Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Handlovský farský kostol od príchodu nového farára prešiel obmenou

VIDEO
Dátum: 30.10.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2060
3 min. čítania
Handlovský farský kostol od príchodu nového farára prešiel obmenou

Aktuálne vymieňajú okná

Po príchode nového farára do Handlovej nastali v kostole sv. Kataríny viaceré zmeny. Ako prvé farár odstránil staré koberce a obrusy, vymenil žiarovky, vyčistil svetlá, dal vyrúbať nebezpečné stromy, vyčistil okolie starého múru v zadnej časti kostola a aktuálne sa pracuje na výmene okien.

Na jar tohto roku začal farár Porubský komunikáciu s Pamiatkovým úradom Trenčín, pracovisko Prievidza ohľadom zámeru výmeny okien v lodi kostola a na schodisku do veže. Ako sám uviedol: „Okná boli zo 60 rokov minulého storočia a nespĺňali podmienky tesnosti, tepelnej ani zvukovej izolácie. Drevené rámy boli zvlnené a napadnuté drevokaznými hubami. Mali nefunkčný otvárací systém.“

Pamiatkarom predložil farár tri grafické návrhy tvaru okien. Na to pamiatkový úrad nariadil výskum certifikovanou výskumníčkou a podľa jej pripomienok bolo potrebné predložiť ďalší grafický návrh, ktorý úrad následne odobril.

„Okrem tvaru okien bol schválený aj hliník ako materiál na zhotovenie okien, tiež izolačné nepigmentované katedrálne sklo a farba okien,“ dodal Porubský.

Po záväznom súhlasnom stanovisku pamiatkového úradu, ktoré fara obdržala začiatkom augusta tohto roka, vybrala handlovská fara na základe doručených ponúk zhotoviteľa. Celkový rozpočet bol takmer 27.000 eur a financovaný je z vlastných zdrojov farnosti ako aj z darov ľudí, ktorí na tento účel prispievajú na transparentný účet, ktorý bol zriadený na opravu tejto kultúrnej pamiatky. Robotníci vymenili osem dlhých a tri menšie okná. Okrem tepelno-izolačných schopností sa od tých starých na pohľad líšia len použitým materiálom a menším počtom mriežok.

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.