Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlovské lesy získali dotáciu na projekt cestovného ruchu

Dátum: 13.06.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 1659
3 min. čítania
Handlovské lesy získali dotáciu na projekt cestovného ruchu

Projekt bude podporený v plnej výške 350 000 eur

V handlovských lesoch bude vytvorené zázemie pre lesnú pedagogiku vybudovaním troch objektov. Tie budú slúžiť tiež turistom a vytvoria tak významný produkt cestovného ruchu.

Mestská nezisková organizácia Handlovské lesy sa uchádzala ešte v roku 2022 o dotáciu od Pôdohospodárskej platobnej agentúry na vybudovanie základnej ľahkej turistickej infraštruktúry v handlovských lesoch, na budovanie a obnovu občianskej a poznávacej infraštruktúry v lesných ekosystémoch. Maximálna výška oprávnených výdavkov bola 350 000 eur. Začiatkom tohto júna bolo riaditeľovi tejto mestskej neziskovej organizácie, Jozefovi Maďarovi, oznámené, že projekt bol úspešný a bol podporený plnou výškou 350 000 eur. Projekt si nevyžaduje žiadne iné spolufinancovanie zo strany mesta alebo mestskej n. o.

Mestská nezisková organizácia pracuje na báze dobrovoľníctva a ako hovorí jej riaditeľ, Jozef Maďar, samotné vypracovanie projektu bolo náročné a na výsledok si počkáme: „Najprv budeme musieť riešiť rôzne administratívne záležitosti, prieskumy a následne pôjde projekt do realizácie hodnotných aktivít ako sú náučný chodník, útulňa a rozhľadňa - pozorovateľňa. Veríme že o rok sa spolu prejdeme v našej nádhernej prírode po stanoviskách ktoré sú súčasťou tohto projektu. V tejto chvíli som dokonalo šťastný", uviedol riaditeľ.

Jozef Maďar sa ešte v roku 2022 vyjadril, že sa v rámci projektu pokúsia revitalizovať rekreačnú zónu, kde by mala stáť lesná pozorovateľňa s turistickým zázemím. Druhým stavebným objektom by mala byť útulňa na Obratnej na Pstruhároch, ktorá by mala slúžiť pre turistov, prioritne ako zázemie pre Cestu hrdinov SNP. Tretí stavebný objekt by mal byť náučný chodník Biela skala, ktorý prepojí chatu Martinka, ktorú bude mať n.o. v nájme od štátnych lesov, s pralesom vo vlastníctve mesta s dĺžkou 1 044 metrov. Na nej plánuje v spolupráci s Lesmi SR osadiť desať  interaktívnych informačných tabúľ. Nezisková organizácia Handlovské lesy bola založená mestom Handlová v roku 2020 za účelom poskytovania všeobecne prospešných služieb s vypracovaním projektov súvisiacich s tvorbou a ochranou životného prostredia.

Text: Jana Paulínyová

Foto: Handlovské lesy, n.o.