Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Okresná hasičská jednota oslávila 100. rokov

VIDEO
Dátum: 14.08.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 2140
4 min. čítania
Okresná hasičská jednota oslávila 100. rokov

Osláv sa zúčastnil aj Dobrovoľný hasičský zbor Morovno

Slávnostný pochod Dobrovoľných hasičských zborov od bývalej požiarnej zbrojnice na Námestie slobody v Prievidzi otvoril oslavy 100. výročia Okresnej hasičskej jednoty č. 4  v Prievidzi.

Náš okres sa v roku 1923 ako štvrtý na Slovensku pridal k Zemskej hasičskej jednote, ktorá vznikla rok predtým, čo bol zásadný krok k ochrane pred požiarmi a živelnými pohromami.

Juraj Barta predseda Územnej organizácie DPO Prievidza sa vyjadril: „Ľudia mali potrebu sa vzdelávať v oblasti požiarnej ochrany. Ďalší míľnik Zemskej hasičskej jednoty bol v roku 1951, kedy ju nahradila Požiarna ochrana, Zväz požiarnej ochrany a stále sa mení.“

Čo však ostalo, to sú znaky Dobrovoľnej požiarnej ochrany, ktoré pretrvali celé storočie. Samotné hasičstvo sa však výrazne posunulo dopredu.

Ako ďalej uviedol Barta: „Vládyav rokoch 2013 – 2019 finančne podporila napredovanie dobrovoľných hasičských zborov. Mohli si tak zakúpiť zásahové odevy, nové vozidlá a výstroj a výzbroj, ktorá je v zásahu potrebná.“

V okrese Prievidza pôsobí 39 dobrovoľných hasičských zborov

Tie majú viac ako 1400 členov a neraz sú pomocnými partnermi profesionálnych hasičov.

„Je to veľmi dobrý pocit, keď vieme, že sa na nich môžeme spoľahnúť  a že nám prídu pomôcť najmä pri takých zložitejších zásahoch ako sú rozsiahle požiare, povodne alebo iné mimoriadne udalosti“, povedala Zuzana Javorková, zastupujúca riaditeľka OR HaZZ Prievidza.

Počas výročnej oslavy predstavitelia dobrovoľnej požiarnej ochrany ocenili prácu dobrovoľných hasičských zborov v obciach pamätnými stuhami. Hasiči sú pre mestá a obce neoceniteľnými pomocníkmi v núdzi.

„Takýto ľudia sú pre nás nenahraditeľní, sú tu veľmi dôležití, hlavne v súčasnom období počas povodní. Okrem povodní boli nápomocní aj pri požiaroch, ktoré aj v nedávnom období zasiahli našu obec“ povedala Jana Školíková, starostka obce Zemianske Kostoľany pre RTV Prievidza.

Súčasťou osláv bol aj DHZ Morovno

„Je to neopísateľný pocit pomáhať ľuďom v núdzi. V podstate každý jeden výjazd je nešťastie druhého človeka. Sme vďační za to, že môžeme túto prácu vykonávať a ja som vďačný za mojich chlapov, ktorí svoju prácu vykonávajú vo svojom voľnom čase.“ Povedal Dávid Bátora, predseda DHZ Morovno a veliteľ DHZ Handlová. 

Oslavy storočnice založenia Okresnej hasičskej jednoty číslo 4. v Prievidzi zorganizovala Územná organizácia dobrovoľnej požiarnej ochrany s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja a mesta Prievidza. Ukončila ich spanilá jazda hasičských vozov mestom.

Video

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.