Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlovská kapustnica 2023 a Živý Betlehem!

SÚBOR
Dátum: 01.12.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 3355
5 min. čítania
Handlovská kapustnica 2023 a Živý Betlehem!

Chcete variť kapustnicu? Nahláste sa do 7.12.2023 výlučne na email. Stretneme sa na námestí 9.12.2023.

Už 9. decembra 2023 príde v plnej  paráde na Námestie baníkov vianočná atmosféra. Kapustnice budú chutné, bude sa triediť odpad, hrať hudba, na námestí ožije Večný príbeh. Výťažok bude odovzdaný organizátorovi, Združeniu obcí Handlovskej doliny. Výťažok poputuje pre škôlky v našom mikroregióne.

19. ročník benefičného podujatia Handlovská kapustnica 2023 sa bude konať v sobotu 9. decembra 2023 na Námestí baníkov v Handlovej od 7.00 h do 13.00 h. Handlovská kapustnica je zároveň spomienkou na bývalého starostu obce Lipník Ľudovíta Vojtka a bývalého starostu Veľkej Čause, Dušana Ďurdinu, dlhoročných spoluorganizátorov podujatia. Tradične bude súčasťou podujatia predaj ručne vyrobených výrobkov a nebudú chýbať ani tvorivé dielničky pre deti.

Kto má vôľu variť benefičnú kapustnicu, tomu organizátori ďakujú! Družstvám variacim kapustnicu zabezpečí Dom kultúry mesta Handlová a Mestský úrad Handlová propagáciu Handlovskej kapustnice 2023 a družstva, stôl na varenie, označenie stanovišťa. Združenie obcí Handlovskej doliny zabezpečí chlieb, misky s ekologicky rozložiteľného plastu, lyžice a servítky.

Čo si zabezpečujú kuchári benefičnej kapustnice  - ľudia dobrej vôle – a autori ručných prác sami: kotol a suroviny na kapustnicu, krabicu, resp. kufrík na hotovosť, palivo na kúrenie. POZOR: Hlavný kuchár musí mať platný zdravotný preukaz.

Organizačné pokyny pre družstvá variace kapustnicu:

  • Nahláste účasť družstva! Predmet správy: Handlovská kapustnica 2023 do 7. decembra 2023, výlučne na email: cukan77@gmail.com, a v tele mailu uveďte  - názov družstva alebo kapustnice (napríklad Láskavá kapustnica od Jožka a podobne), meno a tel. kontakt na hlavného kuchára
  • Nachystajte si ingrediencie, kotol a drevo na kúrenie (brikety). Váš finančný vklad do ingrediencií a kuriva je prejav vašej dobrej vôle rozdať ľuďom chuť a čaro prichádzajúcich Vianoc a prispieť na dobrú vec
  • Stretnutie družstiev je v sobotu 9.12. 2023 o 7.00 h na Námestí baníkov.
  • Kapustnice je odporúčané vydávať v jednotný čas o 11.00 h.
  • Kapustnica sa vydáva do misiek a v prípade, že si obyvatelia donesú vlastné nádoby výlučne do umelohmotných a kovových obedárov. Kapustnice sa nevydávajú z bezpečnostných dôvodov do sklenených nádob.
  • Predáva si každé družstvo samostatne, pričom odporúčaná cena jednej porcie kapustnice sú 3 €.
  • Výťažok bude odovzdaný organizátorovi, Združeniu obcí Handlovskej doliny.
  • Udržujte, prosíme, poriadok pred, počas a po varení kapustnice.. 

Budeme triediť odpad. Čo to pre všetkých znamená? Pár krokov k triediacemu miestu

Súčasťou námestia počas konania Handlovskej kapustnice bolo vždy mnoho kontajnerov a mnoho odpadkov na zemi. Minulý rok sa podarilo triediť odpad vďaka učiteľom a žiakom zo Základnej školy Školská v Handlovej. Vďaka dobrovoľníkom bude jedno miesto označené pre odkladanie odpadkov aj tento rok. Stačí použitú misku  a odpady doniesť a dobrovoľníci odpad vytriedia.

Hudobný program

Reprodukovaná hudba bude hrať od 8.00 h, o 10.00 h príde Folklórna skupiny BAZALIČKA z Ráztočna, o 11.30 h sa budeme tešiť na divadelné spracovanie večného príbehu. V Živom Betleheme sa predstavia žiaci LDO ZUŠ Handlová pod vedením pani učiteľky Katky Dupkalovej.

Podujatie organizujú Mesto Handlová, Združenie obcí handlovskej doliny, Dom kultúry Handlová  a Miestna akčná skupina Žiar. Nultý ročník kapustnice vznikol vďaka trom handlovským podnikateľom. O tom, kam poputuje výťažok z predaja kapustnice rozhoduje vždy Združenie obcí handlovskej doliny. V minulosti to boli prostriedky rozdeľované pre sociálne slabšie rodiny, materské školy v doline, základnú umeleckú školu a napríklad v roku 2019 bola časť prostriedkov poukázaná na pomoc deťom z bytovky postihnutej požiarom v Prešove. V roku 2022 bol výťažok benefičnej kapustnice venovaný Jazdeckému klubu Almus z Lipníka, ktorý poskytuje hipoterapiu pre deti a služby pre celú handlovskú dolinu.

PLAGAT_KAPUSTNICA_2023_HANDLOVA

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Handlovská kapustnica 2023 Veľkosť: 1.33 MB Formát: pdf Dátum: 1.12.2023