Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlová bude bubnovať, aby bolo deti lepšie počuť!

Dátum: 17.11.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1142
6 min. čítania
Handlová bude bubnovať, aby bolo deti lepšie počuť!

20. novembra o 10.00h Vás pozývame na Námestie baníkov - pridajte sa!

S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa „…nás predsa netýka…“. Práve preto sa od roku 2014 vždy v novembri, organizuje podujatie “Bubnovačka – Aby bolo deti lepšie počuť!“.

Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“, ktoré už po desiatykrát upozorní na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenie potrebu včasnej prevencie v spoločnosti, zaznie Slovenskom a Českom v hlasnom rytme bubnov 20. novembra 2023, v čase 10:00 – 11:00h, aby sme pripomenuli, že HLAS detí je dôležitý!

Podujatie sa koná pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a Petra Pavla, prezidenta Českej republiky.

Do Bubnovačky sa môže zapojiť každý. Zapojiť sa môžu školy, spolky, firmy i rodiny doma. Bubnovať môžete na školách – v triedach, na chodbách, telocvični, či na dvore, ale aj vo firmách, organizáciách,…

KTO STOJÍ ZA BUBNOVAČKOU?

Bubnovačku rozbehlo v roku 2014 Centrum Slniečko, n.o., ktoré sa problematike násilia na deťoch venuje viac ako 23 rokov. Dnes sa na príprave podujatia spolupodieľajú tri organizácie, ktoré zohrávajú významnú úlohu na poli ochrany detí pred násilím na Slovensku a v Čechách:

  • Centrum Slniečko, n.o., člen Koalície pre deti Slovensko, ktoré sa problematike násilia na deťoch venuje viac ako 25 rokov, Nitra;
  • Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch, ktoré je organizačnou súčasťou MPSVR SR a ktoré na Slovensku zohráva kľúčovú úlohu pri realizácii konkrétnych systémových riešení, zabezpečujúcich ochranu detí pred násilím a
  • Centrum Locika, z. ú., významná česká organizácia, špecializujúca na na pomoc deťom zažívajúcim násilie, Praha.

PREČO NOVEMBER?

November je mesiacom viacerých významných dátumov v oblasti ochrany práv dieťaťa. 18. november je Európskym dňom ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, 19. november je Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a 20. november je Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF, počas ktorého si svet pripomína prijatie Dohovoru o právach dieťaťa. Práve preto si organizácie pôsobiace na Slovensku v oblasti ochrany detí pred násilím zvolili práve 20. november za deň, kedy BY MALO BYŤ HLAS DETÍ LEPŠIE POČUŤ!

Zdroj: https://centrumslniecko.sk/o-nas/bubnovacka/

bubnovacka 2023

BUBNOVAČKA V HANDLOVEJ 

Do podujatia mesto v roku 2023 zapojila zástupkyňa náčelníka Mestskej polície Handlová Lucia Chudá, ktorá je aj koordinátorkou prevencie.

Lucia odkiaľ si sa dozvedela o tejto akcii?

Mestskú políciu zastupujem v rôznych pracovných skupinách určených pre koordinátorov prevencie. Tieto skupiny tvoria pracovníci štátneho sektora ako napríklad Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi, Kancelária pre obete trestných činov so sídlom v Trenčíne či Centrum poradenstva a prevencie Prievidza. Na týchto stretnutiach sa dostávam k rôznym informáciám, ktoré následne využívam v rámci prevencie v našom územnom obvode Handlová. O „Bubnovačke“ viem už niekoľko rokov. Tento rok som nadviazala spoluprácu aj s Mgr. Imrichom Šoltésom, ktorý je koordinátor ochrany detí pred násilím z Oddelenia podpory ochrany detí pred násilím. Nakoľko som o akcii vedela v dostatočnom časovom predstihu, oslovila som predškolské a školské zariadení v Handlovej. Školy obratom reagovali na môj podnet. Myšlienku podporili zapojením niekoľkých tried z každého zariadenia.

Prečo si sa rozhodla zapojiť naše mesto?

V meste Handlová pôsobím od roku 2017 a nepostrehla som, že by niekto v meste podporil „Bubnovačku“ hromadnou aktivitou na jednom mieste. V našom meste žije veľké množstvo empatických ľudí  aj detí. Som aktívny človek a teším sa každej aj malej akcii, ktorá sa mi podarí. Vďaka riaditeľovi Domu kultúry, riaditeľovi Základnej umeleckej školy Handlová, komunikačnému oddeleniu mesta Handlová, náčelníkovi MsP Handlová a vďaka aktívnym zástupcom škôlok a škôl sa podarilo zaregistrovať do tejto aktivity približne 430 detí.

Čo nás čaká?

V pondelok sa stretneme o 10:00 hod. na Námestí baníkov. Ak k nám bude počasie priať, deti sa postavia na predkreslenú postavu dieťaťa a z toho miesta budú vedené do rytmu pánom učiteľom Minichom zo ZUŠ Handlová. Deti si so sebou donesú hudobné nástroje alebo predmety, ktoré budú vydávať zvuk. Od 10:00 do 11:00 hodiny sa budeme nachádzať na námestí a symbolicky zabubnujeme, aby HLAS DETÍ BOLO POČUŤ.

Akciu bude moderovať riaditeľ DK Handlová, Branislav Čukan. Deti si z námestia odnesú malinkú pozornosť vo forme záložky. Podáva sa bude aj teplý čaj. V prípade nepriaznivého počasia sa presunieme do priestorov domu kultúry, začo vopred veľmi pekne ďakujem Braňovi Čukanovi.

 

Rozhovor viedla Vanda Matiašková, oddelenie komunikácie a marketingu