Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pracovné trhy v Handlovej s rekordnou účasťou vystavovateľov

GALÉRIA
Dátum: 07.06.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 1043
7 min. čítania
Pracovné trhy v Handlovej s rekordnou účasťou vystavovateľov

Pre svoju šancu na novú prácu si prišli stovky účastníkov k 26 vystavovateľom

V poradí tretí ročník Pracovných trhov v Handlovej potvrdil organizačné schopnosti pokračujúceho projektu "Kontaktné centrum", v rámci výzvy „Podpora aktívneho začlenenia osôb v krízovej situácii v regiónoch dotknutých energetickou transformáciou“.

V tomto roku bolo v piatok 7. júna 2024 v stánkoch na handlovskom námestí rušno vďaka účasti študentov a širokej handlovskej verejnosti. Pracovné trhy otvorila svojím príhovorom primátorka mesta Handlová Silvia Grúberová, z pódia projekt predstavil manažér Kontaktného centra v Handlovej, Tomáš Šujan.

Primátorka mesta ocenila vysokú kvalitu Pracovných trhov. Tie sa v  regióne horná Nitra aktuálne konajú iba v našom meste vďaka projektu Kontaktného centra. Vyzdvihla kolektív zamestnancov Kontaktného centra, ktorých za 3,5 roka práce mnohí poznajú a spolupracujú s nimi. Potvrdila, že mesto jednoznačne podujatie podporuje a je zámerom mesta, aby sa konali takéto trhy každým rokom.  Podľa jej slov majú trhy stále svoje opodstatnenie: „Vidíme, že nezamestnanosť nie je na takej alarmujúcej úrovni ako v minulosti a skôr na trhu chýba kvalifikovaná pracovná sila. Pevne verím, že aj dnes sa zamestnávatelia s účastníkmi dohodnú na spolupráci. Som nesmierne vďačná zamestnávateľom, organizátorom a všetkým partnerom podujatia,“ uviedla primátorka mesta. Medzi vystavovateľmi boli rôzni zamestnávatelia, pracovná agentúra, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, vojsko Slovenskej republiky a štátna polícia. Policajné zložky všeobecne deklarujú na Slovensku pokles zamestnancov ako i pokles ľudí v ozbrojených zložkách, možno práve handlovské pracovné trhy budú inšpiráciou pre mladých, aby si v budúcnosti vybrali takúto profesiu.

Manažér kontaktného centra v Handlovej, Tomáš Šujan, ozrejmil, že dôvodom organizácie trhov  je fakt, že je dostatok zamestnávateľov, ktorí vytvárajú pracovné pozície a na trhoch máme možnosť vidieť, že je veľký záujem verejnosti, či už nájsť si novú prácu, zmeniť prácu, alebo uplatniť sa prvýkrát na trhu práce: „Tešíme sa, že toto podujatie má taký pekný ohlas. Trhy práce organizujeme vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu plus momentálne vďaka programu Slovensko, vďaka spolufinancovaniu zo štátneho rozpočtu a samozrejme vďaka mestu Handlová, ktoré spolufinancuje projekt Kontaktného centra. No a z nášho rozpočtu financujeme napríklad aj takéto podujatia,“ uviedol a dodal, že z roka na rok rastie účasť nielen ľudí, ktorí majú záujem si nájsť novú prácu, ale aj zamestnávateľov, ktorí ju ponúkajú. Na prvom ročníku prácu ponúkalo 20 zamestnávateľov, v roku 2024 je to už 26 vystavovateľov.

Podľa manažéra kontaktného centra si zamestnávatelia našli na minulých trhoch v priemere 2-3 zamestnancov. Zo skúseností z prvého projektu už vedia, že ľudia, ktorí desaťročia pracovali napríklad v baniach, nie sú zvyknutí na hľadanie novej práce. Stretávajú sa s tým, že prídu so žiadosťou o zamestnanie a nikto im neodpovie: „Sú z toho potom frustrovaní, že prečo sa im nikto neozval. Tak ľudí  nabádame na to, aby postupne oslovovali čo najviac zamestnávateľov, aby boli v ich evidenciách a potom nejaké percento úspešnosti vždy príde,“ dodáva Šujan. 

Z predchádzajúceho projektu, ktorý fungoval do konca roka 2023, podľa informácie z riadiaceho orgánu - Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny- bola úspešnosť zamestnateľnosti 60 percent tých ľudí, ktorí prišli o prácu z dôvodu ukončenia ťažby uhlia na hornej Nitre.

Na tohtoročných trhoch ste sa mohli dozvedieť viac a nájsť si príležitosť na novú prácu u tých vystavovateľov: Kariera.sk;  BOZPO, s. r. o.; ILJIN Slovakia s. r. o.; Slovaktual s. r. o.; J.P. People, s. r. o.; Krajské riaditeľstvo policajného zboru Trenčín; Ján Mokrý – Zváračská škola, č. 135 s. r. o.; Phenomenal Industries Slovakia s. r. o.; NEMAK Slovakia, s. r. o.; Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.; Carcoustics Slovakia Nováky s. r. o.; MAT – obaly, s. r. o.; UNIPAS spol. s. r .o.; Cortizo Slovakia, a. s.; Brose Prievidza, spol. s. r. o.; HATER – HANDLOVÁ spol. s r. o.; Kobes Education, s. r. o.; SaarGummi Slovakia s. r. o.; TUBAPACK, a.s.; LOWA Production s. r. o.; Mobis Slovakia s. r. o.; PARADIGMA, s. r. o.; Ozbrojené sily Slovenskej republiky; EURES Slovensko; Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Prievidza; Ekki s. r. o. r. s. p.

Kontaktné centrum Handlová bolo vytvorené v rámci projektu „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra“ (08/2020 – 11/2023). Národný projekt bol určený pre zamestnancov spoločnosti HBP, a.s., ktorí z dôvodu útlmu baníctva prišli o prácu. Realizácia projektu prispela k novému pracovnému smerovaniu účastníkov projektu, k sprostredkovaniu bezplatnej možnosti vzdelávania a k ich uplatneniu sa na trhu práce. Kontaktné centrum pokračuje vo svojej činnosti od 12/2023 do 12/2026 na základe výzvy „Podpora aktívneho začlenenia osôb v krízovej situácii v regiónoch dotknutých energetickou transformáciou“. Cieľom projektu je zabezpečiť dostupné základné poradenské služby v meste Handlová, za účelom zmiernenia dopadov energetickej transformácie na jeho obyvateľov a obyvateľov jeho blízkeho okolia. Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko. https://www.handlova.sk/24565/kontaktne-centrum-handlova-2023-2026  

Text a foto: Jana Paulínyová