Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Neprikrmujte žiadne túlavé zvieratá

Dátum: 03.01.2024
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 1323
4 min. čítania
Neprikrmujte žiadne túlavé zvieratá

Prikrmovaním voľne žijúcich zvierat ohrozujete seba aj ostatných 

Medzi sviatkami sa opäť v intraviláne mesta vyskytla diviačia zver. Príslušníci mestskej polície prijali viacero podnetov a dávajú do pozornosti porušenie zákazu znečisťovania verejných priestranstiev prikrmovaním túlavých zvierat.

Mesto Handlová a Mestská polícia Handlová vyzývajú obyvateľov mesta, aby neprikrmovali žiadne túlavé zvieratá ako sú napríklad ferálne mačky a podobne, nakoľko tým lákajú do obytných zón divokú zver. Z prikrmovania túlavých zvierat ostávajú na verejných priestranstvách zvyšky stravy alebo znečistené misky. Takýmto konaním ohrozujú verejnosť na sídliskách prilákaním divej zveri. Začiatkom týždňa problematiku divej zveri v intraviláne riešil náčelník Mestskej polície Handlová, Marcel Jánošík, ktorý dáva do pozornosti platné Všeobecne záväzné nariadenie mesta Handlová č. 6/2010, ktoré zakazuje znečisťovať verejné priestranstvo prikrmovaním túlavých zvierat. Zároveň dodáva, že odhalenie tých, ktorí jedlo dávajú na verejné priestranstvá mysliac si, že pomáhajú zvieratám je zložité, no v spolupráci s obyvateľmi je možné. Ako uviedol, cieľom MsP Handlová je spolupráca s kompetentnými inštitúciami: „Absolvoval som  osobné stretnutie so zástupcami Okresného úradu Prievidza - odbor Pozemky a lesy. Dohodli sme postup ako ďalej v prípade výskytu diviačej zveri v blízostí obydlí. Telefonicky bol kontaktovaný aj poľovný hospodár poľovného združenia Grünwald, ktorý bol informovaný o spoločnom postupe, ktorého cieľom je jednoznačne určiť, odkaľ ku nám divá zver prichádza do mesta a akým spôsobom vieme túto situáciu riešiť.“   

Oznamy typu "diviak na sídlisku" sa stávajú dennou rutinou. Divá zver hľadá potravu a tým, že obyvatelia v dobrej viere dávajú jedlo napríklad ferálnym mačkám a podobne, sypú denne na verejné priestranstvá krmivo, diviaky sa vracajú opakovane na tieto miesta už aj počas dňa v poobedných hodinách. Ako doplnil náčelník MsP: „Vzhľadom na to, že diviačia zver sa vyskytla v blízkosti základnej školy s materskou školou na Morovnianskom sídlisku je pre mesto prvoradé zabezpečiť ochranu obyvateľov. Nechceme u obyvateľov vzbudzovať paniku, avšak je pre nás prvoradé zabezpečiť aby sa divá zver nevracala k obydliam občanov." 

Za porušenie Všeobecne záväzného nariadenia mesta Handlová č. 6/2010 o dodržiavaní verejného poriadku a verejnej čistoty hrozí páchateľovi priestupku pokuta v blokovom konaní do výšky 33 €.

Jedlo, ktoré obyvatelia nespotrebujú, patrí do nádob na triedený kuchynský odpad. V prípade, že obyvatelia spozorujú výskyt divej zveri v blízkosti svojich obydlí, je potrebné ihneď kontaktovať stálu hliadku Mestskej polície Handlová na čísle 0905 499 384. 

PLAGAT_ZAKAZ_ZNECISTOVAT_VEREJNE_PRIESTRANSTVA_
Plagát Zákaz znečisťovania verejných priestranstiev prikrmovaním túlavých zvierat