Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlovská varenica 2024. Benefičné podujatie podporilo štúdium umenia

GALÉRIA
Dátum: 04.05.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 752
5 min. čítania
Handlovská varenica 2024. Benefičné podujatie podporilo štúdium umenia

Návštevníci a kuchári podporili ZUŠ Handlová sumou 2629,20 eur. Ďakujeme!

Sobotné námestie v Handlovej 4. mája 2024 rozvoňali dobroty. Mesto Handlová a Dom kultúry mesta Handlová reagovalo na pozitívne odozvy obyvateľov na tradičné benefičné zimné podujatie Handlovská kapustnica a v podobnom štýle oslovilo verejne ľudí aj na májové podujatie, Handlovská varenica.  V predvečer konania podujatia sa, bohužiaľ, museli zo zdravotných dôvodov štyri tímy, z pôvodných desiatich, odhlásiť. Handlovčanov s dobrým srdcom je však stále dosť, či už to boli kuchárske tímy alebo tí, ktorí si zakúpili špeciality do posledného koláčika alebo porcie.

Pochúťky na námestí voňali a chutili. Ďakujeme kuchári!

Do tohtoročného „pilotného“ ročníka varenice sa zapojili tieto kuchárske tímy alebo jednotlivci: Dada bar s výborným jelením gulášom, ktorý sa minul za necelú hodinu, Lás(k)onky zo Strednej odbornej školy Handlová s výbornou fazuľovicou, spoločnosť MZP company navarila hneď dva kotle: klasickú  a hlivovú držkovú a nechýbali zdobené koláčiky. Tím Hendicamp dokázal, že vie pomoc tiež rozdávať. Segedínsky guláš sa minul medzi prvými. Jabĺčkáreň Handlová prišla s výbornou jablkovou výživu s vanilkou, jablkovým kompótom s klinčekom a jablkovými koláčikmi s prekvapením. Ruky od miesenia cesta boleli ľudí z tímu Lepšia Handlová. Párance na slano, či na sladko, prebudili všetky chuťové bunky.  

Pekný darček pre rozvoj umenia

Myšlienka podporiť benefíciou Základnú umeleckú školu v Handlovej (ZUŠ), ktorej učitelia vyučujú v hudobnom, výtvarnom, tanečnom, literárno-dramatickom a po novom aj audiovizuálnom odbore, sa stretla s pozitívnou odozvou. Učitelia vyučujú nielen v Handlovej, ale aj v handlovskej doline a snažia sa deťom i dospelým vytvárať vzťah k umeniu už neuveriteľných 70 rokov. Školu z vlastného rozpočtu financuje mesto a o kvalite vzdelávania svedčí mnoho úspechov školy v súťažiach ako i narastajúci počet žiakov. Tých je už viac ako 400. Ako poďakovanie na podujatí vystúpil súbor ľudovej hudby Súborček zo ZUŠ, ktorý vedú učitelia Anežka Balušinská a Ján Pisch. Pre tých, ktorí prispeli dobrovoľným príspevkom si ZUŠ pripravila tiež milú drobnosť, ručne zdobený štipček s logom školy. Riaditeľ handlovskej ZUŠ, Ján Králik, prezradil, že peniaze škola využije na opravu klavírneho krídla. To je podľa jeho slov veľmi kvalitné, potrebuje však už údržbu a predpokladané náklady sú vo výške približne 4000 eur.

Podujatie skončilo za slnečného počasia v plánovaný čas o 13.00 h a ako sa vyjadrila primátorka mesta Handlová, Silvia Grúberová, na sociálnej sieti:

„Ďakujem všetkým vám, ktorí ste prišli dnes na Námestie baníkov si užiť pekné dopoludnie. Počasie vyšlo na jednotku s hviezdičkou. Pevne verím, že ste sa cítili dobre a že vám chutilo. Pokiaľ budú pozitívne odozvy, podujatie o rok radi zopakujeme,“ uviedla primátorka mesta.

Atmosféru na prvej Handlovskej varenici dotvárali DJ SO-CHO, hudobná skupina RIOS, moderovali Ján Chobot, Branislav Čukan a Hana Štepániková z handlovského domu kultúry. Odporúčaný príspevok bol za porciu jedla 4,50 eur a za koláče 2 eurá. Poďakovanie patrí návštevníkom, ktorí si neodniesli chutné jedlo v sklenených nádobách a využili bezpečné, plastové. Mesto Handlová zabezpečilo bezalkoholické nápoje zdarma alebo za dobrovoľný príspevok, zakúpilo chlieb, misky a lyžice.

Ďakujeme za pomoc

Mesto Handlová ďakuje všetkým, ktorí priložili ruku k organizovaniu benefičného podujatia, mestským organizáciám, zamestnancom mesta a miestnej akčnej skupine MAS Žiar za poháre na nápoje a bezplatné zapožičanie stolov a lavíc, kde si mohli návštevníci vychutnať špeciality.

Reportáž z prvej Handlovskej varenice si čoskoro budete môcť pozrieť v Regionálnej televízii Prievidza na tomto odkaze.

FOTO a text: JP