Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlovú navštívil český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 06.02.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 989
5 min. čítania
Handlovú navštívil český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák

Témou pracovnej návštevy bola i komunálna politika a spolupráca družobných miest

Primátorka mesta Handlová, Silvia Grúberová, dnes privítala na pôde mesta mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky Rudolfa Jindráka, ktorý zastáva post veľvyslanca od roku 2023.

Pracovná návšteva českého veľvyslanca začala stretnutím na Mestskom úrade v Handlovej, pokračovala prehliadkou Slovenského banského múzea - expozitúry v Handlovej, sprevádzanou vedúcou múzea Oľgou Mihokovou a pracovné rozhovory pokračovali v Dome stretávania karpatských Nemcov v Handlovej za účasti bývalého riaditeľa SNM – Múzea kultúry karpatských Nemcov na Slovensku a čestného občana mesta Handlová Ondreja Pössa a predsedníčky Karpatskonemeckého spolku v Handlovej, čestnej občianky mesta Handlová, Hildegardy Radovskej.

Primátorka mesta Silvia Grúberová v rozhovoroch s veľvyslancom diskutovala na témy histórie a súčasnosti mesta, ako aj budúcnosti Handlovej v kontexte transformácie nášho regiónu po ukončení ťažby uhlia. Témou bola komunálna politika, nakoľko táto je podobná v oboch krajinách i ďalšie spoločenské témy. Podľa jej slov:

„Rozhovory prebiehali tiež na tému, ktorá je nám Slovákom a Čechom blízka a to sú priateľské vzťahy a vzťahy s našim družobným mestom Zábřeh, kde sa v minulom roku spolupráca obohatila. Taktiež sme sa zhovárali o stretávaní sa slovenských komunít v Čechách a českých komunít na Slovensku. Stretnutie sa nieslo v príjemnej a priateľskej atmosfére, pretože si myslím, že akokoľvek sa doba vyvíja, naše krajiny zostanú veľkými priateľmi.“

Rudolf Jindrák bol v Handlovej po prvýkrát. Uvítal návštevu baníckeho múzea a ocenil, že do programu mesto zaradilo návštevu Domu stretávania karpatských Nemcov. Jeho matka bola karpatská Nemka z Kežmarku a tematika nemeckej menšiny je jeho životnou témou. Veľvyslanec informoval, že na Slovensku žije približne 50 tisíc ľudí organizovaných v krajinských spolkoch hlásiacich sa k českým koreňom. Ich vekový priemer je viac ako 80 rokov a snahou aj zo strany Ministerstva zahraničných vecí je tieto komunity podporovať a hľadať riešenia na ich udržanie: „Pomôcť sa tomu dá zaisteným príspevkov pre krajanské spolky, snažím sa zúčastňovať ich stretnutí a propagovať ich. V prvom rade je potrebné, aby ľudia samy chceli,“ uviedol. Staršia generácia Slovákov ani Čechov nemala v minulosti jazykovú bariéru a český a slovenský jazyk bol pre oba národy zrozumiteľný. Aktuálne sa situácia zmenila a tiež bola témou pracovného stretnutia.

„Som prekvapený tým, že vlani sa diskutovalo o tom, že české voľne vysielajúce televízie sa odpoja od vysielania na Slovensku z dôvodu nevysporiadaným licenčných práv. To je kľúčová vec ako z hľadiska jazykového tak z hľadiska poznania kultúry zemí. Mrzí ma, že nie je slovenská televízia v Čechách,“

uviedol český veľvyslanec a spomenul, že navrhol obom vládam, aby bol vytvorený projekt na zachovanie vysielania českej televízie na Slovensku a v Čechách viac vysielala slovenská televízia.

Veľvyslanec prejavil záujem opätovne navštíviť Handlovú v čase, keď zavíta do  Handlovej delegácia z družobného mesta Zábřeh na jedno z tradičných podujatí.

Za veľvyslanectvo Českej republiky na Slovensku sa oficiálnej návštevy Handlovej zúčastnil veľvyslanec Českej republiky Rudolf Jindrák a III. tajomníčka Miloslava Fukalová, delegáciu za mesto Handlová tvorili primátorka mesta Silvia Grúberová, zástupca primátorky Radoslav Iždinský, čestní občania mesta Handlová Ondrej Pöss a Hildegarda Radovská, členka KNS v Handlovej Adriana Oswaldová, vedúca kancelárie primátorky Jana Paulínyová.

Životopis českého veľvyslanca nájdete na stránke Veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku po kliknutí na tento odkaz.

Reportáž z návštevy českého veľvyslanca v Handlovej nájdete vo vysielaní RTV Prievidza, s.r.o. a v  reportáži nižšie.

Text a FOTO: JP

Video