handlovský klub abstinentov Fénix má nového predsedu

V klube platí „Nie ja, ale my.“

Klub abstinentov Fénix Handlová je občianske združenie založené s cieľom pomáhať ľuďom s rôznymi závislosťami a tiež vykonávať prevenciu aby sa ľudia závislostiam, ovplyvňujúcim ich rodinný a pracovný život, vyhli. Každý štvrtok sa členovia klubu schádzajú na Ul. Partizánska 38. Prísť môže ktokoľvek, kto potrebuje. Nie je potrebné veľa rozprávať, stačí byť s ľuďmi, ktorí vám rozumejú a chcú pomôcť. Ak chcete aj vy.

Primátorka mesta sa na žiadosť klubistov strela s novým predsedom Fénix- Handlová klub abstinentov, Jozefom Kellerikom a dlhoročným laickým poradcom pre závislosti od drog, alkoholu alebo hazardu Mariánom Daubnerom (79). Ten stojí za stovkami preventívnych aktivít, založením resocializačného centra Provital aj celoslovenského združenia Asociácie klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS, kde je čestným predsedom. Vychádza pri rozhovoroch z vlastných skúseností, takmer 40 rokov abstinuje a ako hovorí, v abstinencii a v klube platí „Nie ja, ale my.

Teraz už bývalá predsedníčka klubu, Janka Volfová, sa vzdala predsedníctva z dôvodu, že  popri štúdiu vysokej školy a zamestnaní mala pocit, že je už toho priveľa. Ostáva však stále členkou klubu a je pripravená pomáhať ďalej: „Z klubu abstinentov FÉNIX neodchádzam, vzdala som sa len jeho vedenia. Som tu ako pre klub, tak pre všetkých, ktorí chcú odo mňa prijať pomoc a podporu v abstinencii,“ uviedla na sociálnej sieti primátorky mesta v komentári.

Pracovné stretnutie primátorky mesta so zástupcami Fénix - klub abstinentov Handlová
Zľava: Marián Daubner, poradca; Silvia Grúberová, primátorka a Jozef Kellerik, nový predseda Fénix - klub abstinentov Handlová. FOTO: Jana Paulínyová

Nový predseda, Jozef Kellerik, si svoje nové postavenie v klube váži. Podľa jeho slov dlho odolával ponukám na post predsedu v iných kluboch abstinentov, napokon prijal predsednícku stoličku v Handlovej a klub pokračuje vo svojej pravidelnej činnosti: „Klubová činnosť pokračuje tak ako v minulosti. Stretávame sa každý štvrtok na Partizánskej v DOSke, pripravujeme sa na podujatia, ako je napríklad kongres k 30. výročiu založenia ASKAS, ktoré bude v Medzilaborciach, plánujeme do budúcnosti rodinné terapie, ponúkame stále pomocnú ruku všetkým, ktorí sa rozhodnú ju prijať,“ uviedol nový predseda handlovského Fénixu.

Primátorka mesta, Silvia Grúberová, sa zaujímala o činnosť klubu, ako dopadlo tohtoročné tradičné podujatie Guláš dobrých ľudí, ktoré sa koná v neďalekom Ráztočne, ocenila prácu členov klubu a povzbudila ľudí, ktorí chcú so závislosťami skoncovať, aby klub navštívili: „Možno si to viacerí neuvedomujú, ale práve kluby ako tento plnia v spoločnosti dôležitú úlohu, podporujú a pracujú s ľuďmi, ktorí majú vážny problém so závislosťami. Závislosti dávno nie sú tabu, liečiť sa a pracovať na sebe dávno nie je hanba, ale úspech! Novému pánovi predsedovi gratulujem a držím palce, ako aj klubu a jeho členom. Moje veľké poďakovanie patrí odchádzajúcej pani predsedníčke, Janke Volfovej, za jej prácu v prospech klubu a aktivity aj nad rámec regiónu a srdečne ďakujem za výbornú spoluprácu s mestom Handlová,“ uviedla primátorka na svojej sociálnej sieti.

Mesto Handlová od roku 2019 poskytuje klubu abstinentov svoje priestory na Ul. Partizánska 38, Handlová v budove Domu opatrovateľskej služby a podporuje jeho činnosť tiež prostredníctvom dotačného systému mesta. Klub pracuje na báze dobrovoľníctva. Okrem osobnej návštevy v jeho sídle sa môžete s klubom spojiť prostredníctvom týchto kontaktov:  +421 944 987 927, ivetagruberova139@gmail.com. Aktuálne tvorí členskú základňu približne 15 ľudí.

FOTO a TEXT: Jana Paulínyová