Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Neformálne i na formálne témy s Jozefom Barborkom

Dátum: 04.08.2023
Autor: Mestský úrad Handlová
Počet videní: 3388
9 min. čítania
Neformálne i na formálne témy s Jozefom Barborkom

Koncom tohto školského roka po pätnástich rokoch na riaditeľskej stoličke terajšej Strednej odbornej školy v Handlovej (SOŠ) odovzdal žezlo do rúk svojmu nasledovníkovi.

Jozef Barborka je s handlovskou školou spätý od mlada. Ako učiteľ telesnej výchovy na Baníckom učilišti pôsobil od roku 1985 a s úsmevom si zaspomínal na povinnú účasť v sprievodoch na Deň baníkov. A vraj bolo dobre.

Uprostred školských prázdnin Jozef Barborka prijal pozvanie primátorky mesta Handlová, Silvie Grúberovej, na mestský úrad. Počas školských rokov kroky riaditeľa viac viedli na pôdu Trenčianskej župy, ktorá škola zriaďuje, nikdy však neodmietol spoluprácu s mestom. Primátorka mesta odchádzajúcemu riaditeľovi poďakovala:

„Pánovi odchádzajúcemu riaditeľovi, dlhoročnému pedagógovi, športovcovi, Jozefovi Barborkovi, patrí úprimná vďaka za jeho celoživotný prínos v oblasti vzdelávania a výchovy našich detí v meste Handlová. Som si istá, že to rovnako cítia generácie študentov, rodičia a všetci Handlovčania. Veľké ďakujeme za všetko, čo sa mu, podarilo za mnohé roky, či už na poli vzdelávania, skvelých medzinárodných projektov pre študentov ako aj v oblasti zveľaďovania a modernizácie Strednej odbornej školy Handlová“, uviedla primátorka.  

02_Silvia_Gruberova_Jozef_Barborka_Handlova
Primátorka mesta Silvia Grúberová a dlhoročný riaditeľ SOŠ Handlová Jozef Barborka

Krízové situácie v meste preverili kvalitu vzťahov so školou niekoľkokrát, príkladom bola pomoc Trenčianskej župy a zamestnancov školy ľudom utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny alebo  horúce linky pri iných udalostiach v našom meste. Tých smutnejších ale i veselých pri organizácii podujatí v meste.

Aký moment vám utkvel v pamäti za 38 rokov vášho pôsobenia na pôde školy?

Medzi najkrajšie momenty patria tie, keď som začínal ešte na baníckom učilišti a konali sa banícke dni. (smiech) Momentov bolo veľmi veľa. Ťažko je vybrať jeden. Najviac mi utkveli v pamäti tie, keď sa dosiahli významné výsledky na súťažiach našich žiakov - informatikov. Či už to boli chlapci na Majstrovstvách Slovenska, alebo aj medzinárodné súťaže, keď sme boli na Majstrovstvách Európy, kde naši šikovní chlapci dosiahli významné výsledky. Veľkú úlohu v tom zohral pán učiteľ Janko Krausko, ktorý sa venoval NetAcad a LCNA – Lokálnej Cisco sieťovej akadémii. A samozrejme nemôžem spomínať len informačné odbory, ale aj mechanik/mechatronik, kde sa študenti zúčastnili v Plzni na medzinárodnej súťaži a spomedzi sedemnástich družstiev obsadili 3. miesto s robovozítkom. Čo sa týka bilingválnej obchodnej akadémie, jedna zo študentiek obsadila 4. miesto v olympiáde z anglického jazyka na Slovensku. Radostné chvíle boli tiež vtedy, keď sa nám podarilo uspieť s projektom vďaka ktorému sa nám darí prerábať staré budovy na nové. Začalo sa s budovou A, potom sa podarilo zatepliť strechu na bývalej budove odborného výcviku. Teraz je tých projektov ešte viac. Preto mi je ľúto, že nemám ešte o 5-10 rokov menej, aby som tieto rekonštrukcie dotiahol. Nové ihrisko sme síce mali asi ako posledná škola v prievidzskom okrese, ale je to jedno z najmodernejších ihrísk.

Ako budete spomínať na Handlovú, ako na mesto?

