Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Aktualizovaná správa - Prepadliská v našom okolí sú tu už niekoľko rokov. Môžu vznikať nové

GALÉRIA
Dátum: 16.10.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1939
5 min. čítania
Aktualizovaná správa  - Prepadliská v našom okolí sú tu už niekoľko rokov. Môžu vznikať nové

V nedeľu 15.10.2023 obyvateľ mesta upozornil Mestskú políciu Handlovú na prepadlisko v blízkosti Novej Lehoty a Východnej šachty.

18.10.2023 Prepadlisko je zasypané

Dnes mesto Handlová obdržalo informáciu od Hornonitrianskych baní Prievizda, a.s., že prepadlisko je zasypané. Podľa ich iformácií v okolí miesta, kde sa prepadlina vytvorila, ťažili uhlie predchodcovia tejto spoločnosti, pred 52-rokmi, v roku 1971. V priebehu dnešného dňa  bolo zabezpečené zasypanie prepadliska výplňovým materiálom.

ZASYPANE__Prepadlisko_Handlova_11_2023_1
Prepadlisko, ktoré nahlásil obyvateľ mesta 16.10.2023 bolo zasypané. FOTO HBP, a.s.

16.10.2023 Prepadliská sú v Handlovej veľa rokov, môžu vznikať aj nové. Preto buďte opatrní!

Takýchto prepadlísk je v okolí Handlovej smerom na Cigeľ viac, podľa niektorých vyjadrení ich môžu byť aj stovky. Toto prepadlisko vzniklo zrejme pred niekoľkými rokmi. Minimálne opatrenia na to, aby sa zabránilo zraneniam, boli vykonané príslušníkmi mestskej polície Handlová označením hneď v ten deň. Jama s približným rozmerom 60 x 40 cm a hĺbkou približne 4-5 metrov môže byť potenciálnym ohrozením pre človeka i zvieratá.

Prepadlisko sa nachádza v extraviláne mesta v území, ktoré bolo označené už pred niekoľkými desiatkami rokov tabuľkou: „Pozor! Podrúbané územie. Vstup na vlastné nebezpečenstvo! Konkrétne v tomto území je pôda obhospodarovaná a vykosená.

Primátorka mesta zverejnila upozornenie na prepadlisko na svojej sociálnej sieti a ako doplnila: „Pravidelne treba upozorňovať ľudí v meste na to, že takéto prepadliská tu sú a pri prechádzkach by mali byť opatrní. Našou úlohou je aktuálne identifikovať kompetentných v tejto veci a teda budeme oslovovať obhospodarovateľa pôdy a príslušné inštitúcie. Nepredpokladáme, že sa takéto prepadliská budú vyskytovať aj v meste. Taktiež neevidujeme, že by sa aktuálne prepadliská zasypávali, ale určite v minulosti zasypávané boli. Príroda pracuje, zem sa môže opätovne prepadávať. Budeme sa o tom rozprávať napríklad aj so zástupcami HBP, a.s. Spoločnosť postupne zatvára bane,  búrajú sa banské diela a budovy, ktoré robia projektmi so stavebnými povoleniami a maximálne odborne, poradíme sa,“ uviedla primátorka mesta Silvia Grúberová.

Poslanec mestského zastupiteľstva mesta Handlová Ľuboš Oswald potvrdil, že takéto prepadliská nie sú v našom regióne ojedinelým javom, nakoľko sú tu bane. Vzhľadom na to, že pracuje v lese, sám sa stal svedkom toho, ako sa sčasti prepadol traktor. Podľa jeho slov: „Baňa tieto pozemky nedá do pôvodného stavu, to je nereálne. Pôda si musí sadnúť a ľudia musia byť opatrní! Bane nám dávali dlhé roky prácu, ale čo sa týka povrchu, nastávajú takéto deformácie,“ uviedol.

Ako sme spomínali, uvedené územie tvorí extravilán mesta a preto bude mesto postupovať podľa banského zákona a informovať obhospodarovateľa tohto územia. Situácia je monitorovaná a ďalej bude mesto postupovať v zmysle zákona NRSR 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva (banského zákona), § 35, ods. 3, ktorý hovorí, že kto zistí staré banské dielo alebo jeho účinky na povrch, oznámi to bezodkladne Ministerstvu životného prostredia Slovenskej republiky a Ministerstvu hospodárstva Slovenskej republiky. Zabezpečovanie alebo likvidáciu starých banských diel a ich následkov, ktoré ohrozujú verejný záujem, zabezpečí v nevyhnutne potrebnom rozsahu Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Mesto Handlová ďakuje obyvateľovi za upozornenie a obyvateľov žiada o opatrnosť pri prechádzkach v prírode.

Foto a text:JP

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.