Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

SNM-MKKN sprístupnilo v Prahe Krížovú cestu z Handlovej

Dátum: 14.02.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 1515
2 min. čítania
SNM-MKKN sprístupnilo v Prahe Krížovú cestu z Handlovej

Krížová cesta bude inštalovaná aj na Slovensku a následne v Handlovej

Bratislava/Handlová/Praha 14. februára (TASR) - Slovenské národné múzeum - Múzeum kultúry karpatských Nemcov (SNM-MKKN) v spolupráci s Akademickou farnosťou Praha, Centrom teológie a umenia pri Katolíckej teologickej fakulte Univerzity Karlovej a Rímskokatolíckou farnosťou v Handlovej sprístupnilo v stredu inštaláciu Christologického cyklu s Krížovou cestou z Handlovej v pražskom kostole Najsvätejšieho Salvátora. Ako ďalej približuje SNM-MKKN, dielo vytvorené v maliarskej dielni "Ľudovít Schramek a syn" v Banskej Štiavnici pozostáva z 28 plechových tabúľ osadených v roku 1926 na emporu pôvodne gotického farského kostola sv. Kataríny v Handlovej. "Jedinečnosť výjavu umocňujú viditeľné stopy výbuchu bomby, ktorá 26. marca 1945 kostol zdevastovala.

Obrazy v blízkosti explózie boli na mnohých miestach poškodené tlakovou vlnou a perforované črepinami. Tabule zachránené z rozvalín boli uložené a pred nedávnom znovu objavené na povale kostola," poznamenáva múzeum. Inštalácia na konštrukcii šesť krát tri metre je tak vystavená po prvý raz od konca 2. svetovej vojny v presbytériu kostola Najsvätejšieho Salvátora pri Karlovom moste v Prahe. V priebehu roka pripravuje SNM-MKKN inštalácie cyklu aj na Slovensku a následne dôjde k jeho definitívnemu umiestneniu v kostole v Handlovej.

Ilustračné foto: Akademická farnosť Praha - Nejsvětější Salvátor kde je realizovaná inštalácia. Zdroj foto: Wikipedia.org