Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Z výťažku benefičnej cukrárne má škola automatický defibrilátor

VIDEO
Dátum: 23.01.2024
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1117
4 min. čítania
Z výťažku benefičnej cukrárne má škola automatický defibrilátor

Handlová má štvrtý život zachraňujúci prístroj

V pondelok 22. januára sa na Základnej škole na Mierovom námestí v Handlovej  stretli zamestnanci školy, aby sa tentokrát sami naučili niečo nové a verejne prospešné. V kritickej chvíli akou je záchrana ľudského života, je každá sekunda prirýchla a adekvátna reakcia človeka poskytujúceho prvú pomoc nevyhnutná. Predpokladom úspechu je predpríprava a tej sa na tomto stretnutí spoločne venovali.

Školské akcie spájajú žiakov aj rodičov navzájom a keď sú aj prospešné pre dobro okolia, je to bonus naviac. Druhý ročník Adventnej benefičnej cukrárne spojil ľudí v jedno predvianočné popoludnie v telocvični Základnej školy na Mierovom námestí v Handlovej a skrsla pekná myšlienka...rodičovská rada a zamestnanci školy sa dohodli, že finančné prostriedky získané z cukrárne použijú na dobrú vec. Časť zisku bola určená handlovským rodinám starajúcim sa o deti so zdravotným znevýhodnením. Druhú časť zisku sa tento rok rozhodli venovať na zakúpenie automatického externého defibrilátora (AED) do školy. Suma dosiahla krásnu čiastku 3 880 eur plus 500 eur na transparentnom účte, ktorý na tento účel zriadila škola.

A prečo sa škola rozhodla k zakúpeniu AED? Základná škola je miesto s väčším počtom žiakov, je zameraná na organizovanie športových aktivít  nielen počas vlastného vyučovania, ale aj mimo neho, v rámci podujatí pre širokú verejnosť. Tento prístroj bude v prípade ohrozenia k dispozícii aj ľuďom zo širokého okolia školy.                                   

Automatický externý defibrilátor (AED), jeho technické parametre a spôsob ako s ním bezpečne, ale hlavne účinne narábať predviedla na dnešnom odovzdávaní defibrilátora Lucia Chudá, zástupkyňa náčelníka Mestskej polície Handlová. Ako sama spomenula, za posledné obdobie tento prístroj v Handlovej zachránil dva ľudské životy vďaka adekvátnemu zásahu príslušníkov mestskej polície. Za tri roky ho mestskí policajti použili viac ako desaťkrát. Defibrilátor odovzdával zástupca dodávateľa tohto prístroja a jeho cena bola cez 3 tisíc eur.

Zákon o obecnom zriadení nariaďuje obci, ktorá má viac ako 500 obyvateľov, povinnosť zabezpečiť, aby bol na verejne prístupnom mieste v obci dostupný aspoň jeden AED. Do roku 2025 bude v platnosti dodatok, že na každých ďalších 5 000 obyvateľov obce bude potrebné zabezpečiť dostupnosť ďalšieho funkčného AED. Postupne budú preto tieto prístroje na území mesta pribúdať.

Video