Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mesto získalo cez projekt takmer 25 tisíc Eur

Dátum: 15.05.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 386
4 min. čítania
Mesto získalo cez projekt takmer 25 tisíc Eur

Úspešne zrealizovaný projekt mesta na podporu turistickej infraštruktúry

Päť handlovských projektov zrealizovaných prostredníctvom Miestnej akčnej skupiny (MAS) Žiar sme už predstavili. Všetky vychádzali z lokálnych potrieb. Tým, že MAS Žiar je ako riadiaci orgán v regióne blízko, vie byť nápomocná pri väčších i menších projektoch. Dnes sme sa zamerali na posledný, ktorého žiadateľom bolo mesto Handlová.

Handlová je druhé najväčšie neokresné mesto na Slovensku a rovnako druhé najväčšie mesto na hornej Nitre. Zámerom mesta je zlepšenie turistickej infraštruktúry. Využilo preto možnosť získania externých finančných zdrojov prostredníctvom MAS Žiar v projekte na podporu turistickej infraštruktúry. Zameralo sa na svoju centrálnu zónu - Námestie baníkov. V rámci tohto projektu bolo zámerom vybudovanie mestského informačného okruhu, ktorý pozostáva z označenia 4 ikonických stavieb nachádzajúcich sa v centre mesta. Pre návštevníkov mesta osadilo základný informačný systém, ktorý poskytuje informácie o meste, jeho okolí a jednotlivých pamätihodnostiach nachádzajúcich sa na území mesta. HAIKONY prezentujú návštevníkom rôzne historické zaujímavosti o jednotlivých prvkoch handlovských dominánt.

Novým prvkom je osadenie moderného informačného interaktívneho stojanu. V prehľadnom infokiosku sa ľahko preklikáte jednotlivými kategóriami a dozviete sa viac o handlovských ikonách, reštauráciách, kultúrnych podujatiach, poradí vám kam sa v meste vybrať. Osadený je na letnej terase mestskej knižnice v príjemnom prostredí zelene. Súčasťou projektu sú aj informačné tabule umiestnené pri všetkých dvanástich ikonických stavbách mesta Handlová. Nájdete na nich informácie o konkrétnej stavbe v troch jazykoch. Všeobecné informácie o Haikonách v slovenčine, nemčine a angličtine a mapa s ich lokalizáciou je umiestnená na veľkých tabuliach na Námestí baníkov. Informačné tabule pri kostole sv. Kataríny, kaplnke Jána Nepomuckého, moste Jána Nepomuckého, dome kultúry, veľká všeobecná tabuľa na Námestí baníkov zložená z troch častí a infokiosk boli uhradené z projektových peňazí v hodnote 24 948 eur.  Tabule pri ostatných ikonických stavbách dalo mesto vyrobiť na vlastné náklady za 7 200 eur.

Projektom Podpora turistickej infraštruktúry v meste Handlová žiadalo mesto o finančné zdroje cez operačný program rozvoja vidieka, podpora na investície do rekreačnej infraštruktúry a turistických informácií. Cieľom celého projektu je modernou a inovatívnou formou zvýšiť informovanosť o meste, vytvoriť zaujímavú turistickú atrakciu a podporiť propagáciu mesta-HAINKONY.