Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Koniec 2. svetovej vojny si dnes pripomenuli zástupcovia mesta a delegácie

GALÉRIA
Dátum: 06.05.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 849
4 min. čítania
Koniec 2. svetovej vojny si dnes pripomenuli zástupcovia mesta a delegácie

8. mája 1945 utíchli všetky boje a druhá svetová vojna v Európe sa skončila

Zajtra, krátko pred treťou hodinou ráno, uplynie 79 rokov od momentu, kedy fašistické Nemecko kapitulovalo. Na druhý deň, 8. mája 1945, utíchli všetky boje a druhá svetová vojna v Európe sa skončila.

Deň víťazstva nad fašizmom, tento významný historický medzník, si položením kytíc a vencov k pomníku Slovenského národného povstania na Námestí baníkov v Handlovej pripomenuli zástupcovia mesta Handlová na čele s primátorkou mesta, Silviou Grúberovou. Mesto Handlová ďakuje, že k tichej spomienke sa dnes, 6. mája, pridali delegácie z Handlovského baníckeho spolku, zástupcovia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prievidza, Okresného úradu Prievidza a Sociálnej poisťovne Prievidza, zástupcovia MO Slovenského červeného kríža Handlová, MO Slovenského zväzu zdravotne postihnutých Handlová, Denného centra Handlová, Jednoty dôchodcov Handlová, Klubu abstinentov - Fénix Handlová, zástupcovia politických strán SMER-SD, HLAS-SD, KDH, KSS. Na pietnom akte nechýbala mladá generácia z handlovských základných škôl z Ul. Školská a Morovnianska cesta.

Na úvod pietneho aktu Branislav Čukan z handlovského domu kultúry pripomenul, že oslobodenie Slovenska bolo dovŕšené 3. mája 1945, keď Červená armáda zlikvidovala posledné zvyšky nemeckých vojsk v Javorníkoch a Bielych Karpatoch. S Nemeckom kolaborujúca vláda slovenského štátu aj s prezidentom Jozefom Tisom podpísala kapituláciu 8. mája 1945.

Primátorka mesta Handlová, Silvia Grúberová, vyzdvihla početnú účasť na dnešnej tichej spomienke s poďakovaním všetkým prítomným.

Krviprelievanie počas vojny prinieslo mnoho obetí z radov obyvateľov nášho mesta. Ich mená nájdete v Monografii mesta 1 od strany 170. Za všetkými menami sú príbehy nielen týchto ľudí, ale aj ich blízkych, ktorí trpeli stratou otcov, matiek alebo súrodencov. Spomeňte si s nami. Monografiu mesta 1 nájdete online na webovom sídle mesta na tomto odkaze. 

Stručne z histórie ukončenia 2. svetovej vojny
Červená armáda 2. mája 1945 dobyla Berlín, no nepodarilo sa jej ani po samovražde Adolfa Hitlera dohodnúť kapituláciu už prakticky porazeného Nemecka. Táto bola podpísaná až 7. mája 1945 o 02.41 h v Remeši s predstaviteľom Nemecka a ôsmimi spojeneckými generálmi z Veľkej Británie, USA, ZSSR a Francúzska, pričom sa 8. mája 1945 do 23.01 h mali ukončiť všetky boje. Sovietske vedenie presadilo, aby dokument podpísali najvyšší nemeckí velitelia. Posledný akt podpisu "bezpodmienečnej kapitulácie všetkých nemeckých, kdekoľvek sa nachádzajúcich pozemných, námorných a vzdušných ozbrojených síl" sa zopakoval v noci z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne - Karlhorste. Jej podpisom táto vstúpila do platnosti 8. mája o 23.00 h v noci stredoeurópskeho času. V ZSSR vtedy bolo už po polnoci, teda 9. mája. Vojna v Európe sa definitívne skončila.
TEXT: JP, Foto: S_