Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Účastníci výzvy ZAŽI Handlovú prešli cez kopce až ku hviezdam

GALÉRIA VIDEO
Dátum: 01.10.2023
Autor: Jana Paulínyová
Počet videní: 1816
10 min. čítania
Účastníci výzvy ZAŽI Handlovú prešli cez kopce až ku hviezdam

Na splnenie výzvy mali 2,5 mesiaca. 

Medzinárodný deň cestovného ruchu patrí v Handlovej vyhodnoteniu výzvy ZAŽI Handlovú 2023. Minuloročnú nultú výzvu s podnázvom  „Po stopách našich predkov“ tento rok vystriedala výzva „Cez kopce až ku hviezdam“ s viacerými novinkami a väčším počtom účastníkov. 

Výzva na spoznávanie mesta, kultúry, histórie a prírody interaktívnym spôsobom sa konala po druhýkrát. Podľa štatútu výzvy Zaži Handlovú sa na zapojenie bolo potrebné registrovať ešte  pred letnými prázdninami. Do oficiálneho prvého ročníka sa zaregistrovalo 38 účastníkov a cieľ minuloročnej výzvy, osloviť záujemcov z okolia nášho mesta, sa podaril. Do výzvy sa registrovali aj záujemcovia z Jalovca, Nitrice, Zvolena, Rožnova pod Radhoštěm (ČR) a výherkyňa Instagramovej súťaže z Levíc. Výzvu  a návštevu rôznych kútov nášho mesta mohli plniť účastníci dva a pol mesiaca od 16. júna do 3. septembra 2023.  

Na putovanie za zaujímavými desiatimi stanovišťami, ktoré pripravili mesto Handlová, Komisia kultúry a cestovného ruchu Mestského zastupiteľstva mesta Handlová a Earth Angel, o.z. sa vybrali účastníci so štartovacím balíčkom. Ten im bol odovzdaný po zaplatení registračného poplatku 10 eur, deti do 6 rokov sa zúčastňujú bezplatne. V registračnom balíčku si účastníci našli tričko s logom výzvy, šnúrku na krk, brožúrku s informáciami o výzve a pravidlami hry, pohľadnicu s prvou indíciou, dve vrecia na odpadky, papier a ceruzku.  

Vrecia na odpadky boli súčasťou štartovacieho balíčka aj v nultom ročníku výzvy. Ako povedala Kristína Chovancová z o.z Earth Angel prítomným na vyhodnotení:

„Plnením výzvy navštevujú účastníci mnoho lokalít v našom meste a som vďačná za každého, ktorý počas plnenia výzvy vyzbieral odpadky a vyčistili tak kus nášho mesta. Predovšetkým ďakujem všetkým, ktorí odpadky nevytvárajú.“

V nultom ročníku hľadali účastníci výzvy sedem lokalít prostredníctvom indícii, ktoré mali formu hádanky ukrytej v sklenenej fľaštičke schovanej v okolí danej lokality. Na niektorých lokalitách však našli len QR kód s indíciou v tvare GPS súradníc. Tento rok si preto indície účastníci mohli načítať výlučne na tabuľkách s QR kódmi: 

„Keďže sa vlani stávalo, že na niektorých lokalitách sa indície strácali, tým, že boli odcudzené, bolo potrebné prehodnotiť spôsob prevedenia tak, aby sa čo najviac minimalizovali chyby a straty a hlavne, aby bol priebeh výzvy čo najviac plynulý“, povedala Vanda Matiašková z oddelenia marketingu a komunikácie Mestského úradu v Handlovej.  

V 1. ročníku teda mali indície formu menšej tabuľky s QR kódom, ktorá bola ukrytá vo všetkých lokalitách. V QR kódoch boli ukryté informácie a zaujímavosti o danej lokalite a tiež úloha, ktorú bolo potrebné splniť. Úlohy boli tvorivé, zážitkové aj športové. Prvý ročník výzvy ZAŽI Handlovú 2023 s podnázvom „Cez kopce až ku hviezdam“ previedol účastníkov týmito lokalitami: 

  1. Pníky 

Prvá indícia, ktorú našli účastníci už v štartovacom balíčku ich zaviedla na čarovné miesto, ktoré mladí a šikovní Handlovčania dobrovoľne doplnili lesným prístreškom, kde je možné oddychovať, opekať si prípadne meditovať s výhľadom na Handlovú.  

  1. Konštantín 

Z „Pníkov“ bolo potrebné sa vydať po Banskom náučnom chodníku až po stanovište č.11 , ktorým je zatopený povrchový lom na ťažbu uhlia známy ako Konštantín.  

