Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlová je slobodná 79 rokov. Spomeňte si s nami. Sloboda nie je samozrejmosťou

GALÉRIA
Dátum: 03.04.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 1015
5 min. čítania
Handlová je slobodná 79 rokov. Spomeňte si s nami. Sloboda nie je samozrejmosťou

Ďakujeme všetkým, ktorí dnes položili vence a kvety k handlovskému pamätníku

Pri pamätníku SNP na Námestí baníkov nájdete dnes ruže, kvety a vence na pamiatku tých, ktorí položili svoje životy za našu slobodu.

Augustom 1944 sa začalo dramatické obdobie poznačené vojnou, preliatou krvou vinných i nevinných, a tiež náhodných obetí. Monografia mesta Handlová  1.

V utorok 3. apríla 1945 o 17.00 bola oslobodená Handlová a dnes si pripomíname 79. výročie tohto  významného historického medzníka nášho mesta. Kyticou kvetov si pripomenuli túto udalosť zástupcovia mesta Handlová pod vedením zástupcu primátorky mesta, Radoslava Iždinského. Delegáciu mesta tvorili poslanci mestského zastupiteľstva mesta Vladimír Buzalka a Ján Ličko, zamestnanci mesta, Kontaktného centra a delegácia Handlovského baníckeho spolku pod vedením jeho predsedu, Vladimíra Podobu.

Pamätník SNP na Námestí baníkov je ovenčený vencami a kvetmi viacerých spolkov a politických strán na území mesta. Mesto ďakuje všetkým obyvateľom, štatutárom spolkov, organizáciám a politickým združeniam a stranám, ktoré sa individuálne alebo spoločne zúčastnili alebo sa  dnes zúčastnia tichej spomienky na Námestí baníkov. Dnes popoludní sa tichej spomienky zúčastnili tiež Jozef Stopka za Trenčiansky samosprávny kraj,  Základná organizácia slovenského zväzu zdravotne postihnutých, členovia Denného centra – klubu dôchodcov, zástupcovia Miestnej organizácie Slovenského červeného kríža, zástupcovia Jednoty dôchodcov Slovenska - Handlová, zástupcovia Fénix - klubu abstinentov Handlová, zástupcovia politických strán SMER-SD, KSS, HLAS-SD a ďalší.

IMG_3605
Začítajte sa do histórie Handlovej v období vojny v Monografii mesta Handlová 1

Viac o Tieňoch vojny a vojnovom období nášho mesta si prečítajte v Monografii mesta 1. Túto dramatickú etapu mesta nájdete od strany 160. Monografiu nájdete na našej stránke na tomto odkaze. 

Mesto Handlová ďakuje za spomienku na oslobodenie mesta položením kvetu k pamätníku. 79 ročná sloboda nie je samozrejmosťou a bola vykúpená najcennejšou obeťou mnohých ľudí.

Stručne o oslobodení mesta Handlová

V rámci Stredoslovenskej operácie, ktorej cieľom bolo oslobodiť obce a mestá na ľavom brehu rieky Hron sa v našom operačnom smere pohybovali najmä 40. a 53. armáda II. ukrajinského frontu a pešie divízie 1. rumunskej armády. V noci z 2. na 3. apríla 1945 oslobodili Turčianske Teplice ( vtedy mali názov Štubnianske). Ešte v ten deň využilo sovietske velenie prielom a cez rozvrátenú obranu nepriateľa vyslalo na Handlovú 764. strelecký pluk ( pôsobil pod názvom Miškovský) patriaci do zväzku 133. streleckej divízie. Miškovskému pešiemu pluku velil Andrej Vladimírovič Kozľakovskij a plukovným komisárom bol Konstantín Ivanovič Savin. Táto divízia spadala pod 51. strelecký zbor ( velil mu genmjr. Rumiancev) 40. armády. Miškovský pluk prekvapil nepriateľa od Kozích chrbtov a zaútočil na jeho pozície. 3. apríla 1945 o 17.00 bola Handlová oslobodená. Už nasledujúci deň, 4. apríla prichádzajú zo Svätého Kríža do Handlovej po odstránení prekážok na ceste sovietske jednotky pod velením kapitána Vladimíra Ivanoviča Gavrilova. Ten bol určený za veliteľa mesta a jeho úlohou bolo obnoviť hospodársky život. Miškovský pluk medzitým oslobodzoval Prievidzu, Bojnice, Nedožery v smere Nitrianske Pravno. Počas 2. svetovej vojny prišlo v Handlovej o život 244 Handlovčanov, 97 ich zahynulo v koncentračných táboroch. 

FOTO: Stanislav Stehlík