Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Mýty o odpadoch

Dátum: 19.08.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2332
6 min. čítania
Mýty o odpadoch

Umývať plastové tégliky či nie? Kam vyhodiť zrkadlo či obal od vajíčok? 

1. NAČO SEPAROVAŤ? VEĎ AJ TAK TO VŠETKO NAKONIEC SKONČÍ NA JEDNEJ KOPE

Nie je to tak. V Handlovej je možnosť triediť niekoľko zložiek. Plast, kovy, papier, sklo, odevy aj použitý kuchynský olej. Cez kontajnerový zber alebo prostredníctvom zberných miest na Potočnej 20 a zbernéno dvora v areáli skládky je možné separovať aj elektroodpad ako napr. (chladničky, práčky, telefóny, batérie,..) prípadne nebezpečné látky okrem azbestu (staré farby, obaly obsahujúce nebezpečné látky, motorový olej,...)

2. UZÁVERY A ETIKETY Z PET FLIAŠ JE POTREBNÉ ODSTRÁNIŤ

Plastové PET fľaše, ktoré nemajú symbol „Z“ a teda ich nemôžete odovzdať ako zálohovaný obal do automatov v potravinách patria do žltých nádob. Etikety a uzávery sú pri drvení a praní odstránené. Takže PET fľaše môžete pokojne vhadzovať stlačené do žltých kontejnerov na plasty a kovy aj s uzáverom.

Čo sa deje s plastovým odpadom potom čo ho odvezú spred vašich rodinných a bytových domov?

Odpad zo žltých nádob alebo vriec je dopravený do haly dotrieďovania kde sa rozdeľuje na niekoľko komodít. Vždy podľa požiadaviek odberateľov. Prioritu majú plasty, kovy a tetrapaky, ktoré je možné materiálovo ďalej zhodnotiť (recyklovať). Odpad ako napr. záhradný nábytok, prepravky, hračky, vedrá je odvážaný do spoločnosti, ktorá z nich vyrába plastové dosky, zatrávňovače, profily na ploty. Tetraky sa odvážajú do spoločnosti, ktorá vyrába stavebné prvky. Znečistené plasty alebo inak nezhodnotiteľné plasty sa odvážajú do spoločností, ktoré z nich vyrábajú tzv. TAP (tuhé alternatívne palivo) pre cementárne.

Uzávery z PET fliaš a nádob v Handlovej pomáhajú

Uzávery môžete v Handlovej vhodiť aj do kovového srdca umiestneného na Námestí baníkov a môžu tak ešte poslúžiť na dobrú vec. uzávery zo srdca sa odovzdávajú Martinke Chrenkovej z Handlovej. Rodina Chrenková z Handlovej zbiera plastové vrchnáčiky približne od roku 2016 a z peňazí za odovzdané vrchnáky kupuje veci potrebné pre dcéru Martinku, ktorá trpí od narodenia Rettovým syndrómom, zriedkavou nevyliečiteľnou chorobou.

3. KELÍMKY OD JOGURTU A INÉ PLASTOVÉ OBALY JE POTREBNÉ UMYŤ

Drobné pozostatky jogurtu nevadia, plasty sa pred spracovaním perú. Stačí jogurt alebo iný produkt dôsledne vyškrabať a prípadne opláchnuť malým množstvom vody aby nezašpinil aj čistý odpad v nádobe. Pozor je potrebné dať pri obaloch od mastných látok. Tie pred vyseparovaním umyte teplou vodu a čistiacim prostriedkom.

4. Z LISTOVÝCH OBÁLOK JE POTREBNÉ OKIENKO PRED SEPAROVANÍM ODSTRÁNIŤ

Nie je to potrebné. Plastové okienko bude odstránené pri spracovacím zariadením pri recyklácii.

5. KARTÓN OD VAJEC SA SEPARUJE AKO PAPIER

Tento materiál už nie je možné znova recyklovať preto ho vyhoďte do komunálneho odpadu alebo do kompostu.

6. „TENTO PAPIER JE RECYKLOVANÝ A TENTO NIE JE“

Veľkú časť (až polovicu) pri tvorbe nového papiera tvorí použitý papier. Každý papier je preto z časti recyklovaný

7. PLASTOVÉ OBALY OD KOZMETIKY A ČISTIACICH PROSTRIEDKOV JE POTREBNÉ DÔKLADNE UMYŤ

Nie je to pravda.

8. AJ ZRKADLO PATRÍ DO ZELENÉHO KOŠA NA SKLO

Nie je to pravda. Zrkadlo obsahuje pokovované časti, ktoré pri spracovávaní spôsobujú komplikácie. Pece si neporadia ani s keramikou a porcelánom. Menšie zrkadlá je možné vyhodiť do komunálneho odpadu. Väčšie môžete vyhodiť pri zbere veľkoobjemného odpadu, alebo zaniesť na zberný dvor.

9. POLYSTYRÉN NEPATRÍ DO PLASTOV

Čiastočne pravda. Polystyrénové termoobaly na jedlo z reštaurácii patria do žltého koša na separovaný odpad. Polystyrén na izoláciu budov je potrebné odniesť na zberný dvor ako stavebný odpad.

10. ORECHOVÉ LÍSTIE SA NEROZKLADÁ A NIE JE VHODNÉ NA KOMPOSTOVANIE

Je pravda že kvôli zložkám nachádzajúcich sa v listoch orecha sa tieto listy rozkladajú dlhšie, ale ak ich predtým posekáte (napríklad kosačkou pri zbieraní a následne zmiešané s iným kompostom (napríklad trávou) po častiach budete vkladať do kompostoviska po niekoľkých týždňoch spozorujete ich rozklad. Dôležité je tiež aby bol takýto kompost dostatočne prevzdušnený.

ozv_odpady

Zdroj: odpad.sk / HATER – HANDLOVÁ spol. s r.o.

foto: odpady.portal.sk 

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.