Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

S úsmevom na dvoch kolesách- projekt pre nadšencov cyklistiky

Dátum: 09.02.2024
Autor: Eva Poláková
Počet videní: 954
5 min. čítania
S úsmevom na dvoch kolesách- projekt pre nadšencov cyklistiky

ďalší handlovský projekt realizovaný cez MAS Žiar

Postupne predstavujeme realizované handlovské projekty Miestnej akčnej skupiny (MAS) Žiar. Na 7 projektoch poskytla spolu 175 tisíc eur. Všetky projekty reagovali na lokálne potreby žiadateľov. Tým, že MAS Žiar je ako riadiaci orgán v regióne blízko, vie byť nápomocná pri menších i väčších projektoch a rovnako tak s ich prípravou.

Handlovským projektom, ktorému sa dnes budeme bližšie venovať, je projekt „S úsmevom na dvoch kolesách“ spoločnosti TOMCAT GROUP, s.r.o.

Cieľom bolo zriadenie služby požičovne elektrobicyklov v Handlovej pod obchodným názvom TOMCAT.BIKE, čo bolo trendom enviromentálnej udržateľnosti a mobility a obohatením aktuálnej ponuky služieb poskytovaných v našom meste.

Spoločnosť TOMCAT GROUP s.r.o. fungovala od roku 2019, v tejto dobe prechádza transformáciou, čo sa prejavilo aj v zmene názvu na TOMCAT.BIKE, s.r.o.

„ Myslím si, že sme si za tých pár rokov fungovania našli cestu k zákazníkom a o naše služby je záujem. Žijeme však dynamickú dobu a niekedy je treba spraviť nejaké rozhodnutia. A práve na takejto križovatke momentálne stojíme,“   uviedol T. Katriňák, spoločník TOMCAT.BIKE, s.r.o.

V tomto období sa spoločnosť  venuje hlavne  servisu bicyklov a predaju cyklistického sortimentu. Požičovňa funguje ako doplnková služba. Ľuďom poskytujú atraktívnu formu trávenia voľného času a pozitívne motivujú verejnosť k cyklodoprave.  Elektromobilita pomáha pri prekonávaní prekážok nášho hornatého regiónu, čo je často dôvodom, ktorý odradí množstvo rekreačných cyklistov so slabšou kondíciou. Podporuje k tomuto druhu športovej aktivity aj tých, ktorí by sa bežne pre ňu nerozhodli. Požičovňa elektrobicyklov je zároveň prvou službou svojho druhu v našom regióne. Projekt bol realizovaný cez Integrovaný regionálny operačný program – investičná priorita Záväzné investície v rámci stratégií miestneho rozvoja vedeného komunitou. Špecifickým cieľom bolo Zvýšenie zamestnanosti na miestnej úrovni podporou podnikania a inovácií.

Projekt bol na MAS predložený 31.1.2020,  v čase kedy by bol bez problémov realizovateľný, nakoľko nebol problém s ponukou elektrobicyklov na trhu.  Zdĺhavé procesy a čakania na schválenie zo strany riadiaceho orgánu predĺžili termín čerpania.  

Ako sa vyjadril Tomáš Katriňák: „Zamestnancom MAS Žiar veľmi vďačíme za obrovskú pomoc a rady pri spracovávaní projektu a vysporiadavaní sa s byrokraciou. Bez nich by sme s projektom úspešní neboli.“

Problémy, ktoré sa vyskytli pri realizácii tohto projektu boli časového charakteru a neprimerane vysokej  korekcie. Uhradená výška príspevku nakoniec dosiahla sumu 9 401,70 eur.

Byrokracia okolo celého projektu je veľká a pre malé a začínajúce podniky veľmi zaťažujúca. Boli momenty, kedy sme to chceli vzdať. Faktom je, že od prvého podania žiadosti, čo bolo v januári 2020, do momentu obdržania finančného príspevku , čo bolo v septembri 2022, ubehli dva roky a 9 mesiacov. Okrem tohto zdržania nám bol pri finálnej kontrole príspevok znížený o 25% z dôvodu administratívnej chyby. Všetky uvedené skutočnosti nás nútili meniť podnikateľský plán, nespoliehať sa na pomoc štátu a prispôsobovať sa situácii.

Ak máte záujem o rezerváciu, požičanie elektrobicykla, servis alebo viac  informácii o činnosti týchto cyklo nadšencov, zájdite na ich webovú stránku www.tomcat.bike.sk