Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Prečo je dobré triediť jedlé oleje a tuky?

Dátum: 10.09.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2433
8 min. čítania
Prečo je dobré triediť jedlé oleje a tuky?

Okienko do triedenia

Že je dobré triediť sklo, papier, elektro -odpad, textil a množstvo ďalších materiálov, ktoré môžu byť vďaka recyklácii znovu užitočné, je nám už dávno jasné. Ale ako je to s olejom, o ktorého triedení niektorí donedávna možno ani nepočuli? Aj tu vám ukážeme, prečo naozaj stojí za to oleje vytriediť – a prečo vám naopak neodporúčame likvidovať ich starým spôsobom.

Instagram_post_-_385_-_zemegula_04_09_1

Čo sa stane, keď olej vylejeme do drezu alebo toalety?

Na to príde skôr alebo neskôr každý. Olej sa v odpadových rúrkach a sifóne postupne usadzuje, zráža sa a obaľuje steny rúrok. Obal sa neustále zväčšuje a nabaľuje ďalšiu mastnotu, zvyšky potravín a špinu, vodný kameň aj celé kolónie baktérií. Okrem čoraz viac nepríjemného zápachu tak jedného dňa nevyhnutne dôjde k úplnému upchatiu potrubia. Vy potom musíte odpad rozobrať a vyčistiť alebo použiť drastické chemické čističe.

Odpadová voda s vyliatym olejom navyše z vášho, aj mnohých ďalších domovov pokračuje ďalej, do verejnej kanalizačnej siete. A tu dochádza k rovnakému procesu usadzovania a upchávania - len v oveľa väčšom meradle. Liter k litru z tisícov domácností, to sú hektolitre olejov a tukov, ktoré sa pomaly usadzujú v kanalizáciách a každú chvíľu hrozí havária. Skúste si niekedy vyhľadať na internete a nájsť si, čo je to „tukovec“ a aké rozmery môže dosiahnuť.

Tukovec je označenie pre hrudy odpadu v stokovej sieti, ktorých základom sú tuky, oleje a vosky. Meno je odvodené od slova „tuk“ po spôsobe, akým je slovo ľadovec odvodené od ľadu, a týmto spôsobom tiež vzniklo v angličtine (fatberg od fat podobne ako iceberg z ice) a nemčine (Fettberg, Fett, Eisberg, Eis). Z hľadiska prevádzkovateľa stokovej siete predstavujú problém, pretože znižujú prietok a môžu viesť až k úplnému upchatiu stoky.

Zdroj: wikipedia

Na konci každej kanalizačnej siete je čistička odpadových vôd, či už tá domáca alebo veľká obecná. Aj tu dokáže mastnota poriadne škodiť. Blokuje prietok, zabraňuje účinnosti meracích prístrojov a v nádržiach vytvára na hladine tvrdý povlak, pod ktorým čistiace baktérie a mikroorganizmy nemôžu dýchať a nedokážu správne likvidovať nečistoty. Dokonca aj vo vyčistenej vode, vypúšťanej z čističiek späť do riek, môžu zostávať malé guličky tuku, s ktorými si čističky neporadia.

Instagram_post_-_367_-_rezeň_27_09_1

A keď olej vylejem niekam von?

Možno ste boli zvyknutí vyliať olej na kompost, na záhradu alebo niekam do lesa. Je predsa z prírody, ona si s ním zase poradí. Nie je to pravda. Bežne predávané oleje, najmä tie určené na tepelnú úpravu, bývajú rafinované, teda zbavené väčšiny prirodzených zložiek.

A po použití už v olejoch vôbec nezostane veľa látok, o ktoré by príroda stála. Olej vyliaty kamkoľvek do pôdy preto nielenže nič nepohnojí, ale dokonca uškodí rastlinám a živočíchom. Ako všade inde aj tu olej všetko zašpiní, oblepí, obalí a nakoniec zadusí.

Instagram_post_-_386_-_oliv._olej_-_13_09_1

Čo keď olej používam opakovane, takže už z neho skoro nič nezostane?

Tak tento spôsob využitia oleja je priamo zdraviu nebezpečný. Olej ako taký samozrejme škodlivý nie je. Naopak, naše telo kvalitné tuky a mnohé v nich obsiahnuté látky potrebuje a prospievajú mu. Záleží však na tom, po akom oleji siahnete a hlavne ako s ním zaobchádzate.

Pri vysokých teplotách, prepaľovaní a opakovanom používaní pri tepelnej úprave dochádza k zmenám pomerov zdravých tukov ak chemickej premene vnútorných štruktúr. Vznikajú tak zdraviu škodlivé látky, niektoré z nich sa menia na rakovinotvorné. Olej použitý pri tepelnej úprave jedla teda nikdy nepoužívajte znova a vytrieďte ho do toho správneho kontajnera.

A keď olej zlejem, ale fľašu s ním vyhodím do bežného odpadu?

A nie je to škoda? Ak ste už olej doma vyseparovali, dajte mu šancu byť znova užitočný. Zatiaľ čo v bežnom odpade sa váš olej musí zložito likvidovať, triedenie ho dokáže vrátiť do hry. Po vyčistení a ďalšom spracovaní sa stane hodnotnou surovinou na výrobu moderných biopalív do lietadiel. Tým, že raz vypestovaný olej je použitý hneď dvakrát, šetríte pôdu, vodu, ovzdušie a ďalšie prírodné zdroje. Vedeli ste napríklad, že každý recyklovaný liter oleja usporí vyše 90 % emisií v porovnaní s klasickým fosílnym palivom?

A zarobí na tom aj vaša obec či mesto. Skládkovanie komunálneho odpadu je najdrahší a najmenej ekologický spôsob „likvidácie“ odpadu. Odpad, vrátane oleja, sa pri ňom v lepšom prípade len rozloží, rozhodne však neurobí nič užitočné. Navyše sa rozkladá pomaly a prevádzka skládok a ich následná rekultivácia stojí ďalšie peniaze, a to nehovoríme o ekologických dopadoch. Je teda v záujme obcí či miest, aby recyklovali čo najväčšiu časť odpadov.

Instagram_post_-_366_-_kokosový_olej

Tak čo, presvedčili sme vás?

Skúste to s nami. Keď sa vám po prvýkrát podarí nevyliať olej do drezu či do záchodu a preliať ho do PET fľaše, pozrite na www.triedimolej.sk – kde si v sekcii Mapa nájdete najbližší olejový kontajner projektu Triedim olej. A čím viac nás bude triediť, tým hustejšia sieť olejových kontajnerov vo vašom okolí bude.

Poďme si ešte na záver zrekapitulovať prínos triedenia olejov:

1. Neupcháme odpadové rúrky u nás doma

2. Neupcháme kanalizáciu v našom meste

3. Znížime náklady na servis a údržbu čistiarní odpadových vôd

4. Zlepšíme kvalitu prečistených odpadových vôd

5. Znížime obsah CO2 vypúšťaného do atmosféry

6. Znížime poplatky v obciach za skládkovanie odpadu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.