Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Odštartovali sme nový školský rok

GALÉRIA
Dátum: 04.09.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2596
5 min. čítania
Odštartovali sme nový školský rok

V handlovských školách máme približne 1300 žiakov 

Mesto Handlová zariaďuje tri základné školy, jednu Základnú umeleckú školu, Materskú školu a jej elokované pracoviská a Centrum voľného času. Základné školy (ZŠ) vo veľkej miere financuje štát a finančné prostriedky poukázané mestu podľa počtu žiakov vo výške takmer 6 mil. Eur idú priamo do škôl. Náklady na opravy a ďalší rozvoj škôl idú z rozpočtu mesta alebo projektov, napríklad tieto prázdniny sa opravovala kanalizácia na ZŠ Školská, s vyčlením zdrojov od mesta vo výške takmer 20 tis. Eur. Vďaka úsiliu mesta, Spoločného školského úradu ale i rodičov sa podarilo získať z ministerstva Školstva SR 120 tis. Eur na opravu havarijného stavu  zatekajúcej strechy na ZŠ Morovnianska cesta, pričom mesto dofinancovalo opravu o ďalších 40 tis. Eur. Základná umelecká škola, CVČ aj materské školy  a školské kluby sú plne financované z rozpočtu mesta Handlová, napríklad vlani to bolo vo výške takmer 2,5 mil. Eur.

Celkovo bude v tomto školskom roku navštevovať naše ZŠ 1300 detí, z toho približne 480 je na ZŠ Školská kde budú 3 triedy prvákov,  ktorých je aktuálne 48,  približne 460 detí je na ZŠ Mierové námestie, kde je 57 prvákov v troch triedach a 320 žiakov je na ZŠ Morovnianska cesta, kde bude 37 prvákov v dvoch triedach. Presné počty žiakov budú známe po 15. septembri, po EDU zbere.

Primátorka mesta navštívila v prvý deň školského roka dve základné školy, na Ul. Školskej a na Morovnianskom sídlisku a o túto milú povinnosť sa podelia na základnej škole Mierové námestie s metodičkou školského úradu, Andreou Bacúšan. Na základnej škole Školská jej riaditeľka Ľudmila Pogádlová predstavila nových učiteľov, privítala tých, ktorí tvoria už dlhoročnú stabilnú súčasť školy.  Na základnej škole Morovnianska cesta vítala prváčikov v sprievode riaditeľky Eleny Šoltýsovej. Primátorka mesta svoj príhovor zväčša venovala prváčikom: „V prvom rade tu vítam tých najmenších, našich prváčikov s vierou, že tak ako sa im páčilo v handlovských škôlkach, bude sa im páčiť aj v škole a brány základnej školy im odhalia tajomstvá v podobe písmen a čísel a bude to pre nich zaujímavé. Prajem vám aby ste chodili do školy radi a priateľstvá, ktoré tu vzniknú, ako aj vzťah s pani učiteľkami a učiteľmi, boli čo najlepšie. Všetkým žiakom prajem veľa trpezlivosti a aj keď prídu ťažšie školské dni, dodali vám chuť zaujímavé školské podujatia, nové vedomosti a inšpirácie, ktoré vás potešia. Obraciam sa aj na vás, milí rodičia, aby ste mali trpezlivosť s vašimi deťmi, vedeli pomáhať deťom a ďakujem všetkým pedagógom, ktorí určite budú trpezlivými a láskavými dôverníkmi našich detí.  

Školská metodička vo svojom príhovore pripomenula zmeny. „Bývalú dlhoročnú pani riaditeľku  vystriedal pán riaditeľ Dominik Makva, ktorému želám, aby sa mu v jeho práci darilo a škola pod jeho vedením rozkvitala.“ Prihovorila sa taktiež rodičom, i učiteľom s prianím tvorivých síl a pracovného elánu a v mene mesta popriala prváčikom, aby sa im naplnili školské očakávania. 

Všetky základné školy z hľadiska nárokov na kvalitu vzdelávania využívajú špeciálnych pedagógov, asistentov a psychológov. Detí so špeciálnymi vzdelávacími potrebami v triedach pribúda a títo ľudia sú pre kvalitný priebeh vyučovania veľmi potrební a pomáhajú zlepšovať prospech žiakom. Na ZŠ školská majú tento rok tiež digitálneho koordinátora.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.