Banícke uniformy si 10. augusta obliekli na Slovensku mnohí baníci s bielou ružou v ruke

Deň bielych ruží si prišli do Handlovej uctiť najvyšší ústavní činitelia
V závere pamätného dňa - Dňa obetí banských nešťastí Slovenskej republiky - je pamätník na Ul. 29. augusta v Handlovej obsypaný bielymi ružami. Baníkov si prišla uctiť viac ako dvadsiatka delegácií.
Po položení vencov a kytíc k pamätníku banícky spevokol Kahanec z Novák na živo zaspieval Banícky stav, odznela báseň z úst Jarmily Žiškovej. Primátorka mesta Handlová, Silvia Grúberová, vo svojom príhovore privítala ako prvých baníkov a pokračovala ďalšími vzácnymi hosťami. Vo svojom príhovore stručne zhrnula históriu tohto pamätného dňa a označila ho za uznanie odvahy a statočnosti baníkov. Podľa slov primátorky mesta Silvie Grúberovej:
„Budú to už 2 roky, kedy v Handlovej sfárali do podzemia poslední baníci. A v tomto roku sa zatvorí aj posledná baňa v regióne Hornej Nitry. Ťažba sa ukončí definitívne. Medzi nami sú prítomní aj samotní baníci, predstavitelia baníckych spolkov a cechov. Ľudia, ktorí zasvätili svoj život baníctvu. Spoločne zdieľame symboliku Bielych ruží ako pripomienku ťažkej a rizikovej baníckej práce a zároveň vieru a nádej, že nikdy viac nezažijeme banské tragédie, ktoré vezmú život otcom, manželom, synom, bratom, priateľom a navždy trpko poznačia životy rodín.“
Primátorka Handlovej ocenila prítomnosť hostí z Národnej rady Slovenskej republiky, z vlády, z inštitúcií, spolkov, organizácií, ktorí sa prišli s úctou skloniť k Pamätníku baníkom a spoločne s Handlovčankami a Handlovčanmi už po štrnástykrát vzdať pietu a oživiť spomienku.
„Viem, že dnes, pri zvonení kostolných zvonov o 9,30 h, v tú hodinu, kedy sa udiala strašná udalosť, si mnohí obyvatelia spomenuli na neuveriteľnú ranu osudu, na šokujúcu smrť blízkych a priateľov. Hrdých baníkov. Našich baníkov. Dodnes nás tieto spomienky nesmierne zraňujú. Sme v myšlienkach s rodinami všetkých obetí. I vám patrí naša hlboká úcta. O to viac, že rodiny obetí dodnes, neskutočných 14 rokov, čakajú na spravodlivosť. Obvinenia padli, no tento prípad doposiaľ nebol uzavretý“,
dodala primátorka mesta s poďakovaním za všetky horiace sviece a biele ruže na pamätníku baníkom v Handlovej a baníckych pamätníkoch na Slovensku. Svoj príhovor ukončila pozdravom Zdar Boh!
Tradične sa na pamätnom dni prihovára prítomným najvyšší ústavný činiteľ, ktorí navštívi mesto. Veniec do Handlovej priniesol predseda Národnej rady Slovenskej republiky, Boris Kollár, ktorý sa prítomným prihovoril slovami baníckej piesne a pokračoval:
„Útroby zeme ukázali svoju ničivú silu. Vaša komunita, banícka rodina, utrpela veľkú stratu, po ktorej neostali len zranené dlane, ale predovšetkým srdcia. Hoci odvtedy ubehlo už niekoľko rokov viem, že bolesť a smútok v sebe nesiete aj naďalej. Pri pohľade na vás vidím veľkú súdržnosť a silu čeliť krivde osudu a preto tu dnes stojíme, pripomíname si jedno z najväčších nešťastí ako aj osudy ostatných baníckych kolegov, ktorí sa nevrátili viac k svojim rodinám.“
Pesnička Handlovské mamičky o Jána Procnera v podaní Kahanca odznela v závere spomienky a biele ruže z rúk baníkov z Handlovského baníckeho spolku, speváckeho zboru a verejnosti, dopadli na pamätník v tichosti tej chvíle.