Prežil som tu viac ako pol života. Za 38 rokov sa už považujem za Handlovčana. Pôvodne som býval v Prievidzi a moji rodičia v Bojniciach. Tam postavili dom a ja som išiel bývať s rodinou do Prievidze. Po odchode otca sme sa presťahovali do rodinného domu do Bojníc. Myslel som si, že Handlová je špecifická: Handlová je jednoducho Handlová. Viete, Handlovčania vždy povedia: On nie je z Handlovej, tak ako aj Bojničania povedia: On nie je z Bojníc, lebo som z Dubnice. Mám však v Handlovej veľa kamarátov. Spomínam na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Dlhé roky som hrával futbal, odkiaľ mám tiež veľa známych. Stretávam veľa chlapcov a dievčat, ktoré teraz pracujú tu v meste. Sú to naši bývalí žiaci. Vždy sa poteším, keď ich stretnem a vidím, že sa im dobre darí.

Ako zužitkujete na dôchodku to, čo ste počas profesijného života nadobudli?

Na začiatok si chcem oddýchnuť, načerpať energiu venovať sa svojmu zdraviu, na čo som veľa času pri práci nemal. Naďalej sa budem snažiť pomáhať škole. Novému pánovi riaditeľovi, Marošovi Štorcelovi, som sľúbil, že po mojom odchode ma môže kontaktovať a ja sa budem snažiť mu pomôcť, pokiaľ to bude v mojich silách. Plánujem sa ďalej venovať športu. Mám jednu z najvyšších kvalifikácii. Trénovať síce nebudem, ale s dobrou radou som k dispozícii. Mám dvoch vnúčikov, ktorí sa venujú futbalu, tak tým sa určite budem rád venovať.

Čo prajete, môžeme po toľkých rokoch povedať, svojej škole?

Aby bola taká aká je, aby bola najlepšia. Nech vydrží a nech je stále krajšia a krajšia. Škola bude mať teraz vynovené budovy. Pekný priestor robí veľa. Všetko je dobre nastavené. Aj čo sa týka odborov. Kolektív je veľmi dobrý aj medzi pedagógmi, je omladený. Aj teraz prijímame bývalého žiaka za učiteľa telocviku.

Mgr. Jozef Barborka a jeho pôsobenie na SOŠ Handlová

Mgr. Jozef Barborka pôsobil na Strednej odbornej škole v Handlovej od roku 1985, kedy nastúpil ako učiteľ telesnej a brannej výchovy na vtedajšie Banícke učilište. V rokoch 2003 – 2008 pôsobil na škole (Pozn. Spojená škola vznikla 1. septembra 2007 spojením Strednej priemyselnej školy Handlová a Združenej strednej školy obchodu a služieb Handlová. Od 1. marca 2009 nesie názov Stredná odborná škola) ako zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie a v roku 2008 sa stal riaditeľom školy. Vo funkcii riaditeľa pôsobil 3 volebné obdobia. Významnou mierou prispel k skvalitneniu odborného vyučovania, modernizácii technického vybavenia, zriadeniu nových odborných učební a laboratórii. Stál pri zrode Cisco akadémie a napredovaní medzinárodného programu NetAcad. V roku 2011 sa stal členom Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu, bol aktívnym členom Územnej školskej rady a od roku 2019 do roku 203 bol jej predsedom, členom predstavenstva Trenčianskej regionálnej komory.

Pod jeho vedením bol v škole zavedený systém duálneho vzdelávania. Od roku 2016 používa škola označenie Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre elektrotechniku a v roku 2022 sa zaslúžil aj o to, že škola nesie označenie COVP pre informačné sieťové technológie. Počas pôsobenia vo funkcii riaditeľa zaviedol nové študijné odbory mechanik - mechatronik, obchodná akadémia-bilingválne štúdium v anglickom jazyku, informačné a sieťové technológie, správca inteligentných a digitálnych systémov. Pod jeho vedením sa škola zapojila do národného projektu IT akadémia a získala kvalitné vybavenie IT science laboratórium. Významne podporoval všetky projektové aktivity školy a medzinárodnú spoluprácu so zahraničnými partnermi, vďaka ktorým SOŠ Handlová už od roku 2000 realizuje medzinárodné projekty Leonardo, Comenius, Erasmus, zapája sa do projektov vyhlasovaných Ministerstvom školstva SR, ale aj náročnejších projektov zo štrukturálnych fondov a projektov operačného programu cezhraničnej spolupráce INTEREG. V roku 2023 odchádza do dôchodku.

Zhovárala sa JP, FOTO: JP

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.