Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Predstavujeme projektové plány mesta na rok 2024

Dátum: 13.02.2024
Autor: Vanda Matiašková
Počet videní: 1032
4 min. čítania
Predstavujeme projektové plány mesta na rok 2024

Projekty sú v rôznych fázach rozpracovanosti a financované sú z cudzích zdrojov

Na rok 2024 má Handlová rozbehnutých minimálne 10 projektových zámerov, ktoré budú financované z cudzích zdrojov. V tomto náročnom ekonomickom období je to najefektívnejšia možnosť financovať rozvoj mesta. O projektových plánoch informuje Peter Cagáň, vedúci oddelenia mestských projektov MsÚ Handlová.

Najprioritnejším projektom je rekonštrukcia Materskej školy na Morovnianskej ceste, kde chce mesto každý pavilón zatepliť, urobiť aj zmeny v dispozíciách, vylepšiť sociálne zariadenia. Sme vo fáze spracovávania architektonickej štúdie, tá by mala byť ukončená v januári a následne budeme súťažiť zhotoviteľa projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie, ktoré je jednak povinnou prílohou a jednak nám udá, s akým rozpočtom treba rátať.

Druhý projekt mesta Handlová je rovnako zameraný na rodiny s deťmi v Handparku. „Detské ihrisko Rodinka, kde máme podpísanú dotačnú zmluvu a máme už zaslané aj peniaze z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Sme vo fáze prípravy verejného obstarávania. Predpokladáme, že táto súťaž bude vyhlásená na konci januára, resp. prvý februárový týždeň, tak, aby sa ihrisko mohlo ukončiť na konci leta,“ uviedol P. Cagáň.

Ďalším väčším projektom je ekologická mestská hromadná doprava. Pri elektromobile je vyhlásená výzva. Uzávierka hodnotiaceho kola, do ktorého chce mesto podať žiadosť je koniec februára. Podľa vedúceho oddelenia sú už prvotné podklady pripravené a mesto musí mať vykonaný aj prieskum trhu, od ktorého sa odvíja rozpočet. S dopravou súvisí tiež projekt vybodovania autobusovej stanice.

Podľa Petra Cagáňa: „Vybudovanie autobusovej stanice na mieste súčasnej mestskej tržnice je zámer, ktorý je už veľa rokov v pláne. Máme ten zámer už možno aj 10 rokov, avšak aktuálna možnosť podpory vznikne i v tomto novom programovom období. Na Slovensku by mala vyjsť výzva zameraná práve na budovanie takýchto staníc v našom regióne.“

Ďalším veľkým projektom je rekonštrukcia verejného osvetlenia na Morovnianskom sídlisku. Dokumentácia je už spracovaná, mesto čaká na správoplatnenie stavebného povolenia a následne môže žiadať enviromentálny fond o úver. K veľkým projektom patrí aj pokračovanie činnosti kontaktného centra na pomoc ľuďom, ktorí sú v našom meste ohrození stratou zamestnania. O jeho činnosti sme vás informovali v predošlom čísle Handlovského hlasu.

Na projektoch pracujú aj handlovské základné školy

Základná škola na Školskej ulici chce zrekonštruovať telocvičňu, vybudovať multifunkčné ihrisko, ale aj bytový domček a vytvoriť v ňom priestor na vzdelávanie pre integrovaných žiakov.

Základná škola na Mierovom námestí sa zameriava na výmenu športových povrchov na školských športoviskách.

Zaujímavý projekt sa pripravuje aj v oblasti cestovného ruchu. Ako uviedol vedúci mestských projektov: „Ide o kamenný chodníček z malých kociek. Naplánovaný bol ešte v roku 2014, kedy sa robila projektová dokumentácia k námestiu. Tu čakáme na vyhlásenie výzvy cez MAS Žiar a išlo by to cez operačný program rozvoja vidieka,“ ako uzavrel ide o rôzne oblasti, ktorých sa projektové zámery týkajú, od podpory verejného života cez energetiku až po inovácie.

EP

RTV PD