V Handlovej dnes k Pamätníku baníkom v podvečer o 18.00 h položili kytice bielych ruží:
- členovia Handlovského baníckeho spolku pod vedením jeho predsedu Vladimíra Podobu.
- najvyšší ústavní činitelia, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár, Čestná stráž prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej pod vedením brigádneho generála Ladislava Dovhuna, náčelníka vojenskej kancelárie prezidentky, minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Dovhun, minister dopravy Slovenskej republiky Pavol Lančarič, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský, verejný ochranca práv Slovenskej republiky Róbert Dobrovodský s delegáciou, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Anna Zemanová a Karol Galek s delegáciou,
- Zástupcovia Trenčianskej župy: poslanec TSK Jozef Stopka, podpredseda TSK Michal Bartek, riaditeľ Centra sociálnych služieb – Bôrik v Nitrianskom Pravne a riaditeľ Strednej odbornej školy v Handlovej, Maroš Štorcel,
- za mesto Handlová primátorka mesta Silvia Grúberová, zástupca primátorky mesta Radoslav Iždinský, čestní občania mesta Handlová Hidegarda Radovská, Ján Štencl, Ján Procner, poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Handlová Iveta Jurkovičová, Branislav Botka, Marcela Šimonová, Mária Pastorková-Šafariková, Anna Tóthová, Danica Baranovičová, Branislav Ondruška, Arpád Koszta, Vladimír Buzalka, riaditelia a konatelia mestských organizácií Jazmín, n.o. Viera Mrázová, HATER-HANDLOVÁ spol. s r. o. Vladimír Borák, zástupcovia Kontaktného centra Handlová, zamestnanci Mestského úradu, Zástupca rímskokatolíckej cirkvi, handlovský farár Andrej Porubský, príslušníci mestskej polície Handlová pod vedením náčelníka Marcela Jánošíka, za Centrum voľného času Lukáš Fiala a za Detský a mládežnícky parlamet mesta Kristína Kubovičová..
- Úctu vzdali položením kytíc delegácie Hornonitrianskych baní Prievidza a banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi pod vedením predsedu predstavenstva Hornonitrianskych baní Prievidza Petra Čičmanca
- za Hlavný banský úrad jeho predseda Erich Veselényi, ústredný banský inšpektor Ivan Bíreš, vedúci útvaru práva a legislatívy Miloslav Grega a Vladimír Grendel, obvodný banský inšpektor obvodného banského úradu v Banskej Bystrici, delegácia Odborového zväzu baní, geológie a naftového priemyslu pod vedením povereného predsedu zväzu Ľudovíta Michaloviča.
- Pietnej spomienky sa zúčastnilo Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska pod vedením predsedu Erika Sombathyho, za vedenie Banskoštiavnicko-hodrušského baníckeho spolku jeho predseda Milan Ferenc, za Občianske Združenie Nová šachta Banská Štiavnica predseda Ľubomír Matkovič, za Kremnický banícky spolok Richard Horváth, za Novobanský banícky spolok Jozef Spurný, za Ľubietovský banícky a hutnícky spolok Pavel Zajac, a banícke spolky z hornej Nitry: Spolok priateľov bane Nováky pod vedením Stanislava Gurského a Hornonitriansky banícky spolok pod vedením Jozefa Becka.
- Za regionálnu štátnu správu vzdali úctu a položili veniec riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi Jozef Fabian, Boris Vanek, zástupkyňa prednostu Okresný úrad Prievidza Andrea Blahová a jeho zamestnanci, riaditeľka okresnej pobočky sociálnej poisťovne Gabriela Smoláriková.
