Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Kniha Posledný zhasne oficiálne uzrela svetlo

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 19.12.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2144
5 min. čítania
Kniha Posledný zhasne oficiálne uzrela svetlo

Ako vianočný darček ju môžete získať v Kontaktnom centre v Handlovej v limitovanom počte

Včera bola v podnikateľskom inkubátore v Handlovej uvedená do života 96 stranová publikácia, plná výpovedí pätnástich ľudí, ktorí pracovali v handlovskej bani, či na jej povrchu. Uhlie z baníckej prilby sypali do knihy autori publikácie Dana Reindlová a Vladimír Podoba, ako aj tí, ktorých príbehy nájdete v knihe. Za mesto Handlová, ktoré je vydavateľom tejto publikácie, knihu do života uvádzal zástupca primátorky mesta, Radoslav Iždinský.

Prítomným sa prihovoril manažér Kontaktného centra Tomáš Šujan, ako aj autori knihy Dana Reindlová a Vladimír Podoba, odznela autorská báseň Dušana Klimenta, ktorého príbeh v knižke nájdete. Zástupca primátorky Radoslav Iždinský ocenil prácu na publikácii: „Mal som možnosť si prečítať pár strán z tejto knihy a som presvedčený, že je  veľmi zaujímavá a určite pobaví všetkých čitateľov.  Chcem sa poďakovať autorom, všetkým našim baníkom, ktorí prispeli k tomu, aby takáto kniha vyšla, čo v dnešnej dobe nie je jednoduché. Strávili ste nad jej tvorbou veľa času a museli ste do toho dať veľa síl, ale výsledkom je pekné dielo, ktoré pribudne do našej knižnice“, uviedol.  

Komornú atmosféru podujatia dopĺňalo čítanie z knihy a odovzdanie Certifikátu Slovenský rekord, čestnému občanovi mesta Jánovi Procnerovi, ktorého príbeh nájdete v knihe tiež. Ako povedala jedna z autorov knihy Dana Reindlová: „O Jankovi Procnerovi nie je príbeh nikdy dopísaný, pretože stále prichádza s novými nápadmi a tie už do knihy napísať nevieme. Preto sme k uvedeniu do života pridali aj túto čerstvú informáciu od mesta“, uviedla odovzdávanie Certifikátu držiteľa Slovenského rekordu za 1000 kusov vyrobených píšťaliek z bazového dreva za 4 mesiace. Certifikát si z rúk zástupcu primátorky prevzal Ján Procner spolu s medailou Som rekordman a na jednej s píšťaliek prítomným zapískal. Rekord  je ustanovujúcom Slovenským rekordom s dátumom registrácie 20.11.2023 a mal by byť doplnený v budúcom roku o najviac pískajúcich píšťaliek v jednom čase.

Vianočný darček máte na dosah

Kniha Posledný zhasne je nepredajná a bude slúžiť ako propagačný predmet mesta a Kontaktného centra. Avšak mesto Handlová, ktoré je vydavateľom publikácie, a Kontaktné centrum pripravili pre záujemcov vianočné prekvapenie. Knihu si môžete prísť osobne prevziať zdarma do Kontaktného centra v Handlovej, Podnikateľského inkubátora, Námestie baníkov 5, 1. podlažie od 19.12 do 22.12.2023 v čase od 8.00 h do 14.00 h. Knihu je možné získať výlučne osobne, po jednom kuse na osobu a v limitovanom množstve, ktoré je uvoľnené pre verejnosť. Publikácia bude dostupná v mestskej knižnici v Handlovej od januára 2024 na zapožičanie.

Pozvanie na uvedenie do života prijali tiež zástupcovia poslaneckého zboru mesta Handlová a mestských organizácií, ako i zástupca HBP, a.s., ktoré boli jedným z partnerov projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra v rámci ktorého bolo zriadené Kontaktné centrum v Handlovej. Tam vznikla tiež myšlienka pozbierať spomienky baníkov počas troch rokov, kedy navštevovali baníci toto centrum s množstvom príbehov. Projekt bol ukončený k 30.11.2023. Rozhovor s autormi knihy Posledný zhasne – spomienky handlovských baníkov ako i manažérom projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra – Kontaktné centrum Handlová, je dostupný vo vydaní Handlovského hlasu č. 16/2023 na str. 6 po kliknutí na tento odkaz.

A tu je krátka špecifikácia malej čiernožltej knižky v tvrdom obale s 15 príbehmi a fotografiami: DANA REINDLOVÁ, VLADIMÍR PODOBA, 2023. Posledný zhasne – Spomienky handlovských baníkov, 1. vydanie. MESTO HANDLOVÁ, 2023, Tlač: EuroArt, 96. str. ISBN: 978-80-570-5273-9. Náklad 500 ks. Nepredajné.

FOTO: JP

Video