Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Na Handlovského pavúčika prišli lezci z východu aj zo západu Slovenska

GALÉRIA
Dátum: 10.06.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 473
5 min. čítania
Na Handlovského pavúčika prišli lezci z východu aj zo západu Slovenska

Detské lezecké preteky sa konali už po šiesty krát. 

Nedeľné ráno zaplnili areál Hutira klubu lezci z celého Slovenska. Nabudené deti, podporujúci rodičia, lezečky, laná a prášiace sa magnézium vo vzduchu predpovedali krásne športové predpoludnie. Lezecké preteky s názvom Handlovský pavúčik organizuje Centrum voľného času v spolupráci s horolezeckým klubom HK Prometeus v Handlovej od roku 2018. S výnimkou jedného „covidového roku“ sa preteky konali po šiesty-krát.

Na detské preteky kategórie C v disciplíne LEAD pre vekové skupiny U8 – U14 sa v čase od 8.45 do 9.15h registrovalo spolu 35 súťažiacich. Z toho 19 dievčat a 16 chlapcov. Mimo hlavnú súťaž sa k deťom pridali aj niektorí rodičia a spolu vytvorili 15 súťažiacich dvojíc.

9.30h bolo všetko pripravené na štart. Každý pretekár vo veku od 6 do 13 rokov súťažil v kategórii SPEED – lezenie na rýchlosť a v kategórii na obtiažnosť, v ktorej bolo potrebné vyliezť 3 cesty rôznej obtiažnosti.

Handlovského pavúčika sa tradične zúčastňujú lezci z domáceho klubu HK Prometeus, ktorí navštevujú lezecký krúžok CVČ Handlová. Handlová je jediné mesto, ktoré organizuje lezecké preteky na exteriérovej stene. Aj preto na preteky prichádzajú deti z klubov HK Slaňák z Vranova nad Topľou, Lezecký klub Spider´sNook z Pezinku, HK Manín z Považskej Bystrice, Lezecký klub LA SKALA zo Žiliny, BouldroFka z Trnavy, HK Moldava nad Bodvou, HK JAMES Junior Team z Bratislavy, Lezecký klub CCCBBB z Banskej Bystrice.

Z handlovského lezeckého krúžku sa za HK Prometeus zúčastnilo 9 detí. Na stupienku víťazov stáli niekoľkí z nich. V lezení na rýchlosť bola jednoznačne najlepšia 10 ročná Nela Hlivová - 1. Miesto . Diana Ďurčaťová a Anna Rotlingová zhodne 3. miesto. Šimon Bursa  - 3. miesto v kat. U10. Adam Kormúth 1. miesto v kat. U14.  Na obtiažnosť kat. U12 Nela Hlivová 1. miesto, Anna Rotlingová 3. miesto. David Marko 2. miesto v kat. U10. Adam Kormuth 1. miesto v kat. U14. Matej Mamojka 3. miesto U8

Počas pretekov okrem iných lezcov pomáhal a istil aj najúspešnejší handlovský lezec Peter Kuric, ktorého niekoľko detí po skončení pretekov požiadalo o podpis na súťažné číslo.

"Som rád, že Peťo nám pri pretekoch pomáha a že naše deti z krúžku vnímajú jeho kvality a možno ich ženie dopredu vízia, že by raz tiež mohli uspieť" uviedol Milan Koša, vedúci HK Prometeus a tréner detského lezeckého krúžku.

Na otázku ako bol s pretekmi spokojní, odpovedal: „s pretekmi sme spokojní, sme radi, že si to decká užili aj napriek slabšiemu dažďu na konci. Trošku nás mrzí, že aj napriek propagácii neprichádzajú na podujatie aj iné deti z Handlovej, ktoré by si tak vyskúšali tento šport. Divácky je lezenie a atmosféra okolo zaujímavá. Tento rok sa podarilo zabezpečiť prostredníctvom SHS JAMES aj mobilnú bouldrovú stenu, ktorú si zdarma mohli vyskúšať všetky deti."

Sponzorsky podujatie podporili: Mesto Handlová, CVČ Handlová, LOWA Production, s. r. o., HK Prometeus a MAURI bar.

Okrem iných pretekov, ktoré naši lezci ešte do konca roka absolvujú, by som rád dal do pozornosti Slovenský pohár dospelých v dry-toolovom lezení, ktorý sa rovnako uskutoční na exteriérovej stene v areáli HUTIRA klubu koncom roka – november, december 2024“ dodal Koša.

Text: VM, Milan Koša

Foto: VM, HK Prometeus