Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Nezabúdajte na reflexné prvky a pravidlá cestnej premávky

Dátum: 08.11.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1011
3 min. čítania
Nezabúdajte na reflexné prvky a pravidlá cestnej premávky

Na trhu existuje množstvo reflexných prvkov 

Znížená viditeľnosť, skoré stmievanie, ranné hmly sú sprievodným znakom nadchádzajúceho jesenno – zimného obdobia. Mesto Handlová a mestská polícia vyzývajú na zvýšenú opatrnosť a bezpečnosť.

Reflexné prvky nosíte najmä kvôli svojej bezpečnosti

Zviditeľniť sa reflexnými prvkami pomôže nielen vám, ale aj motoristom. „Reflexné prvky pri zníženej viditeľnosti odrážajú dopadajúce svetlo až na vzdialenosť 200 metrov,“ uviedla zástupkyňa náčelníka Lucia Chudá.

„Reflexné prvky noste na tej strane tela, ktorá je otočená k vozovke, nie ku krajnici. Reflexné označenie si dajte ku kolenám, do úrovne pásu a na rameno. Reflexné nálepky si nalepte, bicykle, prilby, korčule, kolobežky, školské tašky, barle, kočíky. Vhodné je dávať reflexné obojky aj psom pri venčení“, doplnil náčelník mestskej polície Marcel Jánošík.

reflective-clothing

Dodržujte pravidlá cestnej premávky

Dodržiavanie pravidiel sa týka nielen chodcov, ktorí by mali na vozovku vstupovať až vtedy, keď skontrolujú situáciu na ceste a uistia sa, že sa ani z jednej strany nepribližuje žiadne vozidlo, ale e motoristov, ktorí musia dodržiavať povolenú rýchlosť v meste a v tomto období ešte viac zvýšiť pozornosť na cestách a križovatkách.

Tvári sa to ako priechod, ale nie je to tak

Mesto Handlová aj mestská polícia už niekoľkokrát upozorňovali na nebezpečné prechádzanie cez cestu cez kamenný chodníček, ktorý vedie k binárnym hodinám. „Prechádzanie chodcov cez chodníček vedúci k binárnym hodinám je vysoko rizikovým miestom aj z dôvodu, že je to križovatka. Pre vodiča aj chodca náhla zmena smeru vodidla  či prudké brzdenie môže viesť k tragédii,“ doplnila Lucia Chudá. Motoristi zároveň nie sú povinní dávať chodcom v tomto mieste prednosť, nakoľko sa v blízkosti nachádza riadny priechod pre chodcov.

Kamenný chodník, ktorý bol navrhnutý ako kamenná kronika spája minulosť s budúcnosťou. Od starých hodín na kostole vedie chodník k moderným binárnym hodinám. Kamenná kronika je stále nedokončená. Bledé časti budú tvoriť míľniky mesta od minulosti po súčasnosť.

preco_nosiť_reflexne_prvky_zdroj_FB_PZ_SR

Zdroj foto: PZ SR /FB

Buďme k sebe ohľaduplní, len tak môžeme predísť nehodám!