  1. Kňazov vrch – Pfaffenberg 

Na kartičke, ktorú účastníci našli na Konštantíne, bola úloha vydať sa smerom na Malý Grič, kde po ceste našli drevenú tabuľku, ktorá ich zaviedla na ďalší známy kopec nášho mesta.  

  1. Veľký Grič 

Keďže v nultom ročníku účastníci navštívili jeden z dvoch najvyšších kopcov Handlovej Malý Grič, tentokrát bolo potrebné zdolať aj ten veľký. Indícia bol ukrytá pri turistickom smerovníku a úlohou tých, čo kopec zaradený do Pralesov Slovenska, vysoký 971 m.n.m zdolali, bolo podpísať sa do knihy a odfotiť sa v tričku ZAŽI Handlovú  

  1. Strelnica 

Handlovčania miesto pod 1. studničkou, kde sa nachádza strelnica a cvičisko kynológov poznajú veľmi dobre. O to ťažšie bolo nájsť toto miesto pre ľudí z okolia. Ale podarilo sa. Na mieste bolo potrebné nakresliť, alebo z prírodných materiálov v okolí strelnice vyrobiť psíka, alebo niečo čo ho reprezentuje.  

20230812_143821

Jeden z účastníkov vyrobil nádherného psíka. Kreativite sa medze nekládli a tak uzrel svetlo sveta malý psík  z kamienkov, ktorý skončil v rukách Kristínky Chovancovej ako darček od účastníka výzvy. 

 

  1. Slackline 

Kto sa dostal na strelnicu, našiel v indícii odkaz na meno Andrej Harak. Bolo potrebné mu zavolať a objednať sa. V areáli Handparku pri nemocnici si potom účastníci mohli vyskúšať chôdzu po lane zvanom slackline, ktorému sa, okrem iného, Andrej Harak venuje už dlhé roky.  

  1. Pamätníky 

Na prestriedanie športových a zážitkových aktivít, smerovali ďalšie kroky účastníkov k baníckym pamätníkom. Jeden z nich sa nachádza na ulici 29. augusta druhý na mestskom cintoríne. 

  1. Kamenný most  

Indícia z cintorína viedla na Námestie baníkov, kde sa nachádza informačná turistická tabuľa s HAIKONAMI. Na nej bolo treba nájsť Kamenný most, o ktorom sa predpokladá, že je druhou najstaršou stavbou v meste a navštíviť ho.  

  1. Knižnica 

Mestská knižnica oslávila tento rok 100. narodeniny. Pri tejto príležitosti predstavila aj nové logo.  Využili sme tento míľnik a poslali účastníkov na bádateľskú hru priamo sem. Knihovníčky mali pripravenú indíciu s hádankou. Po uhádnutí správnej odpovede našli bádatelia medzi knihami aj hodnotnú odmenu.  

  1. Hvezdáreň  

Pre všetkých, ktorí zvládli nájsť a prejsť predošlých deväť lokalít, bola posledná, desiata za odmenu. Bolo potrebné sa na ňu objednať a teplejšie obliecť. Všetci, ktorí tak urobili si užili pozorovanie nočnej oblohy v mestskej hvezdárni s výkladom Fabiana Fanturu.  

Vyhodnotenie výzvy sa konalo rovnako ako minulý rok, 27.9.2023, na Medzinárodný deň cestovného ruchu v spoločenskej miestnosti Domu kultúry Handlová. Každý účastník sa splnenie výzvy si odniesol DIPLOM a krásnu účastnícku medailu.  

Záver spríjemnila tombola, v ktorej samotní účastníci vyžrebovali spomedzi seba štyroch výhercov. Darčeky do tomboly darovalo mesto Handlová a sponzori: Tomcatbike, Búda Food & Farm a Earth Angel.  

Poďakovanie formou darčekov od dvoch účastníkov dostala aj Kristína Chovancová, ktorá s nápadom na takúto akciu prišla už v roku 2021 v Komisii kultúry a cestovného ruchu mesta Handlová.  

Celé podujatie sa konalo vďaka spolupráci Earth Angel, komisie kultúry a cestovného ruchu, Domu kultúry mesta Handlová a Oddelenia marketingu a komunikácie. Organizačný tím ZAŽI Handlovú sa už teraz pripravuje na nový ročník 2024, zbiera od účastníkov postrehy formou dotazníkového prieskumu aby ten nadchádzajúci ročník bol opäť zaujímavou výzvu pod hlavičkou Zaži Handlovú 2024. 

Podmienky výzvy Zaži handlovú 2023 nájdete po kliknutí na tento odkaz

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.