Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mesto Handlová praje krásny Deň matiek

GALÉRIA
Dátum: 12.05.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 330
5 min. čítania
Mesto Handlová praje krásny Deň matiek

Primátorka mesta a poslanci obdarili ženy a matky kvietkom

Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku Dňa matiek vznikla v roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. Prvýkrát bol verejne slávený o rok neskôr. V roku 1914 vyhlásil vtedajší americký prezident Woodrow Wilson prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, konajúci sa druhú májovú nedeľu. (Wikipédia

Zástupcovia mesta aj tento rok pri príležitosti Dňa matiek navštívili dámy v handlovských zariadeniach, aby ich potešili, odovzdali im kvietok a zapriali všetko dobré k ich sviatku. 

Pre klientov handlovského seniorcentra pripravili zamestnanci v spolupráci s handlovskými školákmi zo Základnej školy Morovnianska cesta a škôlkarmi z Materskej školy SNP milé stretnutie už 7. mája. Riaditeľka tejto mestskej neziskovej organizácie, Emília Nyitrayová, vo svojom príhovore vyjadrila presvedčenie, že tento sviatok patrí bez rozdielu všetkým. Pretože matky nás všetkých spájajú. S kyticou tulipánov prišiel za mesto Handlová medzi klientov zástupca primátorky mesta, Radoslav Iždinský. Program spríjemnili spevom klienti s vystúpením speváckeho súboru Hviezdičky. Nechýbal hudobný sprievod Antona Micheleho na harmonike a Juraja Stolárika na saxofóne.

V sobotu 11. mája navštívila primátorka mesta Silvia Grúberová so svojím zástupcom Radoslavom Iždinským a poslancami handlovského mestského zastupiteľstva Jánom Ličkom a Ladislavom Hozlárom Karpatskonemecký spolok v Handlovej na Poštovej ulici.  Predsedníčka spolku a čestná občianka mesta Hildegarda Radovská pripomenula, že spevácky zbor Grünwald má za sebou 32 ročnú históriu a i keď sa v sobotu 11.5.2024 stretlo menej jeho členov, stále je to jeden z najväčších takýchto speváckych zoskupení v Hauerlande s 18 členmi. Poďakovala pani Hilde Bolemanovej, ktorá na harmonike sprevádza spevákov a speváčky od vzniku súboru. Členom spolku spríjemnili Deň matiek pásmo vystúpení detí zo Základnej školy Školská v Handlovej pod vedením pani učiteľky Petrášovej. Všetkým mamám volení zástupcovia mesta venovali tulipány a spolu s primátorku mesta popriali veľa zdravia a spokojnosti k sviatku a poďakovali za milé stretnutie. Primátorka mesta si so záujmom pozrela tri nové knihy o Handlovej, ktoré sa podarilo vydať vďaka sponzorom a popisujú históriu mesta v nemeckom jazyku.

A dnes, v nedeľu 12. mája zástupcovia mesta prijali pozvanie na Oslavy Dňa matiek, ktoré pripravilo Miestne osvetové stredisko v mestskej časti Morovno. Predstaviteľov mesta doprevádzal aj poslanec mestského zastupiteľstva za mestskú časť Morvno, Ľuboš Oswald. Milé nedeľné popoludnie venované mamám a starým mamám pod režisérskou taktovkou pani Idy Chalásovej bolo vynikajúce. Vystupovali deti z Morovna, speváčka Veronika Feketeová a Poluvská muzika. 

Báseň pre matku od Handlovčana Dušana Klimenta

Básnici rok čo rok splietajú znova,

o žene, o matke najkrajšie slová,

kus srdca vkladajú do svojho spevu,

sochári kameňu, rezbári drevu.

Reč moja prostá je, na ódy neznalá,

vo víre života úspechy nežala,

ruky čo práca im mozole vryla,

nestvoria madonu, je v nich len sila.

Predsa však pre teba, vzácna to žena,

pre ktorú svet stvoril najkrajšie mená,

z tých našich prekrásnych hájov a lúk,

kyticu vložiť chcem do tvojich rúk.

Do rúk čo hladili ako ten vánok,

do rúk čo strážili môj tichý spánok,

vedeli nasýtiť, uzdraviť dietky,

pre teba mamička sú tieto kvietky.