Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vzácnu tekutinu dnes na Mobilnej kvapke krvi darovalo 27 darcov

GALÉRIA
Dátum: 18.12.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1049
4 min. čítania
Vzácnu tekutinu dnes na Mobilnej kvapke krvi darovalo 27 darcov

Poznáme aj termíny darovania v roku 2024

Darcov krvi nikdy nie je dosť a od nenahraditeľnej tekutiny závisí život každého z nás. Aj to bol dôvod, prečo handlovská nemocnica spojila sily s radnicou mesta Handlová a mobilnou odbernou jednotkou AGEL Merea, aby možnosť darovať krv opäť priniesli aj do tohto regiónu.

Dobrovoľné darovanie krvi sa do Handlovej vrátilo od júna 2023. Odvtedy sa uskutočnili celkom tri mobilné odbery, ktorých sa zúčastnilo 73. Na dnešnom poslednom darovaní v tomto roku (18.12.2023) prišlo vzácnu tekutinu podarovať 27 ľudí z toho 3 prvodarcovia. „Počas pandémie bolo aj darcovstvo krvi značne obmedzené, preto nás veľmi teší, že sa nám podarilo obnoviť túto tradíciu a dobrovoľným darcom krvi dať možnosť vykonať tento nezištný skutok priamo vo svojom meste. V regióne je stabilná a spoľahlivá základňa ľudí, ktorí krv darujú pravidelne. Sme im za to vďační, pretože medicína je síce plná inovácií, ale bez darcov krvi by sa lekári nezaobišli, keďže krv sa nedá nahradiť ničím. Zároveň nás teší, že darovanie krvi je ďalšou formou spolupráce medzi nemocnicou a mestom Handlová. Práve vedenie mesta je nám veľmi nápomocné nielen s poskytovaním priestorov, ale aj so samotnou organizáciou tejto dobročinnej aktivity,“ povedala riaditeľka Nemocnice AGEL Handlová Ing. Marta Eckhardtová.

Darcovia krvi sa sústreďujú v priestoroch podnikateľského inkubátora v centre mesta, ako bolo zvykom aj v minulosti. Primátorka mesta Handlová Mgr. Silvia Grúberová oceňuje nielen spoluprácu s nemocnicou, ale aj mestskými organizáciami: „Keď nás nemocnica oslovila s ponukou organizovať mobilnú kvapku krvi, pre mňa bolo potešujúce, že sa zapojilo viacero mestských organizácií. Nemôžem opomenúť ani darovania krvi, ktoré sa diali vďaka už teraz neexistujúcej mestskej neziskovej organizácii Asterion pod názvom Kvapka krvi pre kamaráta. V prvom rade ďakujem všetkým darcom, ktorými sa stávajú tiež zamestnanci mesta a medzi tých pravidelných patria tiež príslušníci Mestskej polície Handlová. Moje poďakovanie za organizáciu patrí zamestnancom handlovského mestského úradu, Mestského bytového podniku Handlová, ktorý sa nám stará o podnikateľský inkubátor ako i Kontaktnému centru Handlová,“ uviedla primátorka Handlovej. Ako dodala, rada by v budúcnosti prijala na pôde mesta darcov, držiteľov plakiet a verí, že i tu dôjde k spolupráci s nemocnicou.

Termíny darovania krvi v roku 2024

V roku 2024 bude možnosť darovať krv už 8. februára, následne 25. apríla a po letnej prestávke si na konto mô­žete pripísať tento šľachetný čin aj 31. októbra a 18. decembra

 

AGEL/ Mesto Handlová