Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kniha Posledný zhasne dostupná už aj elektronicky

SÚBOR
Dátum: 29.02.2024
Autor: Mgr Eva Poláková
Počet videní: 622
4 min. čítania
Kniha Posledný zhasne dostupná už aj elektronicky

Prečítate si príbehy handlovských baníkov online

Zážitky handlovských baníkov v knižke Posledný zhasne už aj na webovej stránke mesta 

Knižná zbierka baníckych príbehov, ktorú vydalo mesto Handlová v decembri 2023, si  našla svojich priaznivcov. Ako vianočný darček potešila mnoho čitateľov a zberateľov tematických publikácii z lokálneho prostredia. Limitovaná edícia si rýchlo našla majiteľov. Veľkému záujmu a dopytu verejnosti mesto vychádza v ústrety a záujemci si môžu knihu prelistovať v online podobe aj na handlovskom webe.

Slávnostným krstom, 18.decembra 2023  v Podnikateľskom inkubátore v Handlovej, bola uvedená do života 96 stranová publikácia Posledný zhasne, plná výpovedí pätnástich baníkov, ktorí pracovali v handlovskej bani alebo na jej povrchu. Boli sme pri uvedení publikácie do života, o čom ste si mohli prečítať aj v aktualite na webovej stránke mesta:  https://www.handlova.sk/novinka/75646/kniha-posledny-zhasne-oficialne-uzrela-svetlo  

Počas troch rokov stretnutí účastníkov projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra so zamestnancami Kontaktného centra Handlová zakaždým padla reč na baňu. Baníci pravidelne spomínali na svojich bývalých kolegov, na vtipné, ale aj smutné zážitky z podzemia. V Kontaktnom centre toho odznelo neúrekom a preto skrsla myšlienka, podeliť sa s týmito príbehmi aj s ostatnými. Počas posledných dvoch rokov sa preto dvojica Dana Reindlová a Vladimír Podoba, stretávala s účastníkmi projektu a zapisovali ich spomienky. Rozhovor s autormi knihy Posledný zhasne – spomienky handlovských baníkov ako i manažérom projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra – Kontaktné centrum Handlová, je dostupný vo vydaní Handlovského hlasu č. 16/2023 na str. 6 po kliknutí na tento odkaz.

Kniha bola vydaná mestom Handlová v decembri 2023 ako samostatne nepredajná edícia, v limitovanom počte 500 kusov, bez plánovanej dotlače. Po slávnostnom krste bola k dispozícii na osobné vyzdvihnutie ako vianočný darček v Kontaktnom centre v Handlovej v období od 19. do 22. decembra 2023.

A tu je krátka špecifikácia malej čiernožltej knižky v tvrdom obale s 15 príbehmi a fotografiami: DANA REINDLOVÁ, VLADIMÍR PODOBA, 2023. Posledný zhasne – Spomienky handlovských baníkov, 1. vydanie. MESTO HANDLOVÁ, 2023, Tlač: EuroArt, 96. str. ISBN: 978-80-570-5273-9. Náklad 500 ks. Nepredajné.

Mesto Handlová túto publikáciu zaradilo medzi oficiálne pracovné propagačné predmety handlovskej samosprávy. Pre verejnosť je knižka v tlačenej podobe od januára 2024  k dispozícii na zapožičanie v Mestskej knižnici Handlová. V elektronickej podobe si ju môžete prelistovať na webovom sídle mesta Handlová v súboroch na stiahnutie v sekcii kultúra a turizmus -zaujímavosti: Publikáciu Posledný zhasne nájdete v súbore na stiahnutie na tomto odkaze. 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Publikacia Posledny zhasne Veľkosť: 6.5 MB Formát: pdf Dátum: 29.2.2024