Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

DEKD 2023 ponúkli v septembri niekoľko zaujímavých podujatí a výstav

GALÉRIA
Dátum: 07.10.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 1599
6 min. čítania
DEKD 2023 ponúkli v septembri niekoľko zaujímavých podujatí a výstav

Výstava M. Korhela sa nekonala, prinášame však jeho rozhovor v rádiu

Dni európskeho kultúrneho dedičstva v Handlovej ponúkli výstavy, prednášky, tvorivé aktivity vnútri i vonku, ale aj pozvánku do starého nemeckého domu. Mesiac september patrí na Slovensku každý rok podujatiu s názvom Dni európskeho kultúrneho dedičstva. V roku 2023 bolo témou podujatia „Dedičstvo, ži!“

V Handlovej bolo možné v rámci DEKD 2023 navštíviť dom Andreja Jedlovského, ktorému bolo udelené nové regionálne ocenenie Pro Patria za záchranu a obnovu kultúrneho dedičstva. A ktorého dom je v procese schvaľovania za Národnú kultúrnu pamiatku. Návštevníkov čakali majitelia domu odetí v krojoch a previedli ich po všetkých dostupných miestnostiach. Dozvedeli sa akým spôsobom boli renovované jednotlivé časti domu, ako dlho rekonštrukcie trvali a zažili tiež ukážku varenia v kuchyni, ktorá je zachovaná v presne takom štýle, ako ju kedysi využívali pôvodní obyvatelia.

Jednou zo zastávok v rámci DEKD býva tradične aj Slovenské banské múzeum – expozitúra Handlová. V tomto roku si pracovníci múzea pre návštevníkov pripravili workshop s názvom Hrnčiarstvo kedysi a dnes kde si návštevníci mohli vyskúšať výrobu keramiky zo samotvrdnúcej modelovacej hmoty.

V Dome kultúry v Handlovej a v Podnikateľskom inkubátore boli nainštalované dve výstavy. Výstava Handlovského baníckeho spolku s názvom Prečo si vážiť 120 ročnú históriu baníctva? a výstava Karpatskí Nemci v Handlovej. Výstavy boli k dispozícii širokej verejnosti, ale najmä školopovinným deťom. Komentovanú výstavu o baníctve, ktorá bola dostupná v utorky a štvrtky a ktorú viedol predseda Handlovského baníckeho spolku navštívilo spolu 120 detí z materskej školy a prvého aj druhého stupňa základnej školy. Počas výstavy a prednášky boli premietané fotografie z baníckeho prostredia.
Návštevníci mohli obdivovať a dotknúť sa vystavených artefaktov: banícke prilby, lampáše či nástroje, ktoré baníci používali pri práci a dozvedeli sa všetko o ťažkej baníckej práci, o handlovských baníkoch, o nástrahách, ktoré baňa prináša, ale aj mnoho zaujímavých a zábavných informácii z reálneho baníckeho života a baníckej práce. Panelovú výstavu o karpatských Nemcoch zapožičalo pre účely DEKD Slovenské národné múzeum – Múzeum kultúry karpatských Nemcov. Výstavu dotvárali kolorované obrazy Handlovčana Jána Procnera a informácie o nemeckom dome Andreja Jedlovského. Komentovanú výstavu zabezpečila Jana Oswaldová – odborný radca Krajského pamiatkového úradu Trenčín. Návštevníci sa dozvedeli o nemeckej populácii na Slovensku do roku 1945, architektúre, ktorú Nemci priniesli na Slovensko, o odevoch – ľudových krojoch, ktoré nosili a o ich spôsobe života, roľníctve či baníctve, ktorému sa Karpatskí Nemci na Slovensku venovali. Zistili, že Hauerland je súhrnné nemecké označenie pre oblasť bývalých nemeckých jazykových ostrovov na strednom Slovensku s centrami v Kremnici, Nitrianskom Pravne, Handlovej a v okolí obcí Veľké Pole a Píla. Komentáre prednášajúca prispôsobila veku návštevníkov a tak bola výstava zaujímavá ako pre škôlkarov tak pre žiakov druhého stupňa ZŠ a tiež dospelého návštevníka.

Rastislav Nemec, akademický architekt a autor Handlovských IKON (HAIKONY) pripravil podujatie s názvom Ako vonia identita. Záujemci, ktorí sa zúčastnili tohto podujatia multisenzorickým spôsobom objavovali a spoznávali architektúru nášho mesta. Budovy, pamiatky a veci okolo ktorých denne chodíme nám často zovšednejú. Rastislav Nemec sa s účastníkmi pozastavil pri niektorých vybraných pamiatkach nášho mesta, aby sa mohli interaktívnym spôsobom zamerať na ich detaily pričom použili všetky zmysly: čuch, sluch, hmat, chuť a zrak. Toto tvorivé podujatie si vyskúšali žiaci základnej školy prvého i druhého stupňa ale aj náhodní okoloidúci.

Jednou z plánovaných podujatí bolo aj Prezentácia archívnych prameňov a terénneho výskumu p. Michala Korhela (Poľská akadémia vied) o živote prichádzajúcich osídlencov do Handlovej po odsune nemeckého obyvateľstva po roku 1946. Toto podujatie sa Z technických dôvodov neuskutočnilo, avšak prinášame Vám rozhovor Michala Korhela v rádiu Regina stred. 

ROZHOVOR Michala Korhels v rádiu Regina stred - kliknite na tento odkaz

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.