Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Autobus bez emisií

VIDEO
Dátum: 19.12.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 272
2 min. čítania
Autobus bez emisií

Mesto má zámer zaobstarať bezemisné autobusy 

Z hľadiska udržateľnosti MHD bude nutné zabezpečiť v meste autobusy spĺňajúce prísne kritéria

Skúšobnú jazdu elektroautobusom po členitom teréne Handlovej absolvovali včera, 28.11.2023, poslanci mestského zastupiteľstva, konateľ spoločnosti HATER HANDLOVÁ spol. s r. o. a zamestnanci mesta. Autobus, ktorý je o niečo kratší ako sú bežné autobusy MHD nemal problémy ani s členitým terénom v našej mestskej časti a s práve napadnutým snehom.
 
Mesto Handlová má aktuálne záujem pokračovať v prevádzkovaní MHD a preto z hľadiska jej udržateľnosti bude nutné zabezpečiť autobusy spĺňajúce prísne kritéria. Tou základnou podmienkou je ich bezemisná prevádzka. Mesto sa preto pripravuje na podanie žiadosti z výzvy na podporu v oblasti verejnej osobnej dopravy, kde sú oprávnenými výdavkami nákup autobusov s alternatívnym pohonom, vybudovanie nabíjacích staníc a zavedenie napr. dopravných systémov do autobusov bez spolufinancovania z rozpočtu mesta.
 
Cieľom skúšobnej jazdy bolo preveriť jazdné schopnosti autobusu, ktorý spĺňa všetky parametre moderného cestovania a taktiež oboznámenie sa so zákonnými podmienkami, ktoré musia už o pár rokov spĺňať autobusy hromadnej dopravy.
 
Podľa vyjadrenia účastníkov skúšobnej jazdy bolo cestovanie pohodlné a bezpečné. Záujmom zástupcov mesta bolo vyskúšať taký druh autobusu, ktorý by mohol vyhovovať našim podmienkam i na základe ročnej skúsenosti s prevádzkou MHD mestskou organizáciou, ktorá aktuálne prevádzkuje MHD v meste.

Video