Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Abstinujúci svoj životný štýl berú vážne a stále na sebe pracujú

GALÉRIA
Dátum: 26.10.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2858
6 min. čítania
Abstinujúci svoj životný štýl berú vážne a stále na sebe pracujú

Handlovský klub abstinentov Fénix ponúka komornú, rodinnú atmosféru

Taká bola aj dnes na Dni otvorených dverí. Vypočuli sme si príbehy ľudí, ktorí o svojich závislostiach vedia otvorene rozprávať a vedia ich stále prekonávať. Nehanbia sa ani za zlyhania, ktoré ich na ceste za abstinenciou stretli a v konečnom dôsledku posilnili ich silu sa s nimi popasovať. Na stretnutí sme si zalistovali tiež v kronike klubu.

Deň otvorených dverí organizoval Handlovský klub abstinentov Fénix vo svojich priestoroch v Dome s opatrovateľskou službou (DOS) na Ulici Partizánskej 38 v Handloej, kde sa klubisti stretávajú pravidelne každý štvrtok.

Pozvanie prijala primátorka mesta, Silvia Grúberová i riaditeľka Jazmín n.o. Viera Mrázová. Primátorka vyjadrila vo svojom krátkom neformálnom príhovore podporu klubu a ocenila jeho prínos: „Činnosť ktorú robíte, je na nezaplatenie a zaslúži si naše uznanie. Môj obdiv patrí všetkým, ktorí takúto prácu vykonávajú aj všetkým, ktorí sú členmi klubu. Vaše príbehy sú obrovsky silné a možno sú aj varovaním. Budem rada, ak ku vám príde čím viac ľudí, ktorí potrebujú pomoc a ďakujem vedeniu klubu aj všetkým vám, ktorí si viete povedať, že chcete niečo zmeniť.“

Na slová primátorky nadviazala Janka Volfová z klubu abstinentov, ktorá sa venuje problematike závislosti tiež na profesijnej úrovni a vyjadrila poďakovanie všetkým, ktorí občianskemu združeniu Fénix veria a podporujú ho: „Pomáhate nám pomáhať. Človek, ktorý pracuje v pomáhajúcej profesii v rámci svojho pracovného a voľného času, nie je zaplatený. Zaplatiť sa však dá úsmevom, dobrou náladou a svojim vlastným príkladom, tým aký sme a čo chceme robiť pre seba a pre druhých.“ Podľa jej ďalších slov sú členovia klubu v Handlovej radi, pretože našli oporu v spolupráci s mestom, ktoré im poskytlo priestory, pomáha im s podujatiami, vytvára im podmienky. Klub má stálu klubovňu a môže prezentovať úžasný štýl života, ktorým abstinencia je. Ako dodala Janka Volfová: „Závislí sa nemajú za čo hanbiť a na ľudí, ktorí pracujú v tomto klube som hrdá, pretože sú to hrdí abstinujúci, svoj životný štýl berú vážne a stále na sebe pracujú“.

Podujatia organizované handlovským klubom, na ktorých sa stretnú členovia z rôznych klubov abstinentov Slovenska, sú medzi členmi obľúbené, či už sú to Plesy abstinentov alebo Guláš dobrých ľudí. Klub sa zúčastňuje vzdelávacích aktivít, jeho členovia organizovali Celoslovenský kongres abstinentov pred  štyrmi rokmi  v Bojniciach, na ktorom sa zúčastnila viac ako stovka ľudí. Kluby sa učia navzájom, organizujú športové hry abstinujúcich.

Klub abstinentov Fénix Handlová bol založený 29.1.2018 a v priestoroch na DOS Partizánska v Handlovej bol otvorený 25. júla 2019. Presťahovaním z poskytovaných priestorov v šatni Domu kultúry mesta Handlová získal v spolupráci so sociálnym odd. MsÚ priestor, vďaka ktorému môže prevádzkovať každý štvrtok miesto prvého kontaktu. Janka Volfová, Marián Daubner a ďalší vykonávajú svoju prácu na báze dobrovoľníctva. Marián Daubner sa problematike venuje 35 rokov a teší sa z mnohých členov, ktorým sa darí abstinovať, je smutný, keď je už príliš neskoro na zmenu.

Fénix Handlová je klub, ktorý združuje všetkých ľudí, ktorých sa dotýka problematika závislosti, bez ohľadu na vek, vyznanie, rasu, či politickú príslušnosť. Jeho členom sa stáva každý, kto o členstvo požiada, a ktoré ostatní členovia klubu schvália. Význam klubu Fénix spočíva vo vzájomnej pomoci závislým, rodinným príslušníkom a blízkym. Členovia klubu sa zaväzujú pomáhať všetkým, ktorí o pomoc požiadajú. Máte otázky týkajúce sa látkových a nelátkových závislostí? Zavolajte a nájduite spoločne cestu pomoci! Kontakt: Janka Volfová 0917 581 192, Marián Daubner 0917 214 616. Facebook: https://www.facebook.com/fenixhandlova/.

Občianske združenie Klub abstinentov Fénix Handlová je jedným z 52 klubov na Slovensku, ktoré sú združené v Asociácii klubov abstinujúcich Slovenska - ASKAS. Má otvorené dvere stále a víta všetkých ľudí, ktorí prídu s úprimným záujmom problematiku rôznych závislostí riešiť a nájsť cestu pomoci, či už sú ľudia so závislosťami, spoluzávislí, rodinní príslušníci alebo priatelia.  Mesto Handlová poskytlo v roku 2023 , okrem poskytovania priestorov, na činnosť klubu dotáciu vo výške 1000 €. Kontakt na klub nájdete aj na našej stránke po kliknutí na tento odkaz

Autor text a foto: JP

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.