Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kynologický klub Handlová – Strelnica oslávil 51. výročie

GALÉRIA
Dátum: 19.05.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 624
5 min. čítania
Kynologický klub Handlová – Strelnica oslávil 51. výročie

Klub nadšencov kynológie má v Handlovej dlhú tradíciu

Pes je najbližší a najstarší spoločník človeka. V našom Kynologickom klube si to plne uvedomujeme. Na tomto mieste sa stretávajú zanietení nadšenci pre kynológiu. Máme minimálne jeden spoločný záujem – prácu so psami. Práve kynológia spája vedomosti o pôvode a genetike psa, zaoberá sa výcvikom a prácou s nimi. Náš Kynologický klub Handlová – Strelnica patrí medzi jeden z najstarších kynologických klubov na Slovensku. Len nedávno oslávil 51. výročie vzniku. Neoficiálne funguje už od 60. rokov dvadsiateho storočia.

Z počiatku sa cvičilo v baníckej kolónii na haldovisku. Klub pozostával zo základných členov: Karol Hudec, Juraj Dóra, Ján Balát, Jaroslav Štingel, Emil Smitka, Pavol Janík, Milan Mlynarčík, Rudolf Kubiš, Jozef Mikula, Ladislav Nagy, Pavel Gozner, ku ktorým pribudli ďalší nadšení kynológovia Vladimír Krčmárik, Kittel, Kittelová, Ján Géci, Milan Krčmárik, Baláž, Mihalovicz a Ondrejka. Medzi prvých predsedov patrili Karol Hudec a Juraj Dóra. Klub pravidelne organizoval skúšky z výkonu, bonitácie a výstavy psov. Dosiahol mnoho úspechov v reprezentácii mesta Handlová a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, napríklad páni Kubiš, Debnár, Krčmárik, Jaško, Nagy.

Klub sa neskôr presťahoval pod Kebaňu, kde časom vznikali chovné stanice a členovia podstupovali rôzne školenia figurantov, výcvikárov či rozhodcov z výkonu a exteriéru. V roku 1976 klub už naďalej nebol drobnochovom, ale zväzarmom. V máji 1978 sa začalo konanie k výberu staveniska pre strelnicu, v rámci ktorého sa mal vybudovať areál aj na výcvik psov pod Kňazovým vrchom. Pôvodne to mal byť spoločný objekt. Proces stavby prebiehal v rámci “Akcie Z“.  Za pomoci V. Krčmárika klub vybudoval, zväčša brigádnickým spôsobom, cvičák v nových priestoroch. V roku 1990  sa klub začlenil do zväzu športovej kynológie. Naďalej prichádzali ďalší úspešní členovia a niektorí z nich boli aj funkcionári klubu: Peter Michele, Braňo Brath, Ivan Makovinský, Anton Hock, Roman Lenhart, Peter Drozd, Viliam Drozd, Ján Neuschl a ďalší, vďaka ktorým je v areáli, no i mimo neho, vynikajúca atmosféra. Klub sa snaží prezentovať v rámci mesta aj rôznymi spoločenskými akciami pri príležitosti MDD.

Klub uskutočňoval súťaže ako branný viacboj kynológov, ktorého sa doteraz zúčastňujú kynológovia aj z nášho klubu. Taktiež realizoval stanové tábory, práve k tomuto zvyku sa rozhodol opäť vrátiť. Vo februári 2024 uskutočnil ďalší úspešný ročník kynologického plesu, ktorý prilákal kynológov nielen z Handlovej, ale aj z Prašíc. Podstatou nášho klubu je podporovať a pomôcť členom, no hlavne venovať sa tomu, čo nás baví.

 "Ako jedna z mladších členiek klubu, môžem povedať, že mi klub dáva mnoho príležitostí, počas ktorých mám možnosť zlepšiť sa vo svojom koníčku. Klub usporadúva klubové súťaže, skúšky, akcie, obranárske kurzy a prípravy na skúšky. Ako členka mám k dispozícii veľa pomôcok na výcvik, areál je plný prekážok a ja mám teda skvelú príležitosť naučiť svojho psa mnohým cvikom, častokrát aj za pomoci a rád skúsenejších členov," uvádza Lenka Drozdová.

Medzi posledných aktívnejších členov patrí Lívia Reháková, Rudolf Augustín, Ľubomír  Detko, Lenka Drozdová, Michaela Reichmanová, Anička Brathová a Petra Drozdová.

Tréningy prebiehajú každý utorok, štvrtok a nedeľu. Ak sa chystáte nás prísť navštíviť, tešíme sa na Vás.

                                                                     Text: Lenka Drozdová, Kynologický klub Handlová - Strelnica