- Úctu vzdali predsedovia Združenia miest a obcí hornej Nitry a Združenia obcí Handlovskej doliny Vojtecha Čičmanca a Tibora Čičmanca. Primátor mesta Bojnice a poslanec VÚC TSK Ladislav Smatana, zástupca primátorky mesta Prievidza Norbert Turanovič, starostka obce Veľká Čausa Nikola Pekárová, starostka obce Ráztočno Jana Radovská, starosta obce Jalovec Ján Tonhaiser, starosta obce Lipník Peter Mikuško, starosta obce Malá Čausa Jozef Krpelan.
- Položením bielych ruží vzdali úctu členovia rady Karpatskonemeckého spolku na Slovensku – Handlová, delegácia klubu abstinentov Fénix Handlová, členovia Denného centra, klubu dôchodcov a Jednota dôchodcov Slovenska. Ďalej zástupcovia občianskych združení, spolkov, občania mesta Handlová, verejnosť a zástupcovia politických strán a združení.
Kytice bielych ruží ste dnes mohli vidieť vďaka baníckym spolkom Slovenska v Prievidzi, Nižnej Slanej, vo Veľkom Krtíši a ďalších súčasných i bývalých baníckych mestách na Slovensku. Mesto Handlová ďakuje všetkým za spomienku a bielu ružu na Pamätníku baníkom na Ul. 29. augusta v Handlovej a baníckych pamätníkoch. Zdar Boh!
FOTO: _S
Handlová 3.8.2023 Deň bielych ruží
10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň - Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky. Tento pamätný deň reaguje najmä na banícku tragédiu, ktorá sa udiala v pondelok 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pre banícke mesto má tento pamätný deň špeciálny význam a názov - Deň bielych ruží. Každoročne si tento pamätný deň v Handlovej pripomínajú zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií a verejnosť. Biele ruže nájdeme na pamätníkoch baníkom po celom Slovensku. Banícke združenia a cechy Slovenska biele ruže prijali za symbol pamätného dňa.
Priemyselná ťažba uhlia v Handlovej začala v júli 1909 a v septembri 2021 bola ukončená. Počas tohto obdobia bolo v Handlovej vyťažených 82 295 940 ton hnedého uhlia. Stodvanásť ročná história ťažby uhlia v meste bola prínosom pre hospodárstvo celého Slovenska a ovplyvnila vývoj regiónu Hornej Nitry. Deň obetí banských nešťastí SR bol schválený v roku 2010 s účinnosťou od 1.4.2011. V tento pamätný deň si Slovensko pripomína v roku 2023 spolu 476 obetí banských nešťastí, ktoré sa stali v baniach v regióne Hornej Nitry a viac ako 300 doteraz historicky zmapovaných banských tragédií, ktoré sa udiali v baniach ťažiacich kovy na Slovensku. Transformačný proces súvisiaci s útlmom ťažby uhlia v regióne sa začal, samospráva si i naďalej bude pripomínať historické míľniky, ktoré ovplyvnili banícky život. Ťažká banícka práca a banské prostredie uzavrelo v pondelok 10. augusta 2009 životy 9 baníkov a 11 banských záchranárov. Deň bielych ruží bude v Handlovej vo štvrtok 10. augusta 2023 po štrnástykrát.
Mesto sa pripravuje na tradičný priebeh Dňa bielych ruží s drobnými zmenami
Deň bielych ruží sa bude konať vo štvrtok 10. augusta 2023 pri Pamätníku baníkov na Ul. 29. augusta. Delegácia HBP, a. s., spolu so záchranármi položí vence o 9.10 h k Pamätníku obetiam banských nešťastí na Hornej Nitre na mestskom cintoríne. Na Kostole sv. Kataríny sa o 9.30 h rozozvučia na 5 minút zvony, ako spomienka na posledné spojenie s baníkmi v podzemí z 10. 8. 2009. V tento čas Delegácia HBP, a. s., spolu so záchranármi o 9.30 položí biele ruže k pamätníku na Ul. 29 augusta. Počas celého dňa môžu pozostalí, verejnosť, delegácie, položiť k pamätníku na Ul. 29 augusta bielu ružu. Večer o 18.00 h sa bude konať stretnutie pri pamätníku za účasti ústavných činiteľov, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti. Tak ako po minulé roky sa prítomným prihovorí primátorka mesta Silvia Grúberová a najvyšší ústavný činiteľ, ktorý bude prítomný. Zmena nastáva v začiatku sprievodu delegácií. Tento rok budú odchádzať spred Domu kultúry mesta Handlová o 17.40 h. Vzhľadom na to, že aktuálne prebieha politická kampaň, mesto Handlová nebude v rámci organizácie spomienky pri položení kytíc a vencov k pamätníku na Ul. 29. augusta menovať žiadnych zástupcov politických strán. Tí položia kytice samostatne bez uvedenia ich politickej príslušnosti.
