Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Aktivačné práce nekončia

VIDEO
Dátum: 22.02.2024
Autor: Mgr Eva Poláková
Počet videní: 473
3 min. čítania
Aktivačné práce  nekončia

Projekt na aktiváciu dlhodobo nezamestnaných začína od apríla 

16. februára 2024 sme vás informovali o ukončení projektu aktivačných pracovníkov v našej aktualite, ktorú nájdete po kliknutí na tento odkaz. Dnes  prinášame  aktuálne informácie z tlačovej správy TASR k danej téme a spracovanú reportáž RTV Prievidza.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spustí od 1. apríla 2024 Projekt na aktiváciu dlhodobo nezamestnaných. Týmto projektom sa plní aj požiadavka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Aktivačnými prácami a príspevkom vo výške 86,60 eura má podporiť asi 15 000 ľudí. Na projekt bolo vyčlenených zo štátneho rozpočtu 2,6 milióna eur. Uviedol to šéf rezortu Erik Tomáš  na tlačovej konferencii, na ktorej sa zúčastnil aj predseda ZMOS Jozef Božik. 

„Títo ľudia budú vykonávať menšie služby pre mestá a obce, samosprávne kraje a organizácie. Nechceme, aby dlhodobo nezamestnaní ľudia len sedeli doma a nič nerobili. V rámci tohto projektu môžu zveľaďovať svoju obec a takto si uchovávať pracovné návyky, prípadne zlepšovať svoje zručnosti, aby boli pripravení pre pracovný trh," priblížil Erik Tomáš.

Projekt na aktiváciu dlhodobo nezamestnaných teda opäť spustia od 1. apríla 2024 a to do konca roka. 

Uchádzač musí pre vyplatenie aktivačného príspevku odpracovať minimálne 64 hodín mesačne, pričom si ho môže zarobiť popri dávke v hmotnej núdzi. Žiadateľom rezort vyplatí mesačne príspevok na jedného uchádzača vo výške 18,84 eura, ktorý bude určený na pracovné pomôcky.

Projekt bude podľa ministra spustený od 1. apríla 2024 až do konca roka. Toto obdobie plánuje rezort využiť na novelizáciu zákona o službách zamestnanosti. „Chceme ním presne nastaviť podmienky pre aktivačné práce, aby sme to už nemuseli robiť cez projekty. Pôjde aj o podmienky, ktorými nebudú tieto aktivačné práce zneužívané," dodal šéf rezortu.

Týmto projektom podľa neho rezort plní aj požiadavku ZMOS-u. „Do konca kalendárneho roka bude môcť každá obec a mesto využiť dlhodobo nezamestnaných na to, aby si v prvom rade nezamestnaní pomohli a aby sme obce a mestá mali čistejšie," uzavrel predseda ZMOS Jozef Božik.

Text: TASR

Video