Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

36 ročný komín v Bani Handlová doslúžil

VIDEO
Dátum: 09.10.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 3686
2 min. čítania
36 ročný komín v Bani Handlová doslúžil

Búrať ho začnú v polovici októbra

118 metrov vysoký handlovský komín zo železo betónových tvárnic s dvoma prstencami bol postavený v roku 1987. Do prevádzky bol uvedený ako súčasť modernizácie teplárne pre mesto Handlová. V tom čase bol vybavený elektrostatickými odlučovačmi popolčeka na znižovanie emisií znečisťujúcich látok do ovzdušia a na ochranu životného prostredia. Za svoju viac ako tridsať ročnú existenciu sa stal jednou z dominánt nášho mesta a často bol objektom fotografov. 

Po dvoch rokoch od ukončenia ťažby uhlia v Handlovej pristupujú Hornonitrianske bane Prievidza, a.s. k sanácii niektorých objektov v areáli baní, medzi ktoré patrí aj komín. Ako uviedla hovorkyňa HBP, a.s, Adriana Siváková:

„Demolačné práce si vyžiadali návrh optimálnej technológie z hľadiska prevádzkového, ekonomického a bezpečnostného. Aktuálne sa finalizujú potrebné povolenia a odborní zamestnanci vykonávajú prípravné bezpečnostné práce pre demoláciu. Budujú sa ochranné prvky na zaistenie nežiadúceho rozletu sute, aby sa vylúčilo riziko poškodenia okolitých objektov a inžinierskych sietí".

„Demolácia bude prebiehať lezeckými prácami s použitím elektrických zbíjacích kladív. Po rozobratí komína na výšku 30-tich metrov sa ďalšie práce budú vykonávať už za pomoci bágra“, doplnila Siváková

Stavebná suť, ktorá vznikne počas demolácie sa bude vhadzovať do komínového telesa a postupne odvážať. Následne bude zhodnotená a využitá na stabilizovanie svahu v areáli bane Cígeľ.  

 

Zdroj foto: Spiritual Handlová

 

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.