Každoročne je pamätník baníkov obsypaný ružami
Pamätník baníkov na Ul. 29. augusta v Handlovej si ľudia spontánne vybrali v roku 2009 ako miesto piety a spomienky. Pamätník je spomienkou na štrajk z roku 1917. Dielo akademického sochára Jozefa Mazana bolo vytvorené pri príležitosti 50. výročia prvého štrajku a bolo v správe vtedajších baní. Z jeho pôvodného miesta na Hladovom námestí na Štrajkovej ulici bol v jarných mesiacoch 2009 vďaka úsiliu vtedajšieho vedenia mesta a Handlovského baníckeho spolku premiestnený na Ul. 29. augusta. Po baníckej tragédií z 10. augusta 2009 sa stal miestom stretnutia a spomienkou na všetkých zosnulých baníkov. Položením bielej ruže vzdávajú ľudia úctu baníkom aj z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania v baniach na celom Slovensku. Pre mesto je vzácne, že banícke spolky a cechy na území Slovenska tento symbol prijali a v rôznych kútoch baníckych miest sú banícke pamätníky ovenčené bielymi ružami. Symboliku ruže – biela farba ako symbol nevinnosti a zelená farba nádeje, aby sa takáto tragédia už nikdy nestala - nachádzame vo viacerých kútoch Slovenska. Pamätník je prístupný z hlavnej cesty I/9 v Handlovej a je možné pristavenie aj pre motorizovanú verejnosť. Rok po tragédii (2010) bola osadená pri pamätníku pamätná tabuľa, ktorú vytvoril Handlovčan, akademický maliar Rudolf Cigánik.
Informácie o pamätnom dni Slovenskej republiky – Dni obetí banských nešťastí. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 26. 10.2010 schválili návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č.241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov, na vyhlásenie pamätného dňa - 10. august Deň obetí banských nešťastí. Návrh podporilo z prítomných 136 poslancov 129, pričom siedmi sa zdržali a jeden poslanec nehlasoval. Žiadny z poslancov tento pamätný deň nespochybnil a nezahlasoval proti. Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011. Predkladaný návrh zákona podporili a iniciovali najmä Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré zastrešovalo 14 stavovských združení (POZN.: V roku 2023 združuje 41 baníckych spolkov a cechov na Slovensku), Slovenská banská komora, Slovenská banská spoločnosť, Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banské mestá Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava, Veľký Krtíš.
Video
Galéria: Deň bielych ruží 2023 10.8.2023 15:57
Štrnáste výročie najväčšej banskej tragédie v dejinách Slovenska si vo štvrtok 10. augusta pripomenuli predstavitelia mesta, Handlovčania, aj hostia. Úctu k životom dvadsiatich baníkov a záchranárov prišli vzdať predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár , minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Dovhun, minister dopravy Slovenskej republiky Pavol Lančarič, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský, verejný ochranca práv Slovenskej republiky Róbert Dobrovodský , poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Anna Zemanová a Karol Galek a kytice bielych ruží položila aj Čestná stráž prezidentky Slovenskej republiky, Zuzany Čaputovej pod vedením brigádneho generála Ladislava Dovhuna
Komentáre
Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.